Niepłodność – kiedy staje się problemem?

Profile photo of Anna Pawluk Anna Pawluk psycholog i seksuolog
dodany: Komentarze 2
dreamstime_8099073a

Od dawna planujecie dziecko. Odpowiednio przygotowaliście się do tego. Wykonaliście niezbędne badania, przyjmujecie kwas foliowy, zdrowo się odżywiacie. Rozpoczęliście już starania o maluszka. Z nadzieją wyczekujecie na pierwszy dzień spodziewanej miesiączki – pojawi się czy nie, a jeśli nie, to czy na teście pokażą się dwie kreski… Mija miesiąc, trzy miesiące, pół roku, a test nadal nieubłaganie pokazuje wynik negatywny. Czy to już powinno martwić czy jeszcze nie? I kiedy udać się do lekarza?

Kiedy do lekarza?

Żeby móc w ogóle mówić o problemach z poczęciem, o ciążę należy starać się przez okres 1 roku (12 pełnych cykli miesiączkowych). W tym czasie należy podejmować regularne kontakty seksualne (co ok. 3 dni) i zwiększać ich częstość w okresach potencjalnie płodnych (zaleca się jeden stosunek na dobę w czasie tzw. dni płodnych). Oczywiście nie należy stosować żadnych metod antykoncepcyjnych. Dopiero brak efektów z uwzględnieniem tychże kryteriów staje się podstawą do rozpoczęcia procesu diagnostycznego. Wciąż panuje stereotyp, że problem z uzyskaniem ciąży dotyczy głównie kobiety. Dlatego też w sytuacji trudności z poczęciem pierwsza do lekarza zgłasza się zwykle właśnie kobieta. Statystyki jednoznacznie wskazują jednak, że kłopoty z płodnością w równej mierze dotyczą obojga partnerów. W 35% leczących się par problem niepłodności dotyczy organizmu kobiety, w 35% organizmu mężczyzny, zaś w 20% przyczyna niepłodności tkwi po stronie obojga partnerów.

Diagnostyka – czego się spodziewać?

Celem postępowania diagnostycznego jest przede wszystkim ustalenie przyczyny niemożności uzyskania ciąży, ocena, na ile możliwe jest uzyskanie ciąży na drodze samoistnej oraz zaplanowanie ewentualnych działań terapeutycznych. Dlatego też lekarz przeprowadzi niezbędny wywiad medyczny i w pierwszej kolejności zbada poziom odpowiednich hormonów u kobiety oraz wykona badanie USG, aby ocenić stan drożności jajowodów. Zleci również badanie nasienia mężczyzny.

Najczęstsze przyczyny problemów z płodnością

Najczęstszymi powodami problemów z płodnością są u kobiet:

  •  zaburzenia owulacji,
  • nieprawidłowości w funkcjonowaniu jajowodów (najczęściej ich niedrożność),
  • endometrioza, – wady anatomiczne narządów rodnych, szczególnie macicy.

Przyczyną niepłodności męskiej jest najczęściej:

  • słaba jakość nasienia (zbyt mała liczba plemników, krótka żywotność plemników, zaburzenia budowy komórek, mała ruchliwość plemników lub martwe plemniki, itd.)
  • wada budowy narządów rodnych.

Na co zwrócić uwagę?

W wielu przypadkach stwierdza się brak medycznych przyczyn trudności w uzyskaniu ciąży. Oprócz schorzeń, wad anatomicznych, toksyn, itd. na cykl owulacyjny oraz jakość nasienia wpływ ma szereg czynników, które można kontrolować już od samego początku starań o maluszka. Zarówno w przypadku kobiety, jak i mężczyzny długotrwały stres może obniżać płodność. Negatywny wpływ ma również siedzący tryb życia, zła dieta, używki, niedobór snu, nadużywanie leków (także tych dostępnych bez recepty). Mężczyźni powinni unikać również częstych i gorących kąpieli.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Artykuły eksperckie

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki