Jestem w ciąży, a moja przyjaciółka nie może mieć dziecka…

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
kobieta w ciąży z przyjaciółkami

Szczęście aż cię rozsadza – spodziewasz się dziecka! Masz ochotę radosną nowiną podzielić się z całym światem. Jednak coś powstrzymuje przed przekazaniem tej informacji swojej najbliższej przyjaciółce. Ona o malucha bezskutecznie stara się już od prawie roku… Boisz się, jak na to zareaguje. A jeśli odsunie się od ciebie i nic już nie będzie takie samo?

Przyjaźń na rozdrożach

Ciężko wyobrazić sobie życie bez przyjaciółki. Osoby, z którą możemy podzielić się absolutnie wszystkim, przed którą nie mamy żadnych tajemnic. Każda przyjaźń miewa mieć swoje wzloty i upadki, ale miarą jej siły jest to, że z każdego „dołka” wychodzi bez szwanku, a nawet jeszcze silniejsza. Nie da się ukryć, że sytuacja, w której ty zaszłaś w ciążę, a twoja przyjaciółka bezskutecznie stara się dalej o malucha może być dla was obydwu trudna. Dynamika waszej relacji może ulec zmianie, a ty będziesz musiała zastanowić się jak podejść do problemu.

Samotna w tłumie

Najważniejsze, abyś postarała się spojrzeć na wszystko także i z jej perspektywy. Postawić się na jej miejscu. Obydwie pragnęłyście tego samego, ale tylko tobie się udało. To musi boleć. Twoja przyjaciółka na pewno przeżywa teraz ciężkie chwile – z jednej strony cieszy się, że będziesz miała malucha, ale z drugiej zazdrości ci tego i smucą ją własne problemy z poczęciem. Jeszcze gorzej, jeśli jest jedyną kobietą bez dziecka w grupie znajomych. Słuchanie, jak reszta rozmawia o dolegliwościach ciążowych, o proponowanych imionach, a później o karmieniu piersią, ząbkowaniu… może być dla niej nie do zniesienia.

W takiej sytuacji zawsze najlepiej szczerze porozmawiać już na samym początku. Jeśli nie powiecie sobie jasno wszystkiego, potem sytuacja może bardzo się skomplikować. Zresztą, sama zobacz – oto historia Patrycji i Magdy.

Patrycja i Magda

Magda i Patrycja to przyjaciółki jeszcze z czasów studiów. Magda o dziecko zaczęła starać się wcześniej. Niestety, bezskutecznie. Przyjaciółka wspierała ją, wiedziała o każdym badaniu, każdej wizycie lekarskiej, każdej nieudanej próbie. W międzyczasie o dziecko zaczęła starać się i Patrycja. Zaszła w ciążę po pierwszej próbie. I tutaj, niestety, zaczęły się problemy.

Magda była w szoku, nie potrafiła cieszyć się z ciąży przyjaciółki, miała jej nawet za złe, że tak szybko się udało, a ona wciąż czeka… Patrycja z kolei nie umiała pogodzić się z tym, że Magda nie cieszy się wraz z nią. Nie potrafiła zrozumieć, jak czuje się tak bliska jej osoba. Nie powiedziały sobie tego w oczy. Przez jakiś czas udawały, że wszystko jest w porządku, ale ich kontakty zaczęły się rozluźniać. W pewnym momencie praktycznie ustały. Nie, nie było żadnej kłótni, żadnych wyrzutów. Ich drogi po prostu się rozeszły. Dziewczyny zaczęły ponownie rozmawiać dopiero wtedy, kiedy Magda urodziła zdrowego synka. Droga do uzdrowienia relacji była jednak długa.

Jak na dłoni widać, gdzie został popełniony błąd. Wzajemnie niezrozumienie, brak szczerej rozmowy i udawanie, że nic się nie stało, nic się nie zmieniło, jakoś to będzie…

Ania i Alicja

Z Anią i Alicją było ciut inaczej. Kiedy Ania zaszła w ciążę, myślała, że wszystko jest w porządku, że Alicja cieszy się wraz z nią. I tak było – Ala naprawdę była szczęśliwa, że przyjaciółce się udało. Nie chciała psuć jej humoru i radości z maluszka tą drugą stroną medalu – swoim przygnębieniem z powodu własnych kłopotów. Udawała że wszystko jest w porządku, ale wiele razy zdarzyło jej się płakać po powrocie do domu z wizyty u Ani.

Na szczęście ich przyjaźń przetrwała tę próbę. Okazało się, że obydwie czuły, że coś jest nie tak i pewnego dnia po prostu wszystko sobie wyznały i ustaliły, jak teraz ma wyglądać ich relacja tak, by każda z nich czuła się w niej dobrze. Alicja jasno przyznała, że jest jej po prostu ciężko, że czuje zazdrość, a nawet, momentami, złość.

Na nowo zdefiniować relacje

Takich, i podobnych, historii jest cała masa. Ciąża, która powinna łączyć, czasem dzieli. Dlatego, kiedy nad waszą przyjaźnią zawisną czarne chmury – nie czekajcie, aż „samo” się naprawi, aż „najgorsze minie”, aż się uspokoi… to może jeszcze pogorszyć całą sytuację. Co możecie więc zrobić?

  • Porozmawiajcie szczerze – powiedzcie sobie nawet o tych uczuciach, których się wstydzicie – zazdrości, żalu, złości.
  • Przy tym wszystkim nie zapominajcie, że jesteście dla siebie bardzo ważne.
  • Zastanówcie się nad tym, jak sprawić, żeby nowa sytuacja była komfortowa dla was obydwu.
  • Może lekiem będzie spotykanie się na neutralnym gruncie?
  • Może przyjaciółka potrzebuje chwili oddechu, czasowego rozluźnienia relacji, żeby nabrać dystansu i uspokoić się?
  • Pamiętajcie, że nic na siłę, nie zmuszajcie się ani do spotkań, ani do trzymania się od siebie z daleka przez pewien czas.
Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność - aspekt emocjonalny

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki