Koniec rządowego in vitro, ale leki wciąż są dostępne

dodany: autor: Redakcja Portalu Komentarze 0
fot. Gyncentrum (1)

Nawet jeśli para nie załapała się do rządowego programu in vitro, będzie mogła liczyć na dofinansowanie do leków. Niestety tylko do czerwca.

Chociaż Ministerstwo Zdrowia postanowiło zarzucić rządowy program finansujący in vitro, a w większości klinik kończy się już nabór chętnych na leczenie, w Katowicach aż do czerwca pary będą mogły skorzystać z refundowanych leków. Także te pary, które  z własnej kieszeni zapłacą za zabieg.

Koniec rządowego in vitro. Ale na leki jest wciąż szansa

W klinkach leczenia niepłodności topnieje pula miejsc do udziału w rządowym programie finansującym in vitro.  Jak szacuje katowicka Klinka Gyncentrum w ich ośrodku ostatnie pary zostaną włączone do leczenia z końcem marca. Będą to jednak wyłącznie zakwalifikowane do programu rządowego pary z listy rezerwowej, a także pary, które mają już za sobą pierwszy lub drugi cykl terapii.

– Klinika nie prowadzi już zewnętrznego naboru do programu rządowego. Pula zabiegów jaką dysponujemy zostanie natomiast rozdzielona pomiędzy pary, które już wcześniej zostały zakwalifikowane. To efekt decyzji rządu, który w grudniu 2015 w całości wstrzymał program na kolejne lata – mówi dr n. med. Dariusz Mercik z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

Specjaliści mają jednak pocieszającą wiadomość. Wyczerpanie się puli miejsc w klinikach nie oznacza jednak, że kończy się dofinansowanie do leków. W katowickim Gyncentrum aż do czerwca, czyli do zakończenia programu Ministerstwa Zdrowa, będzie można skorzystać z rządowego dofinansowania do leków hormonalnych, jakie niezbędne są do terapii in vitro.

Za zabieg z własnej kieszeni, ale leki refundują

Co istotne, o tego typu wsparcie będą mogły się ubiegać także pary samodzielnie finansujące leczenie. Dlaczego warto? Jak przekonują specjaliści, leki niezbędne w terapii to dziś nawet wydatek rzędu od 4 do 8 tys. zł  przy jednorazowej próbie. Dla wielu par to bariera nie do przeskoczenia.

– Większość par finansujących leczenie samodzielnie robi to przy pomocy kredytów, dlatego dodatkowy wydatek na leki, jest dla nich przeszkodą, którą nie są w stanie już przeskoczyć. Możliwość skorzystania z ulg na leki daje jeszcze nadzieję – mówi dr Dariusz Mercik z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

Niestety o dofinansowanie do leków można starać się tylko do czerwca. Jaki będzie potem los refundacji nie wiadomo.  Póki co jednak pary mogą skorzystać z 13 preparatów do stymulacji hormonalnej znajdujących się na liście ministerstwa.

Jeden z leków objętych jest ryczałtem, za pozostałe częściowo płaci państwo. Żeby móc skorzystać z ulg para musi spełniać jednak kilka warunków. –  Po pierwsze para musi mieć zdiagnozowaną trwałą niepłodność. Po drugie ulga przewidziana jest dla kobiet do 40 r.ż. Co jednak ważne, pary te nie muszą być uczestnikiem rządowego programu in vitro – mówi dr Mercik.

Co dalej po rządowym in vitro?

Pary, którym nie udało się załapać na dofinansowane leczenie, będą musiały zapłacić za leczenie z własnej kieszeni. Wiele klinik działających na rynku wprowadza w związku z tym specjalne programy. W katowickim Gyncentrum ruszył już projekt „2+1”, który ma pomóc parom w zaoszczędzeniu pieniędzy. Dzięki niemu na wypadek dwóch nieudanych prób, pary będą mogły skorzystać z dodatkowego cyklu in vitro. Jeśli natomiast pierwsza procedura IVF – IMSI powiedzie się, klinika zwraca koszt niewykorzystanego zabiegu.

***
Gyncentrum to jeden z największych ośrodków leczenia niepłodności na Śląsku. Ośrodek opiera swoją działalność na 20-letniej tradycji i doświadczeniu swoich oddziałów w Polsce i Czechach. Klinika zatrudnia specjalistów z takich dziedzin jak: endokrynologia, ginekologia, położnictwo, urologia i embriologia. Pacjenci Gyncentrum ponad to mogą skorzystać ze wsparcia psychologa, seksuologa i dietetyka. Ośrodek wyróżnia się m.in. zastosowaniem najnowocześniejszych technik wspomaganego rozrodu m.in. IMSI, PICSI, witryfikacji oocytów czy diagnostyki preimplantacyjnej PGD. Placówka oferuje badania laboratoryjne oraz dostęp do Międzynarodowego Banku Nasienia i Komórek Jajowych Gyncentrum. Fundacja Gyncentrum z kolei skupia się na badaniach, edukacji środowiska medycznego i wsparciu par przystępujących do in vitro. www.gyncentrum.pl

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Warto wiedzieć

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki