Dzięki niej możesz mieć dziecko – inseminacja

dodany: autor: Redakcja Portalu Komentarze 7
dreamstime_7476103

Problemy z poczęciem dziecka ma w Polsce coraz więcej par. Jeśli przyczyną niepowodzeń są problemy z upłynnieniem nasienia, wrogi śluz szyjkowy, obniżone parametry nasienia, zaburzenia ejakulacji czy nieprawidłowe reakcje immunologiczne u partnerki, pomóc może zabieg inseminacji. Jest on czasami także rozwiązaniem dla par, u których zdiagnozowano niepłodność niewiadomego pochodzenia.

Inseminacja domaciczna – co to takiego?

Inseminacja domaciczna IUI (intrauterine insemination) jest jedną z technik wspomaganego rozrodu, pozwalającą na wyeliminowanie barier w dostępie plemników do komórki jajowej. Zabieg zalecany jest zazwyczaj w przypadku tzw. zespołu wrogiego śluzu, czyli gdy organizm kobiety nie toleruje nasienia mężczyzny oraz w łagodnych przebiegach endometriozy (I/II stopień).

Inseminacja może być też skuteczna w przypadku słabych wyników badania nasienia, ale wtedy, gdy liczba prawidłowo poruszających się plemników po przygotowaniu nasienia wynosi powyżej 1 mln. Czasem przyjmuje się też wartość 5 mln/ml wszystkich ruchomych plemników jako graniczną liczbę kwalifikująca pacjentów do zabiegu. Inseminacja znajduje również zastosowanie w przypadku tzw. niepłodności idiopatycznej czyli, gdy trudno jest jednoznacznie określić przyczynę problemu. Warto jednak pamiętać, że decyzję o najwłaściwszej metodzie każdorazowo podejmuje lekarz po konsultacji z partnerami oraz przeanalizowaniu wyników ich badań. – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk, Kierownik Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA.

Inseminacja – na czym polega?

Inseminacja polega na wprowadzeniu za pomocą specjalnego cewnika bezpośrednio do jamy macicy odpowiednio przygotowanego nasienia partnera. Kobieta przed zabiegiem może przejść stymulację hormonalną, której celem jest zwiększenie szansy na ciążę. Termin wykonania inseminacji określany jest po potwierdzeniu dojrzałości pęcherzyka Graafa w badaniu USG oraz badaniach hormonalnych. W wyznaczonym  dniu partner oddaje nasienie, które następnie podlega specjalnej obróbce.

Jest ono poddawane procesowi płukania w specjalnych mediach i wirowania, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie frakcji plemników o najwyższym potencjale zapładniającym – precyzuje prof. Łukaszuk.

Zabieg inseminacji odbywa się podczas standardowej wizyty i nie jest bolesny. Po zabiegu pacjentka może od razu wrócić do normalnego funkcjonowania – chodzić, jeździć samochodem etc. Niekiedy po zabiegu może pojawić się delikatne plamienie.

Pozytywny efekt inseminacji zależy od parametrów nasienia, wieku partnerów oraz ilości komórek uzyskanych w wyniku stymulacji. Na ogół skuteczność metody oceniana jest na poziomie 5-12% na cykl. W przypadku korzystania z nasienia z Europejskiego Genetycznego Banku Nasienia INVICTA, częstość ciąż dochodzi do 15%, a nawet 20 %. – mówi profesor Łukaszuk.

Inseminacja domaciczna jest jedną z metod wspomaganego rozrodu. Pary, u których stwierdzone zostaną wskazania do zabiegu, mogą go wykonać w ośrodkach zajmujących się leczeniem niepłodności.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Artykuły eksperckie

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki