Leki przeciwbólowe zagrażają płodności?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0

O tym, że pozornie bezpiecznych i powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych nie należy nadużywać, wiemy od dawna. O tym jednak, że tabletka „od bólu głowy” może negatywnie wpływać na płodność, do tej pory nie było wiadomo.

Wnioski z badań przeprowadzonych w ostatnim czasie we Francji są niepokojące – w trakcie przyjmowania konkretnych dawek ibuprofenu w organizmie młodego mężczyzny w wieku rozrodczym dochodzi do zmian hormonalnych typowych dla panów w średnim wieku. O jakich zmianach mowa?

Przeciwbólowe – przeciwpłodnościowe?

O tym, że stosowanie przez mężczyzn leków bazujących na ibuprofenie wiąże się z ryzykiem niepłodności, możemy przeczytać na łamach czasopisma naukowego Proceedings of National Academy of Science. Najnowsze badania dotyczące tej kwestii zostały przeprowadzone przez zespół francuskich i duńskich badaczy, pod przewodnictwem Bernarda Jégou’a z Instytutu Badań nad Zdrowiem Środowiskowym i Zawodowym we Francji. Jak wyglądały? Zaangażowano do nich 31 mężczyzn – ochotników w wieku od 18 do 35 lat. 14-u z nich dwa razy dziennie przyjmowało 600 mg ibuprofenu, zaś pozostali otrzymywali placebo. Celem przedsięwzięcia było sprawdzenie, czy i jak tego typu łagodne środki przeciwbólowe wpływają na męską płodność. Po 14-u dniach u mężczyzn przyjmujących leki sprawdzono poziom hormonów luteinizujących (są wydzielane przez przysadkę mózgową i stymulują jądra do produkcji testosteronu) i porównano go do poziomu ibuprofenu we krwi. Stwierdzono, że poziom lutropiny jest z nim ściśle skorelowany. Przyjmowanie środków przeciwbólowych doprowadziło do rozregulowania gospodarki hormonalnej, czego efektem były niekorzystne proporcje testosteronu do lutropiny. Efektem tego jest hipogonadyzm, czyli dysfunkcja jąder, skutkująca problemami w staraniach o dziecko.

Wątpliwości niektórych budzi zapewne jedna kwestia – przecież mało kto przyjmuje tego typu leki regularnie. Nie do końca jest to prawdą. Środki przeciwbólowe to w wielu przypadkach nie tylko doraźne lekarstwo na ból – 600 mg ibuprofenu (dawka użyta w badaniach) to typowa dawka, jaką przyjmują osoby uprawiające sport – zarówno zawodowo, jak i amatorsko. To taka profilaktyka przeciwbólowa, mająca zabezpieczyć przed wyczynowym wysiłkiem. Druga wątpliwość dotyczyć może upośledzenia płodności mężczyzn biorących udział w badaniu – trzeba więc zaznaczyć, że u badanych ibuprofen podawany był jedynie przez krótki czas, w związku z czym także zaobserwowane zmiany były jedynie tymczasowe (wszystkie zmiany cofnęły się, a stężenie hormonów się unormowało). Naukowcy alarmują jednak, że nie ma żadnej pewności, iż zmiany spowodowane długotrwałym stosowaniem środków przeciwbólowych również są w pełni odwracalne.

Przeciwbólowe nie znaczy bezpieczne

Jak warto zauważyć, nie są to pierwsze badania, wykazujące negatywny wpływ środków przeciwbólowych na płodność. Analizy prowadzone wcześniej przez innych naukowców wykazały związek między przyjmowaniem leków z ibuprofenem i paracetamolem przez przyszłe mamy, a zaburzeniami rozwoju jąder u ich dzieci. Jeszcze inne dowodziły, że mogą prowadzić do zmniejszenia liczby komórek rozrodczych u ich córek. Specjaliści zwracają też uwagę, że wspomniane badania to jedynie wierzchołek góry lodowej. Zauważają, że w istocie tylko niewielka część leków przechodzi badania pod kątem wpływu na układ rozrodczy przed wypuszczeniem na rynek.

Oczywiście cały czas mowa o nadużywaniu tego typu środków lub przyjmowaniu ich regularnie. Fakt jednak faktem, że w związku z powyższymi danymi leków tych nie można uznać za całkowicie bezpieczne. Nie dajmy się zwieźć faktowi, że leki te są dostępne bez recepty i sprzedawane nie tylko w aptekach, ale także na stacjach benzynowych czy w marketach. Kto wie, czy za jakiś czas sieć nie zaleje fala wniosków z kolejnych badań – tym razem wykazujących, że także leki przeciwbólowe przyjmowane sporadycznie odbijają się w jakiś sposób na naszej płodności. Oczywiście nie można dać się zwariować – leki przeciwbólowe po to zostały stworzone, by pomóc nam w walce z bólem, ale postarajmy się, by służyły nam wyłącznie do tego celu. Nie przyjmujmy tabletek profilaktycznie, z wyprzedzeniem, nie przekraczajmy zalecanej dawki i zawsze uważnie czytajmy informacje zawarte w ulotce.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki