Bóle brzucha i inne dolegliwości w II trymestrze ciąży

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 1
kobieta w ciąży

Chyba każda przyszła mama jest w okresie ciąży bardzo, ale to bardzo wyczulona na sygnały, jakie wysyła jej ciało. Każdy ból powoduje, że zapala się czerwona lampka. Każda dolegliwość alarmuje bardziej niż zwykle. Nic w tym dziwnego – w ciąży nie chodzi tylko o nasze zdrowie, ale też o zdrowie rosnącego w naszym brzuchu maluszka.

Normalne czy nienormalne?

Dolegliwością, która wzbudza być może najwięcej strachu jest ból brzucha. To normalne – przecież właśnie w brzuchu rozwija się dziecko. A skoro ból jest najczęściej zwiastunem problemów zdrowotnych, to jasne, że każda przyszła mama będzie się zamartwiać.

Na szczęście w większości przypadków nie ma powodów do paniki. Podczas ciąży może występować dość często, jednak nie każdy jest taki sam. Bóle brzucha różnią się umiejscowieniem, stopniem nasilenia i, co oczywiste, źródłem. Większa część z nich jest zupełnie niegroźna i nie zwiastuje niczego złego.

Najlepiej i najbezpieczniej każdy dyskomfort konsultować jednak z lekarzem – wtedy mamy pewność, że została prawidłowo zdiagnozowana. Zdecydowanie lepiej polegać na ocenie specjalisty.

Drugi trymestr ciąży

W drugim trymestrze mijają początkowe ciążowe dolegliwości, jak zmęczenie i ciągła senność, poranne nudności i wymioty… Rozwiewają się też obawy związane z początkiem ciąży. Brzuszek staje się coraz bardziej widoczny, ale jeszcze nie przeszkadza w codziennych czynnościach. Niektórzy nazywają ten okres „miesiącem miodowym ciąży”.

Bóle brzucha w drugim trymestrze

Dziecko zwiększa teraz swoje rozmiary. Macica rozciąga się i może w związku z tym powodować bóle podbrzusza – na szczęście nie są one częste. Tego typu dolegliwość w większości przypadków nie stanowi żadnego zagrożenia ani dla mamy, ani dla dziecka, jednak zawsze dobrze jest zgłosić wszystko lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Podczas drugiego trymestru zdarzają się też bóle występujące po prawej lub lewej stronie pępka. Zazwyczaj są to bóle kłujące, które nasilają się na siedząco. Powoduje je naciskanie macicy na moczowód, a ulgę powinno przynieść położenie się na boku przeciwnym do tego, który boli.

Bóle mogą być też związane z ruchami dziecka, które w czasie drugiego trymestru staje się bardziej aktywne, i występować kiedy maluch zmienia pozycję lub „wierci się”.

Gdy poczujesz ból, staraj się nie leczyć na własną rękę, nie stosuj środków przeciwbólowych, ciepłych okładów ani gorących kąpieli bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Jakie bóle brzucha powinny zaniepokoić?

Nie każdy ból brzucha jest jednak naturalny. Na niektóre warto zwrócić większą uwagę i szybko udać się do lekarza.

  • Ból, któremu towarzyszy drętwienie brzucha i uczucie napięcia skóry na nim. Taka dolegliwość jest szczególnie groźna jeśli zauważamy, że występuje po nocy. Jeśli towarzyszą temu bóle krzyża może okazać się, że to wina odklejającego się łożyska.
  • Bardzo silny ból (lub coraz silniejsze bóle) powinny zmusić do szybkiej wizyty u lekarza.
  • Twardnienie brzucha także jest objawem niepokojącym.
  • Bóle brzucha występujące regularnie.

Co jeszcze może sprawiać dyskomfort?

W drugim trymestrze może zacząć dokuczać kręgosłup. Bóle pleców pojawiają najczęściej pod koniec drugiego trymestru, kiedy brzuch zaczyna się robić większy. Kobiety narzekają także na zatrzymywanie wody w organizmie i, co za tym idzie, obrzęki, widoczne szczególnie na dłoniach i stopach. Bardzo niekomfortowe bywa także popuszczanie moczu podczas np. kaszlu, śmiechu, kichania – winne są rozciągnięte mięśnie dna miednicy. Niestety, niektóre mamy właśnie wtedy zmagają się z zaparciami i hemoroidami. Przykre bywają też dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak wzdęcia, zgaga.

W tym okresie pojawiają się też czasem kłopoty z krążeniem. Mogą się objawiać np. zawrotami głowy przy gwałtownej zmianie pozycji, ale też skurczami łydek. Te ostatnie to efekt nacisku macicy na naczynia krwionośne.

Jednak o ile wiele z dolegliwości w drugim trymestrze to całkiem naturalne sprawy, o tyle są takie, które powinny wzbudzić wzmożoną czujność. Zaliczają się do nich podniesione ciśnienie, nieustępujące po nocy obrzęki, zbyt szybkie przybieranie na wadze czy też intensywne bóle głowy z mroczkami czy błyskami przed oczami i nieostrym widzeniem.

Każdą, nawet pozornie błahą dolegliwość trzeba zgłosić lekarzowi. To on powinien bowiem stwierdzić, czy jest się czym martwić, czy to coś normalnego.

Średnia ocena: 12345 3,00/5 (głosów: 2).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki