Bezpłodność zwiększa ryzyko agresywnego raka prostaty

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 0
6360500041_4c3cc195c4_z

Rak gruczołu krokowego najczęściej dotyczy mężczyzn w podeszłym wieku, dlatego do niedawna nie zajmowano się w kontekście tej choroby problemem niepłodności. Aż do czasu, gdy zauważono zależność między kłopotami z płodnością a dynamicznym rozwojem nowotworu. Jakie jest więc ryzyko agresywnego raka prostaty przy niepłodności?

Nowotwór gruczołu krokowego

Rak prostaty, czyli gruczołu krokowego, to najczęstszy typ nowotworu, występujący u mężczyzn. Ryzyko zachorowania na niego nasila się wraz z wiekiem, jednak często objawy choroby są nieodczuwalne – to dlatego mężczyźni dowiadują się o nowotworze przy okazji kontrolnych badań bądź szukania przyczyn innych dolegliwości. W zaawansowanej postaci rak prostaty objawia się głównie częstomoczem, bólem przy oddawaniu moczu, parciem na pęcherz, czasem także obecnością krwi w moczu lub spermie. Przyczyny powstawania nowotworu nie są do końca jasne; pewne jest, że kluczowym czynnikiem etiologii jest dziedziczenie (ryzyko zachorowania jest kilkukrotnie większe u mężczyzn, których krewny chorował na raka prostaty), nie bez znaczenia jest także dieta (szczególnie niekorzystna jest ta bogata w tłuszcze nasycone, a uboga w witaminy D i E oraz selen). Leczenie uzależnione jest od stadium rozwojowego nowotworu, wieku pacjenta i rokowań; może to być zarówno terapia hormonalna, leczenie operacyjne, jak i radio- lub chemioterapia.

Niepłodność a rak prostaty

Badanie amerykańskich naukowców wykazało, że chorujący na niepłodność mężczyźni są bardziej zagrożeni ciężkim przebiegiem raka gruczołu krokowego.

Informacja o zagrożeniu agresywnym rakiem prostaty u mężczyzn cierpiących na niepłodność, pojawiła się w brytyjskim periodyku Cancer. W środowisku naukowym spekulacje na temat zależności problemu niepłodności i raka prostaty trwały od dawna. Do tej pory jednak uważano, że niepłodność zwiększa ryzyko samego zachorowania na nowotwór, czego nie potwierdziły żadne badania. Naukowcy z amerykańskiego University of Washington w Seattle postanowili więc poszukać innego kryterium, które pozwoli otrzymać wiarygodniejsze wyniki eksperymentu. Badaniu zostali więc poddani nie, jak dotychczas, ojcowie, ale mężczyźni, dla których ta rola była marzeniem, a więc leczących się na niepłodność. W grupie ponad 22, 5 tys. mężczyzn z 15 kalifornijskich ośrodków znajdowali się pacjenci chorujący na raka, którzy porównywani byli do swoich rówieśników z całej populacji. Wyniki zaskoczyły samych naukowców – potwierdziło się bowiem, że niepłodni wcale nie zapadają na raka gruczołu krokowego częściej niż zdrowi mężczyźni, ale za to, gdy już zachorują, przebieg ich choroby częściej jest agresywny. Autorzy badania, popierając się tymi wynikami, wysnuli wniosek, że potrzebna jest jak najwcześniejsza profilaktyka raka prostaty u mężczyzn leczących się na niepłodność, polegająca na wykonywaniu badań przesiewowych w kierunku nowotworu gruczołu krokowego.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki