Wszystko, co należy wiedzieć o tarczycy i hormonach

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
Tarczyca a płodność

O tym, że nasza tarczyca nie pracuje prawidłowo, często dowiadujemy się dopiero w czasie starań o dziecko. Starań, które zaczynają niepokojąco się przedłużać… Co należy wiedzieć  o tarczycy i hormonach? Zapraszamy do artykułu.

Nie każda z nas ma świadomość tego, jak bardzo tarczyca – a dokładnie prawidłowa praca tego gruczołu – jest ważna w kontekście starań o dziecko. Dzisiaj więc poświęcimy trochę uwagi temu – nie bójmy się tego określenia – lekceważonemu gruczołowi. Bo choć waży niewiele – zaledwie 25 gramów – ma dla naszego organizmu naprawdę ogromną wagę!

Tarczyca  – co o niej wiemy?

Zwykle niewiele. Większość z nas słyszała o jej schorzeniach, takich jak niedoczynność tarczycy oraz nadczynność tarczycy. Choroby tarczycy przejawiają się jej rozrostem lub zmianą czynności wydzielniczej: nadmiernym lub niedostatecznym wydzielaniem hormonów.

Ale czy wiemy,  jak pracuje, kiedy nic jej „nie dolega”? Za co odpowiada? Gdzie jest zlokalizowana? Jakie hormony produkuje? Przybliżmy w dużym skrócie jej rzeczywistą rolę. Tarczyca zlokalizowana jest na przedniej ścianie górnego odcinka tchawicy i pełni w organizmie cały szereg niezwykle istotnych funkcji. Pod wpływem hormonu TSH wydzielanego przez przysadkę mózgową tarczyca produkuje głównie trzy hormony: T3 (trójjodotyronine), T4 (tyroksynę) oraz kalcytoninę, z których to dwa pierwsze odgrywają najbardziej istotną rolę. Wspomniane hormony wchodzą w interakcję z innymi – przykładowo z kortyzolem, insuliną czy hormonami płciowymi – co sprawia, że wpływają istotnie na pracę całego organizmu.

Problemy z tarczycą

Po co nam tarczyca?

Od stężenia hormonów tarczycy we krwi zależy nasz wzrost, dojrzewanie, rozwój, metabolizm. Wpływają na nasz układ nerwowy, mięśniowy, krwionośny czy gospodarkę wapniowo-fosforanową. Bez obaw można powiedzieć, że hormony tarczycy regulują pracę niemal każdego układu narządów w ciele człowieka. Wpływają też w dużym stopniu na płodność – zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

Zaburzenia czynności tarczycy mogą utrudniać zapłodnienie, a w ciąży – zwiększać ryzyko jej utraty. Hormony tarczycy odgrywają też bardzo ważną rolę dla rozwijającego się już płodu. Ich stężenie we krwi matki – szczególnie w I trymestrze, ma wpływ m.in. na rozwój mózgu i układu kostnego. Dlatego właśnie poziom hormonów tarczycy warto skontrolować jeszcze na etapie starań o dziecko. Tym bardziej, że zaburzenia pracy tarczycy nie muszą dawać innych niepokojących objawów.

Tyroksyna

Tyroksyna (T4) jest głównym produktem wydzielniczym tarczycy, którego większość ulega konwersji do trójjodotyroniny (T3). Produkcja, magazynowanie tyroksyny w tarczycy oraz uwalnianie tego hormonu do krwiobiegu są regulowane przez stężenie hormonu TSH. Tyroksyna odpowiada w głównej mierze za:

 • absorpcję glukozy z przewodu pokarmowego,
 • rozpad tłuszczów na glicerol oraz kwasy tłuszczowe,
 • regulację przemiany materii,
 • procesy utleniania komórkowego,
 • pobudzanie komórek do wzrostu,
 • płodność i laktację,
 • dojrzewanie ośrodkowego układu nerwowego w czasie życia płodowego.

Mówiąc najogólniej – tyroksyna wpływa na niemalże wszystkie układy naszego organizmu. Jej poziom sprawdza się głównie u osób, u których zachodzi podejrzenie zaburzenia pracy tarczycy, np. niewłaściwy poziom TSH. Warto podkreślić, że badanie ma wartość diagnostyczną wyłącznie z jednoczesnym oznaczeniem stężenia TSH.

Trójjodotyronina

Trójjodotyronina (T3) powstaje w wyniku konwersji tyroksyny. Około 20 proc. trójjodotyroniny powstaje w tarczycy, pozostała część w wątrobie, nerkach i innych narządach. Trijodotyronina odgrywa w naszym organizmie bardzo ważną rolę już na etapie życia płodowego, ponieważ wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego i kostnego.

Ponadto trójjodotyronina odpowiada za:

 • gospodarkę wodno-elektrolitową,
 • przemiany energetyczne,
 • metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów,
 • funkcjonowanie układu nerwowego,
 • funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego,
 • funkcjonowanie układu pokarmowego,
 • funkcjonowanie układu rozrodczego.

Konieczność sprawdzenia stężenia T3 zachodzi w określonych sytuacjach, kiedy istnieje podejrzenie zaburzenia funkcjonowania tarczycy. Stanowi badanie uzupełniające, analizowane łącznie z T4 oraz TSH.

Mając świadomość tego, jak bardzo prawidłowa praca tarczycy wpływa na szanse zapłodnienia, warto skontrolować jej funkcjonowanie jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko. Podstawowym badaniem w tym wypadku będzie ocena stężenia TSH (przypomnijmy: TSH jest hormonem produkowanym przez przysadkę mózgową, stymulującym tarczycę do produkcji i wydzielania własnych hormonów). W przypadku nieprawidłowego wyniku, należy pod okiem lekarza rozszerzyć diagnostykę o zbadanie poziomu hormonów tarczycy: T3 i T4. 

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki