Emocje położnej a emocje związane z porodem

dodany: autor: Redakcja Portalu Komentarze 0

Emocje towarzyszą nam w różnych momentach naszego życia, tych bardzo ważnych ale i mniejszych, codziennych chwilach. Poród to zdecydowanie emocjonujące wydarzenie w życiu każdej kobiety. Pojawiają się one, zarówno po stronie rodzącej, jak i położnej. Elżbieta Wójtowicz, położna i Ambasadorka kampanii społeczno – edukacyjnej „Położna na medal”, opowiada o emocjach, z jakimi każdego dnia musi zmierzyć się położna.

Emocje wpisane w życie

    Życie bez emocji? Jest to prawie niemożliwe!!! Emocjonalność wpisana jest w nasze życie prywatne i zawodowe. W zawodzie położnej towarzyszą różnego rodzaju emocje, m.in. wrażliwość, wzruszenie, koncentracja, troska. Położnictwo to płaszczyzna, na której przeplatają się ze sobą wiedza, profesjonalizm, doświadczenie, zawodowa kalkulacja i dające o sobie znać emocje, których nie da się uniknąć. Nadmierne skupienie położnej na emocjach może ograniczyć profesjonalizm, dlatego też położną powinna cechować wyjątkowa równowaga w empatii. Ideałem jest pogodzenie emocjonalności z profesjonalną, dobrze wykonaną czynnością zawodową.

Czy pełna emocji położna wzbudzi zaufanie rodzącej? Czy da jej oparcie, spokój i zapewni poczucie bezpieczeństwa? Z mojego długoletniego doświadczenia wynika, że położna powinna mieć świadomość swojej emocjonalności i przekładać te uczucie na rodzącą – opanować stres w trudnych sytuacjach, wziąć sprawy w „swoje ręce”, aktywizować do działania.

Empatia – złoty środek na trudne chwile

    Empatia, to jedna z głównych cech które powinna posiadać położna. Pomaga ona zrozumieć zachowania rodzącej i stworzyć atmosferę życzliwości i zrozumienia .
W czasie porodu pojawia się lęk, strach, poczucie niepewności. Kobieta przychodzi z „walizką” pełną obaw o poród, o dziecko, które ma urodzić. Często czuje się zawstydzona, niepewna siebie. Umiejętność przeprowadzenia kobiety przez poród tak, aby był pięknym doświadczeniem, a nie traumą i opanowanie ogromnego bagażu uczuć, to wielkie wyzwanie dla położnej. Empatia pomaga położnej zbliżyć się do rodzącej, dać jej komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Strach i wstyd – uczucia, których nie można się bać

Empatia i profesjonalne podejście położnej do porodu pomaga złagodzić strach rodzącej. o zdrowie dziecka. Czy w czasie porodu nie stanie się nic złego maleństwu? Czy potrafi je „dobrze” urodzić? I czy kobieta będzie bezpieczna podczas porodu. To najczęstsze pytania, które zadaje sobie rodząca przed porodem.
Uczucie strachu jest w porodzie naturalne i nie wolno się go wstydzić. Warto jest rozmawiać z położną, wyjaśnić trapiące tematy. To z pewnością pozwoli zapewnić większy spokój rodzącej w tym ważnym momencie.
Poród jest wydarzeniem niezwykle intymnym. Rodzącej kobiecie może towarzyszyć uczucie zażenowania, wstydu związanego z jej nagością i fizjologią. Delikatność, poszanowanie godności i zachowanie intymności to ważne umiejętności, które każda profesjonalna położna moim zdaniem powinna posiadać.

W swojej wieloletniej pracy trudno mi zachować dystans do uczuć i wydarzeń, zdarza mi się też płakać z pacjentką. Wrażliwości na uczucia rodzących nauczyłam się pracując na bloku porodowym, gdzie zawsze towarzyszy mi myśl, która jest moim mottem zawodowym „Wspaniałe są owoce dobrych wysiłków”.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Artykuły eksperckie

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki