Kiedy przychodzi zazdrość…

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
zazdrość

Niepłodność to stan generujący masę różnych emocji – w dużej mierze, niestety, tych trudnych i bolesnych, jak złość, frustracja, lęk czy zazdrość. Radzenie sobie z nimi to wyzwanie, bo przecież chodzi tu o tak ważny temat jak chęć zostania rodzicami. Co robić, kiedy zaatakuje nas „zielonooki potwór”?

Trudne emocje w niepłodności

Niepłodność to nie tylko stan fizyczny. Wiąże się także z wieloma wyzwaniami i problemami natury psychologicznej. Są nimi między innymi stres oraz negatywne emocje, jakich może doświadczać niepłodna para – złość, lęk, frustracja, poczucie winy, wstyd. Radzenie sobie z nimi to trudne zadanie, które nierzadko okazuje się ponad nasze siły. Warto pamiętać, że niepłodność może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych, jak depresja czy stany lękowe. Dlatego terapia bywa ważną i, w pewnych sytuacjach, godną rozważenia, pomocą dla niepłodnych osób.

Zazdrość – dobrze znane uczucie

Jedną z cięższych emocji, z jakimi być może przyjdzie nam sobie radzić będzie, zwana „zielonookim potworem” – zazdrość.

Zazdrość ściśle łączy się z uczuciem frustracji, kiedy ktoś ma lub przeżywa coś, czego my również pragniemy, ale jest to dla nas niedostępne. To emocja znana dobrze chyba każdemu – nie ma nikogo, kto choć raz nie poczułby się o coś zazdrosny. Zazdrość to jednak, w porównaniu do zawiści, uczucie lżejszego kalibru, bardziej codzienne, zwyczajne, oswojone. Zawiść to już nieco poważniejsza sprawa, gdyż wprowadza dodatkowy element ogromnej niechęci do osoby, której zazdrościmy. Łączy się też z przekonaniem o niesprawiedliwości i swojej krzywdzie.

Zazdrość jest jednak zwykle nieszkodliwa – to bardzo ludzkie uczucie, którego odczuwanie jest dla nas normalne. Jest nieodzowną częścią życia tak jak inne trudne emocje – smutek, złość. Czasem bywa nawet konstruktywna, gdy motywuje do działania. Ale niestety zdarza się, że jest niszcząca. W swojej najbardziej patologicznej formie zawiść może wręcz wiązać się z życzeniem krzywdy osobie, której czegoś bardzo zazdrościmy.

Czytaj też: Jestem w ciąży, a moja przyjaciółka nie może mieć dziecka…

zazdrość 1

Zazdrość w niepłodności

Zazdrość pojawiająca się w głowach osób niepłodnych na wieść o tym, że ktoś z ich otoczenia spodziewa się dziecka jest naturalną reakcją. Leczenie niepłodności prawie zawsze będzie wiązało się z takimi uczuciami – w końcu ktoś ma coś, o co my bezskutecznie walczymy. Nie da się powstrzymać w takiej sytuacji od odczuwania frustracji czy smutku.

To szczególnie trudna sytuacja, kiedy dotyczy bliskiej osoby – przyjaciółki, siostry… Mamy wtedy poczucie, że powinna nam towarzyszyć wyłącznie radość, że musimy się tylko cieszyć ze szczęścia kogoś, na kim nam zależy, a tymczasem – zazdrościmy. Później przychodzi zaś obwinianie się i poczucie, że beznadziejne z nas siostry, przyjaciółki. Nie lubimy dwoistości i ambiwalencji i ciężko nam zaakceptować, że można jednocześnie się cieszyć i zazdrościć. Sama zazdrość zaś wydaje się uczuciem nikczemnym, właściwym ludziom małostkowym i złym. To, oczywiście, nieprawda – jest ona normalną emocją właściwą gatunkowi ludzkiemu. Nie można wyrzucać sobie odczuwania danej emocji – liczy się to, jakie reakcje, czyny, zachowania pociągnie za sobą.

Jak sobie z nią radzić?

  • Zaakceptować zazdrość, swoje prawo do niej i uświadomić sobie uniwersalność swoich przeżyć. Dobrze jest zdać sobie sprawę, że uczucie zazdrości właściwe jest każdemu człowiekowi.
  • Nie tłumić zazdrości, nie negować jej istnienia, ale przeżyć i przepracować.
  • Obserwować swoje reakcje i myśli, aby nie doszło do pojawienia się chorobliwej zazdrości czy zawiści, negatywnych myśli w stosunku do osoby będącej w ciąży. Chodzi przecież nie o nią, ale o stan w jakim się znajduje, a jakiego bardzo pragniesz. Nie można pielęgnować i podsycać w sobie negatywnych emocji, to może tylko powodować dalsze problemy i pogorszenie stanu psychicznego.
  • Porozmawiać z kimś – czy to będzie partner, a może osoba w stosunku do której pojawia się zazdrość? Szczera rozmowa i przyznanie się do swoich negatywnych emocji potrafi uwolnić od poczucia winy i ulżyć obydwu stronom. Jeśli to bliska osoba, z pewnością wie, że chciałabyś być na jej miejscu, współczuje ci, może wręcz ma poczucie winy – dla niej to też trudna sytuacja.
  • Dać upust emocjom, wypłakać się. Zazdrość może wywołać złość, smutek – nie trzeba ich tłumić.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki