Testy owulacyjne – jak działają?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
test owu1

Owulacja to najważniejszy moment cyklu. Wyznaczenie jej jest kluczowe w trakcie starań o dziecko. Może w tym pomóc test owulacyjny – prosty w wykonaniu i skuteczny. Co warto o nim wiedzieć? Czy jest niezbędny? Jaki test wybrać? Odpowiadamy na najczęstsze pytania

Czy testy owulacyjne są rzeczywiście potrzebne?

Wyznaczanie momentu owulacji jest absolutnie kluczowe podczas starań o dziecko. Zajść w ciążę możemy bowiem tylko podczas dni płodnych, czyli kilka dni przed owulacją i kilka dni po niej. Niektóre kobiety wiedzą, kiedy to następuje, gdyż zawsze mają regularne cykle, odczuwają też pewne objawy owulacji. Inne monitorują cykl dostępnymi metodami – mierzą temperaturę, sprawdzają śluz szyjkowy.

W wielu przypadkach wyznaczenie momentu owulacji nie jest jednak tak proste. Przeszkadzają choćby nieregularne cykle, brak odczuwalnych znaków, że zbliża się owulacja. Nie każda z nas ma też tyle samozaparcia, by codziennie mierzyć temperaturę. Tutaj z pomocą przychodzą testy owulacyjne, które w takich sytuacjach mogą okazać się bardzo pomocne.

Test owulacyjny z pewnością będzie przydatny, kiedy samodzielna, skrupulatna obserwacja cyklu (wraz z np. codziennym mierzeniem temperatury) nie wystarcza, jest ponad nasze siły, możliwości lub chęci albo też okazuje się niemiarodajna. Test to też sposób na upewnienie się, że to właśnie ten moment, kiedy trzeba działać!

test owu 2

Jak działają testy owulacyjne?

Testy owulacyjne opierają się na mierzeniu stężenia hormonu LH (Hormon luteinizujący) w kobiecym organizmie. Jest on odpowiedzialny między innymi za stymulację owulacji, więc jego stężenie przed jajeczkowaniem wzrasta. Testy mierzą jego stężenie w moczu lub ślinie.

Jakie są ich rodzaje?

Istnieje kilka rodzajów testów owulacyjnych – oto ich podział ze względu na sposób wykonywania. 

  • Paskowy  – pasek zanurzamy w pojemniku z moczem i po kilku minutach odczytujemy wynik. Jest to najtańszy rodzaj testu owulacyjnego, ale też – obarczony największym ryzykiem niedokładności.
  • Strumieniowy – ten rodzaj testu można wykonać jak test paskowy bądź też umieścić bezpośrednio w strumieniu moczu.
  • Płytkowy – z pojemnika zbieramy mocz specjalną pipetą, następnie kilka kropel umieszczamy na płytce w teście.
  • Test ze śliny/śluzu szyjkowego – ten rodzaj testu jest bardzo czuły, jest też wygodny w stosowaniu.  Do wielokrotnego użytku.

Jaki test wybrać?

To, jaki test wybierzemy zależy od tego, z jakim będziemy czuć się najbardziej komfortowo. Niektórzy preferują paskowe lub płytkowe, gdyż chcą zminimalizować ryzyko kontaktu rąk z moczem. Inni wolą strumieniowe, ponieważ nie chcą pamiętać dodatkowo o pojemnikach. Dla tych zaś, którzy nie chcą wykonywać testu z moczu są testy ze śliny.

Przy wyborze testu konkretnej marki warto zdecydować się na te o dobrych opiniach i jakości. W tym przypadku wyższa cena może sugerować wyższą jakość i dokładność. Warto także porównać ceny pamiętając o tym, że w trakcie jednego cyklu możemy zużyć kilka testów.

Kiedy i jak stosować?

Test wykonujemy w terminie spodziewanej owulacji. Jeśli okaże się, że stężenie hormonu LH wzrasta, śmiało możemy stwierdzić, że nadszedł właściwy moment. Czasem podczas jednego cyklu zużyjemy więcej niż jeden test, dlatego zawsze warto mieć pod ręką kilka sztuk.

To, co kluczowe, to dokładne trzymanie się instrukcji stosowania dołączonej do testu! W przypadku testu paskowego i płytkowego trzeba pamiętać również o zaopatrzeniu się w pojemniki na mocz.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki