Ciąża znajomych – jak sobie z nią poradzić?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 5
4387734557_35182d868a_b

Starania o dziecko od dłuższego czasu nie przynoszą rezultatów. Stres, niepokój, żal i ogromne pragnienie posiadania maleństwa mieszają się ze sobą, tworząc często mieszankę wybuchową. Taka sytuacja już sama w sobie jest frustrująca. Jeśli dodać do tego znajomą, która bez problemu zaszła w ciążę – czara goryczy może się przelać. Mimo wszystkich dobrych intencji to po prostu trudne przeżycie. Jak sobie z nim poradzić?

Masz prawo do negatywnych emocji

To, że „bezproblemowe” zajście w ciążę koleżanki cię zabolało, jest całkowicie normalne. Masz prawo przeżyć fazę wściekłości na los, niesprawiedliwość świata, płakać, krzyczeć… Co więcej, to nawet wskazane. Gdy wszystko, co przeżyłaś po otrzymaniu tej wiadomości zdusisz w sobie, gorycz może bardzo negatywnie wpłynąć na relacje ze znajomymi i twoje własne zdrowie psychiczne. Oczywistym jest, że poczujesz się źle, gdy okaże się, że koleżanka zaszła w ciążę za pierwszym podejściem, podczas gdy ty sama od dłuższego czasu bezskutecznie próbujesz. Negatywne emocje muszą więc znaleźć gdzieś ujście. Nie wypieraj się ich, nie udawaj, że cię to nie ruszyło. Przyznaj sama przed sobą: „tak, zabolało mnie to – jestem zła, smutna, rozgoryczona”. Zobaczysz, jaką ulgę potrafi przynieść pogodzenie się z emocjami i nazwanie po imieniu tego, co przeżywasz.

Ludzie często demonizują negatywne uczucia. Możesz więc mieć poczucie, że nie wypada, a wręcz nie wolno się złościć, gniewać, smucić… To nieprawda. Zarówno dobre, jak i złe emocje są nieodłączną częścią życia. Trzeba jednak umieć odpowiednio je przeżyć i nie doprowadzić do tego, aby cię opanowały. Nie wolno dusić ich w sobie i wypierać, ale spróbować się z nimi pogodzić. Dzięki temu pozostaną pod kontrolą.

Im bliższa osoba – tym mniejszy problem?

W jaki sposób przyjmiesz wiadomość o ciąży bliskiej osoby, zależy w dużej mierze od tego, na jakim poziomie zażyłości jesteście. Jeśli chodzi o znajomą, problem może być mniejszy – to osoba, której nie widujesz bardzo często i jeśli uważasz, że to ci pomoże – możesz nieco ograniczyć kontakty bez stwarzania nieprzyjemnej atmosfery. W przypadku przyjaciółki sprawa ma się nieco gorzej – to osoba, która bardzo dobrze cię zna. Z jednej strony to lepiej – jesteś w stanie szczerze z nią porozmawiać i powiedzieć jej wprost, co czujesz. Jeśli jesteście naprawdę blisko, zrozumie. Jednak z drugiej strony, właśnie ze względu na tę bliskość, może być ci bardzo ciężko. Gdy przyjdzie pora wybierania imienia dla dziecka, kupowania wózka, łóżeczka –  to sprawy, o których rozmawia się z przyjaciółką i prosi o jej pomoc. Wyjść z takiej sytuacji jest kilka. Możesz przyznać jej, że czujesz się z tym niekomfortowo i zawczasu uprzedzić, aby nie angażowała cię w tego typu przygody. Rozmowa powinna oczywiście przebiegać w sympatycznej atmosferze. Przyjaciółka nie może odnieść wrażenia, że ją odpychasz. Drugim wyjściem jest zaciśnięcie zębów, próba pogodzenia się z zaistniałą sytuacją i tym, że jeszcze wielokrotnie może ci się zrobić przykro.

Poradzisz sobie

Niezależnie od tego, czy w ciążę zaszła osoba ci bliska czy jedynie znajoma – musisz w jakiś sposób poradzić sobie z całą sytuacją. Oto kilka rad, które możesz wykorzystać:

  •  Spróbuj w miarę możliwości nie porównywać swojej sytuacji z sytuacją koleżanki – nie myśl, co zrobiłabyś na jej miejscu, np. jakie łóżeczko byś wybrała, jakie ubranka kupiła itp.
  • O negatywnych emocjach związanych z ciążą znajomych rozmawiaj z kimś bliskim, np. z partnerem. Być może on przeżywa to samo. Szczera rozmowa to najlepszy lek na wiele niepokojów.
  • Jeśli czujesz gniew do osoby, która zaszła w ciążę, spróbuj go zracjonalizować: to nie jej wina, że nie możesz doczekać się dziecka, nie ma powodu, aby odczuwać
    drugie.
  • Gdy czujesz, że sytuacja cię przerasta, możesz ograniczyć kontakty z tą osobą lub udać się po poradę do psychoterapeuty, który pomoże przepracować negatywne emocje  i stres związany z niepłodnością.
  • Poszukaj wsparcia innych niepłodnych par, ucz się na ich doświadczeniach, wymieniaj opinie i sprawdź, jak radzą sobie w podobnej sytuacji. Być może macie takie same problemy.
  • Nie odgradzaj się murem od świata – niepłodność to nie piętno. Nie możesz też udawać, że nie widzisz żadnej ciężarnej kobiety w swoim otoczeniu albo każdej unikać. Spróbuj nauczyć się godzić z taką sytuacją, jednocześnie patrząc z nadzieją

Średnia ocena: 12345 2,75/5 (głosów: 4).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność - aspekt emocjonalny

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki