Terapia w niepłodności

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
nieplodnosc1

Niepłodność to problem dotykający nie tylko ciało, ale także umysł. Na szczęście coraz więcej mówi się i coraz baczniejszą uwagę zwraca na problemy psychiczne jej towarzyszące. A te mogą być bardzo poważne. Niepłodność może prowadzić nawet do stanów depresyjnych i depresji. Czy psychoterapia to dobra droga?

Problem nie tylko fizyczny

Niepłodność to problem dotykający nie tylko ciało, ale mający także ogromny wpływ na psychikę – zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Na szczęście coraz więcej się o tym mówi, pisze, coraz częściej zwraca uwagę na to, by na niepłodność patrzeć dwutorowo. Stan psychiczny nie jest bowiem obojętny dla starań o dziecko. Problemy psychiczne, długotrwały stres negatywnie wpływają na płodność.

Nikt nie zaprzeczy, że mierzenie się z (szczególnie tą długotrwałą i wymagającą długiego leczenia) niepłodnością generuje ogromne, momentami wręcz przytłaczające napięcie psychiczne oraz stres, pogarsza stan psychiczny, wpływa na codzienne funkcjonowanie, pogarsza nastrój, wywołuje lęk i niepokój. Czasem może wręcz prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń,  w tym nawet depresji . Jest to więc temat, którego nie można lekceważyć.

Terapia częścią leczenia niepłodności?

Coraz częściej mówi się, że psychoterapia może bardzo pomóc w radzeniu sobie z trudami niepłodności. Wsparcie psychologiczne jest w całym procesie leczenia niezwykle istotne i jest w stanie znacząco poprawić codzienne funkcjonowanie. Szczególnie, jeśli jest to leczenie długie i żmudne.

Rolą psychoterapeuty jest pomoc w radzeniu sobie z natłokiem negatywnych emocji, z presją otoczenia i z napięciem towarzyszącym leczeniu. Podczas terapii uczy się lepiej rozumieć siebie, identyfikować swoje emocje i mechanizmy rządzące zachowaniem. Terapia pomaga także w nauce odreagowywania, godzenia się ze stratą (negatywną diagnozą). W trakcie całego procesu zwraca się także uwagę na relacje, emocje między partnerami oraz pogodzenie codziennego życia z leczeniem.

nieplodnosc2 (1)

Kiedy do psychoterapeuty?

Nie jest oczywiście tak, że psychoterapia będzie potrzebna każdej niepłodnej parze. To zależy od wagi problemu, długości jego trwania oraz czynników indywidualnych. Z pewnością terapię warto rozważać, jeśli ma się poczucie, że rzeczywistość za bardzo przytłacza, że nie dajemy już sobie rady z problemami, z presją, z negatywnymi emocjami. Kiedy widzimy znaczne i długotrwałe pogorszenie nastroju. Znakiem są także pogarszające się relacje w związku – coraz trudniej nam się dogadać, pojawia się coraz więcej złych emocji, kłótni, być może nawet wzajemne obwinianie się.

To nie powód do wstydu!

Choć terapię coraz częściej akceptujemy już jako coś normalnego, wiele osób wciąż podchodzi do niej z dystansem. Traktuje jak przyznanie się do słabości, powód do wstydu, a nawet czasem – prześmiewczo i z szyderstwem, jak znak, że coś „z głową nie tak”. Tymczasem jest wręcz odwrotnie – zgłoszenie się do psychoterapeuty świadczy o dojrzałości i pokazuje, że swoje zdrowie psychiczne traktujemy poważnie i zdajemy sobie sprawę, jak kluczowa jest dbałość o nie. 

Psycholog czy psychoterapeuta?

Na początku warto rozróżnić psychologa od psychoterapeuty. Psycholog jest osobą, która ukończyła studia psychologicznem może m.in. udzielać pomocy psychologicznej, zajmować się poradnictwem psychologicznym. Pomaga w „codziennych” problemach, ale nie przeprowadza psychoterapii. Psychoterapeuta zaś przeprowadza psychoterapię. To osoba, która ukończyła kilkuletnią szkołę psychoterapii lub studia podyplomowe, może być jednocześnie psychologiem. Pomaga w „codziennych”, ale i poważniejszych problemach oraz zaburzeniach. Dobry psychoterapeuta należy do jednego z polskich towarzystw psychoterapeutycznych  oraz ma certyfikat psychoterapeuty.

nieplodnosc3 (1)

Jak wybrać psychoterapeutę?

Podczas leczenia niepłodności lepiej wybrać psychoterapeutę. Ale jak to zrobić? Warto zacząć od przeszukania opcji dostępnych w okolicy, poczytania na temat danych psychoterapeutów, ich kwalifikacji oraz poszukania opinii w internecie.

Wybór terapeuty nie może się jednak opierać wyłącznie na jego kwalifikacjach, taka osoba musi nam też… pasować. Wzbudzać w nas zaufanie, pozytywne emocje, musimy czuć się dobrze i komfortowo w jego obecności. To coś podświadomego, co ciężko ubrać w słowa, ale jest niezwykle istotne w wyborze. I każdy psychoterapeuta zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego jeśli podczas wizyty wstępnej coś będzie nie tak, nie poczujemy „tego czegoś”, trzeba szukać dalej.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki