
O tym, że nasza tarczyca nie pracuje prawidłowo, często dowiadujemy się dopiero w czasie starań o dziecko. Starań, które zaczynają niepokojąco się przedłużać… Co należy wiedzieć o tarczycy i hormonach? Zapraszamy do artykułu.
Nie każda z nas ma świadomość tego, jak bardzo tarczyca – a dokładnie prawidłowa praca tego gruczołu – jest ważna w kontekście starań o dziecko. Dzisiaj więc poświęcimy trochę uwagi temu – nie bójmy się tego określenia – lekceważonemu gruczołowi. Bo choć waży niewiele – zaledwie 25 gramów – ma dla naszego organizmu naprawdę ogromną wagę!
Zwykle niewiele. Większość z nas słyszała o jej schorzeniach, takich jak niedoczynność tarczycy oraz nadczynność tarczycy. Choroby tarczycy przejawiają się jej rozrostem lub zmianą czynności wydzielniczej: nadmiernym lub niedostatecznym wydzielaniem hormonów.
Ale czy wiemy, jak pracuje, kiedy nic jej „nie dolega”? Za co odpowiada? Gdzie jest zlokalizowana? Jakie hormony produkuje? Przybliżmy w dużym skrócie jej rzeczywistą rolę. Tarczyca zlokalizowana jest na przedniej ścianie górnego odcinka tchawicy i pełni w organizmie cały szereg niezwykle istotnych funkcji. Pod wpływem hormonu TSH wydzielanego przez przysadkę mózgową tarczyca produkuje głównie trzy hormony: T3 (trójjodotyronine), T4 (tyroksynę) oraz kalcytoninę, z których to dwa pierwsze odgrywają najbardziej istotną rolę. Wspomniane hormony wchodzą w interakcję z innymi – przykładowo z kortyzolem, insuliną czy hormonami płciowymi – co sprawia, że wpływają istotnie na pracę całego organizmu.
Od stężenia hormonów tarczycy we krwi zależy nasz wzrost, dojrzewanie, rozwój, metabolizm. Wpływają na nasz układ nerwowy, mięśniowy, krwionośny czy gospodarkę wapniowo-fosforanową. Bez obaw można powiedzieć, że hormony tarczycy regulują pracę niemal każdego układu narządów w ciele człowieka. Wpływają też w dużym stopniu na płodność – zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.
Zaburzenia czynności tarczycy mogą utrudniać zapłodnienie, a w ciąży – zwiększać ryzyko jej utraty. Hormony tarczycy odgrywają też bardzo ważną rolę dla rozwijającego się już płodu. Ich stężenie we krwi matki – szczególnie w I trymestrze, ma wpływ m.in. na rozwój mózgu i układu kostnego. Dlatego właśnie poziom hormonów tarczycy warto skontrolować jeszcze na etapie starań o dziecko. Tym bardziej, że zaburzenia pracy tarczycy nie muszą dawać innych niepokojących objawów.
Tyroksyna (T4) jest głównym produktem wydzielniczym tarczycy, którego większość ulega konwersji do trójjodotyroniny (T3). Produkcja, magazynowanie tyroksyny w tarczycy oraz uwalnianie tego hormonu do krwiobiegu są regulowane przez stężenie hormonu TSH. Tyroksyna odpowiada w głównej mierze za:
Mówiąc najogólniej – tyroksyna wpływa na niemalże wszystkie układy naszego organizmu. Jej poziom sprawdza się głównie u osób, u których zachodzi podejrzenie zaburzenia pracy tarczycy, np. niewłaściwy poziom TSH. Warto podkreślić, że badanie ma wartość diagnostyczną wyłącznie z jednoczesnym oznaczeniem stężenia TSH.
Trójjodotyronina (T3) powstaje w wyniku konwersji tyroksyny. Około 20 proc. trójjodotyroniny powstaje w tarczycy, pozostała część w wątrobie, nerkach i innych narządach. Trijodotyronina odgrywa w naszym organizmie bardzo ważną rolę już na etapie życia płodowego, ponieważ wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego i kostnego.
Ponadto trójjodotyronina odpowiada za:
Konieczność sprawdzenia stężenia T3 zachodzi w określonych sytuacjach, kiedy istnieje podejrzenie zaburzenia funkcjonowania tarczycy. Stanowi badanie uzupełniające, analizowane łącznie z T4 oraz TSH.
Mając świadomość tego, jak bardzo prawidłowa praca tarczycy wpływa na szanse zapłodnienia, warto skontrolować jej funkcjonowanie jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko. Podstawowym badaniem w tym wypadku będzie ocena stężenia TSH (przypomnijmy: TSH jest hormonem produkowanym przez przysadkę mózgową, stymulującym tarczycę do produkcji i wydzielania własnych hormonów). W przypadku nieprawidłowego wyniku, należy pod okiem lekarza rozszerzyć diagnostykę o zbadanie poziomu hormonów tarczycy: T3 i T4.
Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności
Ćwicz, gdy starasz się o dziecko
Badanie cytologiczne – rób je regularnie!
Hormon rządzi – kobiety i ich humory
Konflikt serologiczny – kiedy występuje?
Przygotowania do ciąży – kwas foliowy
10 wskazówek, jak zwiększyć płodność u mężczyzn
Kosmetyki apteczne – czy rzeczywiście lepsze?
Kawa i dieta bogata w tłuszcze nasycone zmniejszają szanse na ciążę
Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.