Rodzina adopcyjna czy zastępcza? Najważniejsze różnice

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
adopcja

Te dwie formy opieki różnią się od siebie diametralnie. Najważniejsze rozróżnienie to fakt, iż adopcja jest na całe życie, a rodzina zastępcza to rozwiązanie czasowe. Na jakich zasadach funkcjonują? Jakie różnice między nimi można wskazać? 

Rodzina adopcyjna a rodzina zastępcza – najważniejsza różnica

Zanim przejdziemy do szczegółów i konkretów określających rodzinę adopcyjną i rodzinę zastępczą, warto zaznaczyć tę najważniejszą różnicę, która sprawia, że te dwie formy opieki nad dzieckiem są diametralnie inne. Adopcja to sytuacja, w której dziecko staje się członkiem rodziny, a rodzice mają wobec niego dokładnie takie same prawa, jakie mieliby rodzice biologiczni. Rodzina zastępcza to zaś rozwiązanie czasowe, w sytuacji, kiedy dziecko jest pozbawione w całości lub w części opieki rodzicielskiej.

Rodzina adopcyjna zastępuje rodzinę biologiczną, staje się nową, pełnoprawną rodziną. Z kolei celem rodziny zastępczej jest sprawowanie opieki nad dzieckiem w trudnej sytuacji i, idealnie, umożliwienie mu powrotu do rodziny biologicznej.

Czytaj też: Adopcja – czego się boimy

Oto inne kluczowe fakty i różnice między adopcją a rodziną zastępczą. 

adopcja2 (1)

Rodzina adopcyjna

  • Rodzice adopcyjni mają pełnię praw rodzicielskich i uprawnienia rodzicielskie – są one takie same, jak w przypadku rodziców biologicznych. Rodzina adopcyjna jest na stałe, na zawsze, i ma konsekwencje prawne (m.in., dziecko adopcyjne dziedziczy po rodzicach tak, jak biologiczne).
  • Rodzice adopcyjni są zawsze prawnymi opiekunami dziecka.
  • Dziecku zmieniane jest nazwisko i akt urodzenia.
  • Rodziny adopcyjne mogą odciąć dziecko od rodziców biologicznych oraz innych krewnych – to oni o tym decydują, nic nie jest im narzucane. Zwykle tak właśnie się dzieje.
  • Rodziny adopcyjne nie otrzymują żadnych dodatkowych świadczeń z tytułu adoptowania dziecka poza tymi dostępnymi dla rodzin biologicznych, jak np. 500+.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat adopcji? Przeczytaj tekst na temat adopcji w Polsce .

Rodzina zastępcza

  • Rodzice zastępczy nie zyskują pełni praw rodzicielskich. Jest to rozwiązanie tymczasowe – to forma pomocy dziecku w trudnej sytuacji. Po pobycie w rodzinie zastępczej (może on też trwać nawet do uzyskania dorosłości czyli 25. roku życia) dziecko może wrócić do rodziców lub zostać adoptowane.
  • Rodzice zastępczy mogą ale nie muszą stać się prawnymi opiekunami dziecka (jeśli rodzice biologiczni są tych praw pozbawieni).
  • Dziecku nie są zmieniane ani nazwisko ani akt urodzenia.
  • Dziecko powinno mieć zapewniony kontakt z rodziną biologiczną i ma do tego prawo, o ile decyzja sądu nie jest inna.
  • Rodziny zastępcze otrzymują dodatkowe świadczenia, przydzielony jest im także koordynator, który pomaga w realizacji opieki zastępczej.
  • Rodzicielstwo zastępcze może oczywiście prowadzić do adopcji dziecka. 

adopcja3

Podobieństwa?

Różnice są jasne, a co z podobieństwami? Cóż, przede wszystkim – codzienna opieka nad dziećmi niosąca swoje wyzwania, ze wzlotami i upadkami, lepszymi i gorszymi momentami. W obydwu przypadkach dziecko – adoptowane czy przyjęte do rodziny zastępczej – może mieć za sobą bardzo trudne doświadczenia, traumy, z którymi będzie trzeba sobie poradzić. To, w obydwu przypadkach, ogromna odpowiedzialność i ogromne wyzwanie, jednak satysfakcja i miłość rekompensują wszystko.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki