Co się dzieje w głowie, czyli psychologiczne aspekty niepłodności

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
Niepłodność a psychika

Niepłodność to choroba wpływająca zarówno na ciało, jak i psychikę osób, które się z nią mierzą. Potrafi zupełnie zmienić jakość życia i sposób codziennego funkcjonowania. W niektórych przypadkach prowadzi nawet do poważniejszych zaburzeń psychicznych, nawet depresji. Dlatego aspektu psychologicznego w przypadku niepłodności nie można bagatelizować.

Nowoczesne podejście do niepłodności 

Coraz powszechniej zdajemy sobie sprawę z tego, jakie psychiczne konsekwencje pociąga za sobą niepłodność. Nie może być ona rozpatrywana jedynie jako problem i choroba ciała, ponieważ, z jednej strony, w ogromnym stopniu wpływa także na psychikę, umysł, na sposób codziennego funkcjonowania.

Z drugiej zaś, właśnie „głowa” może też być przeszkodą i utrudniać poczęcie dziecka.

Nowoczesne podejście do leczenia niepłodności bierze te aspekty pod uwagę i coraz częściej zwraca uwagę na konieczność zadbania nie tylko o fizyczną stronę, ale także o psychikę. Coraz częściej pojawia się m.in. temat terapii, mającej wspomóc leczenie niepłodności w niektórych przypadkach.

Co przeżywa osoba niepłodna?

Komuś, kto nie mierzył się z niepłodnością, ciężko w pełni zrozumieć jak nieprawdopodobne obciążenie psychiczne, jaki ciężar stanowi. Przede wszystkim – niepłodność obniża jakość życia, powoduje permanentne, silne napięcie i przewlekły stres. Może zaburzać relacje z otoczeniem, relacje w związku i te… ze sobą samym, obniżać nastrój. Wywołuje masę negatywnych emocji – żal, złość, frustrację, lęk, poczucie niemocy, poczucie winy, niepokój. Czasem staje się powodem kłótni i nieporozumień z partnerem, prowadzić do stopniowego odsuwania się od siebie, a nawet wzajemnego obwiniania się.

Niektóre osoby niepłodne czują się bardzo samotne, izolują się jednocześnie od bliskich nie chcąc z jednej strony współczucia, pytań, a z drugiej – czując, że nie są rozumiane. Podjęte leczenie to także bardzo trudne doświadczenie. Często zostaje mu podporządkowane całe życie – wszystko kręci się wokół niego, co jest oczywistym źródłem dalszych problemów.

psychiczny aspekt lecznia niepłodności

Problemy psychiczne w niepłodności

Jakie problemy psychiczne może wywołać lub nasilić niepłodność? Często skutkuje ona obniżeniem nastroju i poczucia własnej wartości, zaburzeniami w codziennym funkcjonowaniu (obsesyjne myśli, utrata zainteresowania codziennymi czynnościami, brak satysfakcji z życia), może także wywołać zaburzenia snu oraz apetytu, nawet napady lęku, a w najgorszym scenariuszu – depresję.

Nie można bagatelizować psychologicznego aspektu niepłodności – kiedy zauważymy niepokojące sygnały najlepiej zwrócić się po profesjonalną pomoc psychologiczną .

To działa w dwie strony!

Niepłodność może być przyczyną problemów psychologicznych, ale ta zależność działa w dwie strony – zły stan psychiki ma negatywny wpływ na naszą płodność. Permanentny stres może  wywoływać  bardzo namacalne skutki – zaburzenia hormonalne prowadzące do zaburzeń owulacji, a u mężczyzn obniżać jakość nasienia. Presja, długotrwałe napięcie i związane z tym zaburzenia snu są kolejnym przykładem, w jak konkretny sposób nasz stan emocjonalny może negatywnie oddziaływać na próby poczęcia dziecka.

Kluczowa jest umiejętność znajdywania równowagi, odpoczywania, szukania przeciwwagi dla tego, co negatywne, a w niektórych sytuacjach – odwagi, by zgłosić się po pomoc do profesjonalisty.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność - aspekt emocjonalny

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki