Zapalenie przydatków

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
ból

Zapalenie przydatków to dolegliwość, która dotyka przede wszystkim młode (25-30 lat), aktywne seksualnie kobiety. Nie jest w zasadzie jedną chorobą, ale zespołem chorób narządów takich, jak jajniki, jajowody i macica. Mówi się o nich wspólnie, ponieważ zapalenie bardzo prosto się rozprzestrzenia. Co ważne, nieleczone może prowadzić nawet do niepłodności! Jakie są objawy zapalenia przydatków? W jaki sposób je leczyć i czy można jakoś uniknąć tej choroby?

Czym jest zapalenie przydatków?

Zapalenie przydatków to w zasadzie zapalenie narządów miednicy, czyli zespół chorób takich, jak zapalenie jajników i jajowodów, zapalenie błony śluzowej macicy i kilka innych. Ponieważ proces zapalny z łatwością przenosi się z jednego miejsca w drugie, nie wyodrębnia się konkretnych jego „części”, ale określa wszystko mianem zapalenia przydatków właśnie.

Zapaleniu winne są bakterie (gronkowce, chlamydie, paciorkowce), które do przydatków mogą dotrzeć drogą wstępującą bądź zstępującą. Droga wstępująca to przeważająca większość przypadków – wtedy bakterie dostają się do przydatków przez pochwę i macicę. Dochodzi do tego najczęściej m.in. podczas miesiączki, po porodzie, po założeniu wkładki antykoncepcyjnej – wtedy rozwiera się kanał szyjki macicy.

Droga zstępująca to z kolei sytuacja, kiedy bakterie do przydatków dostają się z krwią z innych miejsc w organizmie. Stan zapalny może znajdować się np. w zębie, w drogach moczowych, układzie oddechowym i stamtąd „przywędrować” do jajnika i rozpocząć nową infekcję.  Jest to jednak dużo rzadszy sposób rozpoczęcia infekcji.

Jakie są objawy?

  • Ból w podbrzuszu (po prawej i lewej stronie), który jest bardziej dokuczliwy w trakcie stosunku oraz podczas uciskania tego miejsca.
  • Gorączka.
  • Osłabienie.
  • Czasem pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego – nudności, wymioty, biegunka.
  • Mogą wystąpić trudności z oddawaniem moczu.
  • Mogą wystąpić upławy.

Objawy nie są bardzo charakterystyczne, a o tym, czy faktycznie mamy do czynienia z zapaleniem przydatków rozstrzyga badanie ginekologiczne.

Lepiej zapobiegać…

Zapalenie przydatków dotyka najczęściej kobiet w wieku 25-30 lat, które są aktywne seksualnie.

Co można zrobić, aby uchronić się przed infekcją?

  • Kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną są mniej narażone na zapalenie przydatków. Tabletki zagęszczają śluz, co utrudnia bakteriom dotarcie do celu.
  • Bardzo ważna jest higiena – podmywanie się co najmniej raz dziennie specjalnymi, łagodnymi płynami do higieny intymnej.
  • Warto dbać o ogólny stan zdrowia i stan zębów, a także rozprawiać się szybko ze wszelkimi stanami zapalnymi w organizmie.
  • Unikać przygodnych kontaktów seksualnych z różnymi partnerami.

Jeśli zapalenie już wystąpi, trzeba je bardzo dobrze doleczyć. Niedoleczone lubi często nawracać, a nie trzeba nikomu tłumaczyć jak bardzo jest to uciążliwe.

…niż leczyć!

Leczenie zapalenia przydatków opiera się na podawaniu antybiotyku, który zwalczał będzie wiele typów bakterii. Podaje się go zwykle od tygodnia do czternastu dni. Do tego lekarz przepisuje zwykle leki dopochwowe oraz leki przeciwzapalne. Lecząc zapalenie przydatków trzeba też oszczędzać się, unikać wysiłku fizycznego i seksu. Wskazana jest także lekkostrawna, zdrowa dieta. Warto pamiętać, że wychłodzenie nasila infekcję, więc trzeba ubierać się ciepło, szczególnie w okolicach brzucha i dolnego odcinka pleców.

W skrajnych przypadkach, kiedy zapalenie jest naprawdę poważne, pacjentka może wymagać hospitalizacji i podawania leków dożylnie.

Bardzo ważna jest także wizyta kontrolna, podczas której lekarz oceni czy faktycznie zapalenie udało się pokonać, czy może trzeba jeszcze kontynuować terapię. To, że przestało boleć nie oznacza jeszcze, że infekcja jest zupełnie zażegnana.

Konsekwencje nieleczonego zapalenia – niepłodność

Nieleczone zapalenie przydatków po pewnym czasie przejdzie „samo”. To jednak nie znaczy, że wszystko jest w porządku – stan zapalny jest bowiem dalej aktywny. W organizmie dochodzi do takich zmian, jak powstanie blizn, czy zrostów na jajowodach. Mogą one powodować niedrożność jajowodów, a w konsekwencji nawet niepłodność. Dlatego tak istotna jest konsultacja z lekarzem w przypadku zauważenia niepokojących objawów.

Pojawiające się zrosty mogą wywołać poczucie „ciągnięcia” w podbrzuszu, upławy, bolesne miesiączki, bolesne stosunki seksualne.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki