Czym jest hormon LH i jak jest jego wpływ na dni płodne?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0

Stężenie hormonu LH jest ważne w przypadku osób starających się o dziecko. Jego obecność mają na celu wykryć tzw. testy owulacyjne.

Lutropina – od niej wszystko się zaczyna

LH to tzw. hormon luteinizujący, o którym najczęściej słyszymy w kontekście innego – FSH (hormon folikulotropowy) i LH to bowiem zgrany duet. Obydwa są wytwarzane przez przysadkę mózgową i pobudzają jajniki do wydzielania estrogenów. Podczas gdy FSH jest aktywny na samym początku cyklu miesiączkowego, LH uaktywnia się w czasie jego szczytu, czyli podczas owulacji. Odpowiada za:

  • pracę jajników,
  • podział komórek w trakcie dojrzewania komórki jajowej,
  • luteinizację, czyli proces przemiany pęcherzyka Graafa w ciałko żółte, a kiedy tamto już powstanie:
  • podtrzymywanie wytwarzania przez nie progesteronu i estrogenów.

Jak więc widać, hormon LH wiąże się ściśle z dniami płodnymi. Największe stężenie lutropiny w organizmie jest – a przynajmniej powinno być – właśnie w czasie owulacji (wzrasta na 24-36 godzin przed jej wystąpieniem). W końcu ma na celu ją umożliwić – doprowadzić do pęknięcia pęcherzyka jajnikowego i uwolnienia jajeczka do jajowodu.  Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, poziom LH stopniowo się zmniejsza.

Przetestuj swoją płodność

Nic dziwnego, że stężenie hormonu LH jest ważne w przypadku osób, starających się o dziecko. To właśnie wykrycie jego obecności mają na celu tzw. testy owulacyjne, które można kupić w aptece. Do wyboru mamy m.in. testy strumieniowe (umieszcza się je w strumieniu moczu), paskowe (pasek wkłada się do pojemnika z moczem) i płytkowe (za pomocą specjalnej pipety mocz umieszcza się w okienku testu). Bez względu jednak na zasadę działania danego testu, wszystkie opierają się na tej samej zasadzie – wykryciu w moczu hormonu LH.

W związku z tym, że test owulacyjny ma również pomóc ustalić sam moment owulacji, w jednym zestawie znajdziemy kilka sztuk testów, które przeprowadzać należy codziennie w okolicach terminu spodziewanej owulacji (dla przykładu: jeśli mamy zazwyczaj 28-dniowy cykl, testy najlepiej rozpocząć około 11. dnia cyklu). By wyniki były możliwie najbardziej wiarygodne zaleca się, by na kilka dni przed rozpoczęciem testowania unikać przyjmowania leków, spożywania alkoholu czy palenia tytoniu. Na podstawie wykrytego przez test stężenia LH w organizmie wyznacza się moment owulacji oraz okres największej płodności.

Stężenie LH w organizmie

Poniżej podajemy zakresy, w jakich powinno mieścić się stężenie hormonu LH w zależności od fazy cyklu miesiączkowego:

  • faza folikularna 1,4 – 9,6 mlU/ml
  • owulacja 2,3 – 21 mlU/ml

Warto jednak wiedzieć, że poziom LH jest zależny nie tylko od danej fazy cyklu. Jego niskie stężenie we wczesnej fazie folikularnej (czyli 2-5 dzień cyklu), ma często związek z niedoczynnością tarczycy. Znaczenie ma także wiek kobiety – stężenie lutropiny wyrównuje się po okresie dojrzewania. Należy też zaznaczyć, że stale wysoki poziom LH u osób starających się o dziecko nie musi być dobrym objawem – wysokie stężenie lutropiny może wynikać z wygasania czynności jajników, co oznacza wejście w okres menopauzy.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki