Starania o dziecko po wycięciu mięśniaków

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
mieśniaki 1

Mięśniaki macicy to łagodne guzy będące najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami tego narządu. Ich leczenie zwykle polega na tzw. wyłuszczeniu, czyli usunięciu. Czy po takiej operacji możliwe jest zajście w ciążę? Czy utrudnia ona starania?

Czym są mięśniaki macicy?

Mięśniak macicy to łagodna forma guza, nowotworu tego narządu. Mięśniaki nie dają przerzutów, a ich zmiana w nowotwór złośliwy to niezwykle rzadki przypadek. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest wyższe, jeśli w bliskiej rodzinie były takie przypadki. Ich rozmiar może się wahać od bardzo małych aż po niezwykle duże, mogące nawet wypełnić całą macicę.

Objawy mięśniaków macicy

Co ważne, mięśniaki mogą nie dawać absolutnie żadnych objawów. W wielu przypadkach kobieta z zaskoczeniem dowiaduje się o nich dopiero w trakcie badania ginekologicznego (USG). Występowanie dolegliwości związanych z mięśniakami jest uzależnione od ich umiejscowienia, ilości, rodzaju i wielkości.

Mogą to być:

  • długie i obfite krwawienia miesiączkowe oraz występowanie plamień
  • bóle pleców i podbrzusza
  • dolegliwości układu moczowego

Co bardzo ważne, mięśniaki (przede wszystkim te dużych rozmiarów) mogą być powodem problemów
z zajściem w ciążę i niepłodności!

mięśniaki2

Jak się je leczy?

Mięśniaki macicy  można leczyć na kilka sposobów. To, który z nich zostanie wybrany zależy od takich czynników, jak wielkość mięśniaków, ich rodzaj, umiejscowienie, liczba oraz to, czy kobieta planuje jeszcze zajść w ciążę, czy też jej okres rozrodczy już się zakończył.

Gdy mięśniaki nie dają objawów, są niewielkich rozmiarów, zwykle stosuje się najwyżej leczenie farmakologiczne. Jednak kiedy są większe i powodują dyskomfort i dolegliwości, konieczna jest operacja, tzw. miomektomia (wyłuszczenie). W najgorszym zaś przypadku wykonuje się usunięcie macicy.

Wycięcie mięśniaków a ciąża

Mięśniaki macicy  mogą być przyczyną niepłodności, tak więc ich usunięcie stanowi dla kobiety szansę na to, by starania o dziecko wreszcie przyniosły efekt. Mięśniaki mogą np. sprawiać, że jajowody będą niedrożne (jeśli umiejscowione są w okolicy ich ujść) lub uniemożliwiać zagnieżdżenie zarodka w ścianie macicy.

Po usunięciu mięśniaków oczywiście można zacząć starać się o dziecko, ale nie od razu po zabiegu. Zazwyczaj należy odczekać trzy do sześciu miesięcy. W tym czasie macica się regeneruje. Moment rozpoczęcia starań należy zawsze bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Dokładna data zależy bowiem od wielu czynników, w tym – złożoności zabiegu.

Średnia ocena: 12345 2,00/5 (głosów: 2).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Uncategorized

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki