Prawo matek po poronieniu

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
poronienie

Poronienie to ogromna tragedia dla kobiety i mężczyzny, którzy spodziewają się dziecka. Jednak obok żałoby i jej przeżywania, wiele par zapomina o bardziej przyziemnych kwestiach – prawach, jakie im przysługują. Bo takie istnieją i nie jest ich mało!

Ogromna tragedia

Poronienie to tragedia, ogromny cios dla kobiety i mężczyzny, którzy oczekiwali na narodzenie swojego dziecka. Ciężko w takim momencie myśleć racjonalnie, ciężko planować wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego kiedy dotyka nas coś tak strasznego. Warto jednak wiedzieć, jakie prawa przysługują nam w sytuacji poronienia i wykorzystać je, jeżeli takie jest nasze życzenie.

Karta martwego urodzenia

Szpital ma obowiązek ją wydać, ponieważ tylko taki dokument upoważnia do rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego. Urząd wydaje z kolei akt urodzenia dziecka z dopiskiem, iż urodziło się ono martwe (nie ma bowiem osobnego aktu zgonu). Trudności w dopełnieniu tych formalności mogą wynikać z faktu poronienia na wczesnym etapie ciąży, ponieważ wtedy niemożliwe jest ustalenie płci dziecka. Ustaloną płeć koniecznie trzeba wpisać do karty martwego urodzenia. Jeśli nie można tego zrobić, jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzenie badań genetycznych, niestety na własny koszt.

Urlop macierzyński

Dokumenty, o których mowa powyżej będą potrzebne aby ubiegać się o urlop macierzyński. Przysługuje on także tym kobietom, które poroniły. Jest bardzo ważny, ponieważ, jeśli jest to potrzebne, daje możliwość dojścia do siebie bez konieczności powrotu do obowiązków zawodowych. Przez cały okres urlopu przysługuje także zasiłek w wysokości 100% miesięcznego wynagrodzenia.

Kobiecie po poronieniu przysługuje 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. Takie prawo zapewnia kodeks pracy. Aby odbyć urlop należy w pracy przedstawić skrócony akt urodzenia.

Pochówek dziecka

Rodzie mogą podjąć decyzję czy chcą dziecko pochować (nie ma w tym wypadku znaczenia długość trwania ciąży). Ciało można zostawić w szpitalu bądź odebrać je i zorganizować pogrzeb. Jeśli padła decyzja o pogrzebie, należy mieć ze sobą kartę zgonu udając się do domu pogrzebowego czy zarządcy cmentarza.

Zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy można otrzymać w celu pokrycia kosztów pochówku dziecka. Przysługuje on osobom ubezpieczonym i wynosi 4 tys. złotych – wypłacany jest już po pogrzebie. Aby go otrzymać, należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek oraz odpis zupełny aktu urodzenia dziecka, poświadczenie wydatków poniesionych z racji organizacji pogrzebu (oryginały rachunków), dokumenty zaświadczające pokrewieństwo z dzieckiem oraz zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu w dniu śmierci dziecka.

Przyczyna poronienia

Ważne jest także, aby poznać przyczynę poronienia. Takiej informacji powinien udzielić lekarz, jeśli jest mu ona znana. Jeśli natomiast poronienie nastąpiło z niewiadomych przyczyn, może warto się zastanowić nad wykonaniem badań genetycznych w laboratorium. Można je przeprowadzić przy okazji ustalania płci dziecka. Ich wyniki mogą powiedzieć czy dziecko było obciążone wadą genetyczną.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność - aspekt emocjonalny

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki