Zrosty po cesarskim cięciu a niepłodność

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
ciecie cesarskie1

Zrosty są to, najkrócej ujmując, nieprawidłowe połączenia między tkankami. Mogą być wrodzone lub pojawić się w związku z wykonanym zabiegiem chirurgicznym. Takim zabiegiem jest także cesarskie cięcie. Szacuje się, że zrosty pojawią się u około połowy kobiet po cesarce. Czy są one przeszkodą w zajściu w kolejną ciążę i mogą być przyczyną niepłodności?

Skąd biorą się zrosty?

Zrosty występują dość powszechnie jako konsekwencja zabiegów operacyjnych. Cesarskie cięcie (http://staraniowy.pl/jakie-sa-najczestsze-wskazania-cesarskiego-ciecia/) jest także operacją, podczas której przecięte zostają powłoki brzuszne. Zrosty pojawiają się podczas procesu gojenia, kiedy tkanki zrastają się, by zasklepić powstałą ranę. Czasem ten proces może przebiegać nieprawidłowo. Te nieprawidłowe połączenia to właśnie zrosty.

Objawy

Zrosty powodują szereg nieprzyjemnych dolegliwości, na które zawsze należy zwracać uwagę jeśli poród odbył się pomocą cesarskiego cięcia.

Objawy zrostów to m.in.:

  • ból podczas stosunku;
  • bolesne miesiączki;
  • ból w okolicach miednicy mniejszej (podbrzusze, krzyże);
  • bóle kręgosłupa;
  • wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia.

Co ważne, zrosty nie muszą dawać objawów od razu! Te czasem pojawiają się dopiero po kilku latach od cesarskiego cięcia.

cesarskie ciecie 2

Czy zrosty mogą powodować niepłodność?

Tak, zrosty po cesarskim cięciu mogą być jedną z przyczyn niepłodności. Jest to tak zwana niepłodność wtórna. W jaki sposób zrosty uniemożliwiają zajście w ciążę? Ujmując to najogólniej, bardzo ograniczają możliwości poruszania się komórki jajowej. Ich pojawienie się może skutkować np. zwężeniem lub całkowitym zamknięciem jajowodu, co może utrudniać lub uniemożliwiać wydostanie się komórki jajowej z jajnika, blokując owulację.

Zrosty pojawiające się na jajnikach lub w macicy mogą także uniemożliwiać przedostanie się jajeczka do jamy macicy. W wielu przypadkach zrosty utrudniają także donoszenie ciąży.

Czy zrostów da się uniknąć?

Istnieją sposoby, dzięki którym ogranicza się możliwość powstania zrostów. Niestety, nie każdy z nich można zastosować w przypadku cesarskiego cięcia (np. w przypadku „zwykłych” operacji można wybrać konkretną technikę – laparoskopię).

Pozostałe „dobre praktyki” dotyczą już pracy osoby wykonującej zabieg (jak choćby bardzo skrupulatne płukanie rękawiczek przed operacją, użycie specjalnych szwów i wiele innych) czy też zastosowanie fizycznych barier mających oddzielać od siebie tkanki. Ponieważ to ważny, a jednocześnie skomplikowany temat, być może warto porozmawiać o sposobach na uniknięcie zrostów z osobą, która będzie wykonywała nasze cesarskie cięcie.

ciecie cesarskie 3

Jak się ich pozbyć?

Zrosty powodujące niepłodność, leczy się przede wszystkim za pomocą zabiegów chirurgicznych.

W przypadku jajników i jajowodów jest to zwykle laparoskopia. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Laparoskop (dzięki któremu osoba wykonująca zabieg widzi wszystko na ekranie) wprowadza się do ciała przez małe nacięcie na brzuchu, a dzięki specjalnym narzędziom usuwa się zrosty. Nie jest to zabieg bardzo inwazyjny.

W przypadku zrostów w macicy stosuje się histeroskopię, czyli metodę, dzięki której można także dokładnie obejrzeć jamę macicy i rozpoznać nieprawidłowości, które w niej występują. Polega ona na wprowadzeniu do jamy macicy przez pochwę i kanał szyjki macicy endoskopu Gdy zabieg połączony jest z usunięciem zrostów – stosuje się znieczulenie ogólne.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki