Wcześniaki FAQ – wszystko, co musisz wiedzieć!

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
wczesniak1

Kiedy dziecko rodzi się jako wcześniak, rodzice czują uzasadniony niepokój. Mają wiele pytań, wątpliwości i mnóstwo obaw dotyczących kolejnych kroków, swojego postępowania, rozwoju dziecka, odpowiedniej pielęgnacji… Oto pytania zadawane najczęściej w związku z wcześniakami.

Jakie są kryteria „wcześniactwa”?

Wcześniakiem określamy noworodka, który przyszedł na świat przed ukończonym 37. tygodniem ciąży. Wcześniactwo  można podzielić na 3 grupy:

  • późne – dziecko urodzone między 32. a 37 tygodniem
  • skrajne – między 28. a 32.
  • bardzo skrajne – między 22. a 28.

Dlaczego dziecko rodzi się za wcześnie?

Przedwczesny poród może być spowodowany bardzo wieloma czynnikami, m.in. zbyt niskim lub wysokim wiekiem matki, zbyt krótką szyjką macicy, chorobami matki (zakaźnymi, przewlekłymi), wadami macicy, spożywaniem alkoholu lub paleniem papierosów w czasie ciąży, wadami płodu…

Kiedy wcześniak wyjdzie ze szpitala do domu?

To oczywiście zależy, w którym tygodniu ciąży się urodził. Jeśli bliżej naturalnego terminu, największa szansa, że będzie to szybko. Im mniejsze dziecko tym bardziej czas się wydłuża – pobyt w szpitalu może potrwać nawet dwa-trzy miesiące.

Jakie są kryteria, które wcześniak musi spełnić by wyjść ze szpitala?

Każdy przypadek jest oczywiście indywidualny, ale istnieją oczywiście pewne kryteria, które bierze się pod uwagę oceniając rozwój dziecka. Musi ono na pewno samo oddychać i jeść, umieć koordynować ssanie z oddychaniem, połykaniem. Powinno też ważyć więcej niż 2 kg.

Czy wcześniaki są bardziej narażone na SIDS?

Niestety, wcześniaki  są bardziej narażone na zespół nagłego zgonu niemowlęcia, czyli śmierć łóżeczkową. Dlatego warto zapytać lekarza jak odpowiednio układać wcześniaka do snu. To bardzo ważne zagadnienie, ponieważ pozycja będzie zależała od stanu jego zdrowia (np. niektóre wcześniaki muszą mieć głowę nieco wyżej). Oprócz tego zaleca się, tak jak w przypadku wszystkich noworodków, spanie na pleckach.

wczesniak2

Jak karmi się wcześniaka?

Karmienie wcześniaka to temat, który koniecznie należy dokładnie przedyskutować ze specjalistą. Oczywiście dla dziecka najlepiej będzie (gdy umie już ssać i koordynować jedzenie z oddychaniem) przyjmować mleko matki. Jest ono absolutnie kluczowe w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie! Jeśli kobieta nie jest w stanie sama karmić, znacznie lepszym wyborem niż sztuczne mleko jest bank mleka. Jeśli dziecko po porodzie nie jest zaś w stanie samodzielnie ssać, należy stymulować laktację, by nie zaniknęła.

Czasem, gdy wcześniak nie może być karmiony od razu piersią, podaje mu się mleko choćby strzykawką, co przygotowuje go na późniejsze przyjmowanie go w większych ilościoach. Dzieci nie potrafiące samodzielnie jeść karmione są sondą.

Jak ubierać wcześniaka i jaką temperaturę utrzymywać?

To fakt, że wcześniaki szybko się wychładzają, trzeba więc bardzo skrupulatnie dbać o temperaturę otoczenia (w dzień 24-26 stopni) i odpowiednie ubieranie maluszka. Czapeczka nie jest konieczna przez cały czas, na początku można zakładać ją jedynie na noc. Warto często sprawdzać, czy dziecku nie jest za zimno dotykając np. stóp. Ubrania powinny być z jak najprzyjemniejszych, najłagodniejszych dla skóry, naturalnych materiałów. Dobrze zadbać też, by proces ich ubierania był jak najszybszy, aby nie narażać maluszka na wychłodzenie w jego trakcie.

Jak kąpać wcześniaka?

Kąpiel wcześniaka nie odbiega znacznie od kąpieli każdego innego noworodka. Należy jedynie zdecydowanie bardziej uważać zarówno na dziecko, jak i na temperaturę i pilnować, by maluszek się nie wychłodził. W łazience musi być bardzo ciepło. Do osuszania najlepiej użyć jak najbardziej miękkiego i przyjemnego dla skóry ręcznika, a dodatkowo – nie pocierać za mocno, co może podrażnić bardzo delikatną skórę.

wczesniak 3

Jak pielęgnować wcześniaka?

Noworodki mają bardzo wrażliwą skórę. U wcześniaków jest to jeszcze pogłębione. W doborze kosmetyków pielęgnacyjnych (kremu, oliwki, płynu do kąpieli…) najlepiej kierować się renomą marki oraz jak najłagodniejszym składem. Można poprosić o radę lekarza. Wcześniakom zaleca się częstsze zmienianie pieluszek, aby nie doszło do odparzeń.

Jak dbać o zdrowie wcześniaka?

Wcześniaka należy bardzo chronić przed infekcjami, co oznacza przede wszystkim dbanie o swoją własną higienę, a także nieprzyjmowanie lub znaczne ograniczenie ilości odwiedzających nas gości. Trzeba pamiętać, że wcześniak jest jeszcze mniej odporny niż „przeciętny” noworodek.

Co z kangurowaniem?

Kangurowanie to długotrwały kontakt skóra do skóry rodzica z dzieckiem. W przypadku wcześniaka kangurowanie jest bardzo ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Można je zacząć kiedy stan maluszka będzie stabilny i lekarz na to zezwoli. Kangurowanie wpływa pozytywnie na rozwój dziecka, wzmacnia układ odpornościowy, wpływa na poprawę zaburzeń oddychania, poprawę snu, a także sprawia, że dziecko ma poczucie bezpieczeństwa.

Kiedy wyjść na pierwszy spacer z wcześniakiem?

Jak w wielu przypadkach – to zależy. Od wieku dziecka, tego, jak potrafi utrzymywać ciepłotę ciała, od temperatury na zewnątrz. Generalnie zaleca się, by najpierw trzymać dziecko ubrane jak na spacer przy otwartym oknie i w ten sposób powoli przyzwyczajać do przyszłych spacerów. Pierwszy z nich najlepiej, gdyby odbył się w ciepły, słoneczny dzień i był krótki. Stopniowo można je później wydłużać.

wczesniak4

Jak jeszcze zadbać o wcześniaka?

Pamiętając, że dziecko ma jeszcze niedojrzały układ nerwowy, należy przede wszystkim ograniczyć bodźce, na jakie będzie narażone – hałas, tłumy odwiedzających, telewizor w tle… Wcześniak potrzebuje ciszy i spokoju, delikatnego dotyku bez gwałtownych ruchów. Spokój musi także być w rodzicach – maleństwu na pewno nie pomoże stres czy zdenerwowanie jakie wyczuje u mamy i taty.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Uncategorized

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki