Endometrioza

Temat zawiera 6 odpowiedzi, i ma 5 odpowiedzi, ostatnio zaktualizowany przez Profile photo of Zoha88 Zoha88 4 lat, 10 miesięcy temu.

Oglądasz 7 postów - 1 z 7 (of 7 total)
  • Autor
    Posty
  • #653
    Profile photo of Monika
    Monika
    Widz

    „Endometrioza nie istnieje; wszystkie kobiety mają endometriozę”- tak o tej chorobie napisał w 1994 r. holenderski lekarz, uczony -Jonannes Evers.

    Endometrioza jest chorobą występującą jedynie u kobiet. Szacuje się, że choruje na nią prawie co 10 kobieta w wieku rozrodczym. Przypuszcza się, że z powodu tej choroby cierpi bardzo wiele kobiet, lecz nie u wszystkich została ona rozpoznana. Możliwy jest również bezobjawowy przebieg tej choroby.

    Endometrioza
    to niegdyś rzadki, a obecnie coraz częściej rozpoznawany stan, w którym wykrywa się obecność tkanki podobnej do błony śluzowej macicy, ale znajdującej się poza tym narządem, poza jej prawidłową lokalizacją tj. jamą macicy. Nieprawidłową lokalizacją błony śluzowej mogą być narządy płciowe, m.in. pochwa, krocze, jajnik, jajowód, a także rzadziej odległe od narządów płciowych miejsca organizmu, m.in. pęcherz moczowy, blizny pooperacyjne, jelita.Jeśli ten stan jest przyczyną dolegliwości, to endometriozę rozpatrujemy jako chorobę. Jest ona częstą przyczyną niepłodności i przewlekłych bólów w dole brzucha. Takie „wyspy” błony śluzowej macicy mogą pojawić się w wielu narządach, choć najczęściej występują na otrzewnej i w jajnikach (jako torbiele). Jedną z najbardziej rozpowszechnionych teorii tłumaczącej powstawanie endometriozy jest wsteczne „zarzucanie” krwi miesiączkowej przez jajowody do jamy otrzewnej.
    Endometrioza dotyczy tylko kobiet w okresie dojrzałości płciowej, nigdy przed dojrzewaniem i po menopauzie. Nieprawidłowo umiejscowiona błona śluzowa posiada wszystkie cechy błony śluzowej macicy, tak samo reaguje na bodźce hormonalne – zachodzą w niej cykliczne zmiany rozrostowe, wydzielnicze i rozpad z towarzyszącym krwawieniem. Jest to szczególnie niebezpieczne w miejscach oddalonych od macicy, ponieważ wskutek nagromadzenia krwi, która nie może być wydalona, następuje powiększenie ogniska chorobowego i ucisk na sąsiadujące tkanki.

    Objawy

    Objawy choroby są różne i zależą od umiejscowienia nieprawidłowego ogniska błony śluzowej, np. bolesne miesiączki, obfitsze i wydłużone krwawienia miesiączkowe, dokuczliwe bóle, które są najsilniejsze w okresie poprzedzającym miesiączkę i podczas miesiączki. Oprócz wspomnianych bólów w dole brzucha, występujących w związku z miesiączką, chore skarżą się też na bolesne współżycie płciowe. Jednym z najważniejszych powikłań endometriozy jest niepłodność. Ta choroba jest przyczyną prawie 1/3 wszystkich przypadków trudności w zajściu w ciążę.

    Leczenie
    Oprócz wywiadu i badania ginekologicznego w rozpoznaniu wykorzystuje się nowoczesne metody z użyciem laparoskopii (wziernikowania jamy brzusznej). Laparoskopię wykorzystuje się także podczas chirurgicznego leczenia endometriozy. W terapii korzysta się także ze środków farmakologicznych, głównie hormonalnych (progestageny i androgeny).

    Dziewczyny ze stwierdzona endometrioza proszę zgłaszajcie sie tutaj


    #654
    Profile photo of Monika
    Monika
    Widz

    I zgłoszę się sama. Gdyż zachorowałam na tą chorobę po drugiej straconej ciąży. Wskazywały na nią częste bóle brzucha, prawie nie do wytrzymania. Podejrzenia lekarza się sprawdziły w czasie laparoskopii gdy usunięto mi z jajników i jajowodów ogniska choroby. Zaszłam w pierwszym cyklu po zabiegu w ciążę i urodziłam zdrowego synka.
    Później jak zapragnęliśmy drugiego dziecka odstawiłam leki, bo aby choroba nie wróciła trzeba jednak brać leki stale.
    Zaszłam w kolejną ciążę, którą poroniłam.
    I znowu zachorowałam na endometriozę, leczenie femarą nie dało skutku, pomimo leczenia miesiączkowałam i nadal cierpiałam. Aktualnie już po swoich przejściach nie marzę o kolejnym dziecku. Brałam 3 miesiące bez przerwy leki antykoncepcyjne i teraz też je biorę i taki los mnie już czeka.
    Ale przynajmniej już nie boli i jestem zdrowa.


    #2014
    Profile photo of Dagmara
    Dagmara
    Uczestnik

    Dzięki dziewczyny za informacje, okazało się że tez mam endometriozę na jajnikach – kompletnie nie wiedziałam co to jest i czy to coś groźnego, 20 marca mam zabieg i usunięcie tego dziadostwa. Potem mam dostać hormony no i znowu trzeba będzie rozpocząć starania… więc wszystko jeszcze troszkę potrwa, ale nie mam wyjścia, trzymajcie kciuki!


    #2866
    Profile photo of
    Anonim

    Endometrioza to jest właśnie to! Wczoraj lekarka zdiagnozowała u mnie endometrioze i tez na jajnikach :) Dagmara daj znać jak po zabiegu, czy bolało? no i najważniejsze jak się teraz czujesz?


    #2914
    Profile photo of Monika
    Monika
    Widz

    No i właśnie jak relacje?
    A Borynka masz już jakiś wstępnie planowany termin zabiegu?
    Pozdrawiam


    #13447
    Profile photo of Anka88
    Anka88
    Uczestnik

    Przy schorzeniach związanych z jajnikami, które są ważne do normalnej płodności, ważne jest by sprawdzać czy w ogóle podczas cyklu występuje jajeczkowanie. Ja osobiście przed ciążą używałam do tego komputer cyklu myway, który określał jajeczkowanie na podstawie temperatury ciała, poziomu hormonu LH i jakości śluzu szyjkowego. Dziś po ciążach mam go jako naturalną antykoncepcję bo hormonów nie mogę używać. A kupiłam go na stronie naturalnaplodnosc.


    #14189
    Profile photo of Zoha88
    Zoha88
    Uczestnik

    Odpowiednio zdiagnozowana i leczona na pewno nie jest przeszkodą w zajściu w ciążę, należy tylko kontrolować dni płodne bo z pewnością występują ich zaburzenia i są nieregularne. Oprócz tego warto jest wspomagać płodność poprzez wzmacnianie plemników, mnie lekarz zaproponował żel prefert vaginal, który pomagał plemnikom w dotarciu do dojrzałej komórki jajowej. Ja stosowałam go przez kilka cykli i udało się, a kupowałam go na stronie naturalnaplodnosc.


Oglądasz 7 postów - 1 z 7 (of 7 total)

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki