Przyczyny niepłodności żeńskiej

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 0
8245632244_b68b410973_z

Rok bezowocnych starań, mimo regularnego współżycia bez zabezpieczenia – tyle potrzeba, by podjąć kroki ku zbadaniu swojego organizmu pod kątem zdolności do prokreacji. Płodność bowiem, która jest naturalną domeną naszego gatunku, nie u wszystkich jest jednakowa i nierzadko przynosi problemy. Jej przyczyn może być bardzo wiele. Oto najczęstsze źródła zaburzeń płodności u kobiet.

Wady anatomiczne

Dysfunkcje w budowie i funkcjonowaniu narządów rodnych mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte. Do pierwszej grupy zalicza się:

  • występowanie przegrody macicy, która powinna zaniknąć jeszcze w okresie prenatalnym,
  • niedorozwój macicy,
  • niedorozwój jajowodów, szczególnie nieprawidłowa budowa strzępków jajowodowych, których rolą jest „przechwycenie” żeńskiej gamety,
  • występowanie podwójnej pochwy bądź szyjki macicy,
  • tyłozgięcie macicy, tzn. odchylenie macicy ku zagłębieniu odbytniczo-macicznemu, zamiast naturalnego ułożenia trzonu, pochylającego się ku przodowi względem osi pochwy.

Wady nabyte są najczęściej powikłaniem stanów zapalnych i infekcji, ale mogą mieć także inne źródło. Najczęściej u kobiet zdarzają się:

Częstą przyczyną niepłodności u kobiet jest endometrioza – rozrost błony śluzowej (endometrium) poza jamę macicy. Schorzenie dotyka ok. 10% kobiet w wieku rozrodczym.

  • niedrożność jajników, spowodowana zwykle przebytym stanem zapalnym, np. przydatków, (ale może także pojawić się po radio- lub chemioterapii),
  • bliznowate pozapalne zmiany szyjki macicy,
  • choroby zapalne miednicy mniejszej, wywołane bakteriami przenoszonymi drogą płciową,
  • torbiele jajnika, które pojawiają się najczęściej w wyniku zaburzeń hormonalnych,
  • mięśniaki macicy– często dziedziczne zmiany, występujące w toku wadliwego wydzielania się hormonów,
  • endometrioza, czyli rozrost endometrium poza jamę macicy, którego przyczyny są wciąż nieznane.

Wszystkie te wrodzone i nabyte nieprawidłowości anatomiczne i funkcjonalne narządów płciowych wpływają na zdolność do prokreacji. Nie zawsze jednak definitywnie przekreślają szansę na poczęcie. W wielu przypadkach sprawna diagnoza i odpowiednie leczenie pomagają kobietom zajść w ciążę i ją donosić.

Stany zapalne i infekcje

Na problemy z płodnością ogromny wpływ mają rozwijające się w organizmie, szczególnie w układzie moczowo-płciowym, infekcje bądź reakcje zapalne. Mogą to być zarówno nieleczone zakażenia pochwy drożdżakami bądź rzeżączką, jak i poważne stany zapalne przydatków, macicy, pochwy czy cewki moczowej. Wszystkie wymagają interwencji lekarskiej i kontroli, bowiem zignorowanie ich objawów może doprowadzić do poważnych zmian w obrębie funkcjonowania narządów rodnych.

Zaburzenia hormonalne

Najczęstszymi problemami układu hormonalnego, które mają wpływ na układ płciowy, są:

  • zaburzenia owulacji i jajeczkowania, wynikające głównie z niezdolności pęcherzyka do pęknięcia i uwolnienia komórki jajowej bądź nieprawidłowego dojrzewania żeńskiej gamety
  • hiperprolaktynemia, czyli zaburzenia poziomu prolaktyny – jej wysokie stężenie może zubożać organizm kobiety o estrogeny i progesteron – hormony niezbędne do odpowiedniej pracy jajników,
  • PCO (zespół policystycznych jajników), objawiający się zaburzeniami miesiączkowania i licznymi torbielami w obrębie jajników, które powstają wskutek nadwyżki hormonalnej LH i niedoboru FSH.

Postawienie diagnozy w zakresie zaburzeń wydzielania hormonów pozwala na podjęcie terapii hormonalnej, która w wielu przypadkach wystarcza, by starania o dziecko przyniosły owoce.

Choroby i leki

Wpływ na płodność mają nie tylko wady anatomiczne czy stany zapalne narządów płciowych, ale także choroby przewlekłe, przebyte schorzenia i terapie czy przyjmowane leki. Chodzi przede wszystkim o takie choroby jak: cukrzyca, gruźlica, niedokrwistość, zaburzenia w pracy tarczycy i nerek, kłopoty oddechowe i krążeniowe. Najbardziej inwazyjnym leczeniem, negatywnie oddziałującym na zdolność do poczęcia, jest radioterapie i chemioterapia, którym poddawane są osoby chorujące na nowotwór. Szkodliwe są także niektóre leki, m.in. antydepresanty, sulfalazyna (stosowana w leczeniu stanów zapalnych stawów) i cymetydyna (lecząca wrzody żołądka i dwunastnicy), oraz narkotyki i nikotyna.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki