
Mięśniaki macicy to łagodne guzy będące najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami tego narządu. Ich leczenie zwykle polega na tzw. wyłuszczeniu, czyli usunięciu. Czy po takiej operacji możliwe jest zajście w ciążę? Czy utrudnia ona starania?
Mięśniak macicy to łagodna forma guza, nowotworu tego narządu. Mięśniaki nie dają przerzutów, a ich zmiana w nowotwór złośliwy to niezwykle rzadki przypadek. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest wyższe, jeśli w bliskiej rodzinie były takie przypadki. Ich rozmiar może się wahać od bardzo małych aż po niezwykle duże, mogące nawet wypełnić całą macicę.
Co ważne, mięśniaki mogą nie dawać absolutnie żadnych objawów. W wielu przypadkach kobieta z zaskoczeniem dowiaduje się o nich dopiero w trakcie badania ginekologicznego (USG). Występowanie dolegliwości związanych z mięśniakami jest uzależnione od ich umiejscowienia, ilości, rodzaju i wielkości.
Mogą to być:
Co bardzo ważne, mięśniaki (przede wszystkim te dużych rozmiarów) mogą być powodem problemów
z zajściem w ciążę i niepłodności!
Mięśniaki macicy można leczyć na kilka sposobów. To, który z nich zostanie wybrany zależy od takich czynników, jak wielkość mięśniaków, ich rodzaj, umiejscowienie, liczba oraz to, czy kobieta planuje jeszcze zajść w ciążę, czy też jej okres rozrodczy już się zakończył.
Gdy mięśniaki nie dają objawów, są niewielkich rozmiarów, zwykle stosuje się najwyżej leczenie farmakologiczne. Jednak kiedy są większe i powodują dyskomfort i dolegliwości, konieczna jest operacja, tzw. miomektomia (wyłuszczenie). W najgorszym zaś przypadku wykonuje się usunięcie macicy.
Mięśniaki macicy mogą być przyczyną niepłodności, tak więc ich usunięcie stanowi dla kobiety szansę na to, by starania o dziecko wreszcie przyniosły efekt. Mięśniaki mogą np. sprawiać, że jajowody będą niedrożne (jeśli umiejscowione są w okolicy ich ujść) lub uniemożliwiać zagnieżdżenie zarodka w ścianie macicy.
Po usunięciu mięśniaków oczywiście można zacząć starać się o dziecko, ale nie od razu po zabiegu. Zazwyczaj należy odczekać trzy do sześciu miesięcy. W tym czasie macica się regeneruje. Moment rozpoczęcia starań należy zawsze bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Dokładna data zależy bowiem od wielu czynników, w tym – złożoności zabiegu.
Pozostałe artykuły w kategorii: Uncategorized
Czy wiesz, ile masz czasu na zajście w ciążę?
Inseminacja czy od razu in vitro?
Niepłodność – coraz częstszy problem także w Polsce?
Wcześniaki FAQ – wszystko, co musisz wiedzieć!
Kubeczek wspomagający zapłodnienie – jak działa?
5 rzeczy, które warto zrobić inaczej przed decyzją o in vitro
To nie jest kwestia urody! Endometrioza w Polsce
In vitro w zimie – na co trzeba szczególnie uważać?
Planowanie ciąży po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej
Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.