Starania o dziecko po aborcji

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
starania o dziecko po adopcji 1

Aborcja to zwykle przeżycie w najlepszym wypadku bardzo nieprzyjemne psychicznie, a w najgorszym – tragiczne i niosące bardzo poważne konsekwencje. Jak wygląda kwestia aborcji w Polsce? Czy można się po jej przeprowadzeniu starać o dziecko? Jak długo trzeba czekać?

Aborcja w Polsce

Aborcja w Polsce jest dopuszczalna jedynie w trzech przypadkach:

  • kiedy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu ciężarnej;
  • kiedy ciąża powstała w wyniku gwałtu lub współżycia z osobą poniżej 15. roku życia;
  • kiedy istnieją dowody na to, że płód będzie nieodwracalnie uszkodzony lub chory tak, iż zagrozi to jego życiu;

Poza wymienionymi sytuacjami aborcja jest nielegalna, można ją też wykonać wyłącznie do 12. tygodnia ciąży. W naszym kraju nie istnieje, legalnie, „aborcja na życzenie”. Co ważne, lekarz może jednak odmówić usunięcia ciąży ze względu na tzw. klauzulę sumienia. Jeśli w danej placówce nie ma lekarza, który zgodzi się na zabieg, ma ona obowiązek wskazania innego szpitala, gdzie kobieta będzie mogła dokonać aborcji.

Poaborcyjna trauma

Jeśli aborcja została wykonana w jednym z trzech powyższych przypadków, towarzyszy jej zwykle bardzo duże obciążenie psychiczne. Gwałt, zagrożenie życia, nieuleczalna wada lub choroba płodu – to tragiczne sytuacje, które pozostawiają ogromne spustoszenie w psychice. Mogą one wywołać m.in. wszechogarniający smutek, zaburzenia snu, zaburzenia seksualne, poczucie winy, a nawet depresję. Po takiej stracie trzeba przyjść do siebie i przeżyć stratę i związaną z nią żałobę.

Starania o dziecko po aborcji – czy to możliwe?

Zajście w ciążę po aborcji, kiedy nie wystąpiły żadne powikłania to utrudniające, jest oczywiście możliwe. Z fizjologicznego punktu widzenia możliwe nawet dość szybko, gdyż cykle owulacyjne i menstruacja powinny pojawić się normalnie już po czterech, a maksymalnie sześciu tygodniach od zabiegu. Koniecznie należy odczekać czas zalecony przez lekarza i skonsultować się z nim przed rozpoczęciem starań. Starania bardzo szybko po usunięciu ciąży mogą skutkować poronieniem lub przedwczesnym porodem.

smutek po nieudanych staraniach o dziecko

Powikłania po aborcji

Warto jednak pamiętać, że po aborcji mogą wystąpić powikłania, które utrudnią poczęcie dziecka. Jakie?

  • zrosty i zabliźnienia - kiedy aborcję wykonano przez łyżeczkowanie macicy, istnieje prawdopodobieństwo, iż powstały wskutek tego zrosty i zabliźnienia, które mogą prowadzić do niepłodności.
  • pozostawienie łożyska – innym problemem bywa pozostawienie łożyska. Podczas zabiegu powinno być ono usunięte, jednak kiedy pozostanie w macicy, może spowodować poważne konsekwencje.

Najpierw – równowaga

Oprócz kwestii typowo „fizycznych”, pozostaje jednak temat psychiki. Bo o ile w organizmie wszystko może być w porządku, ciało może być przygotowane na kolejną ciążę, o tyle głowa… niekoniecznie. Bardzo często na równowagę psychiczną trzeba poczekać dłużej niż na powrót owulacji i miesiączki. Czy warto starać się o dziecko jak najszybciej się da po wykonaniu aborcji?

Nie zawsze. Wszystko zależy od stanu psychicznego. Jeśli kobieta nie przeżyła jeszcze tej żałoby, jest rozchwiana, smutna, przygnębiona, kolejna ciążą niekoniecznie będzie dobrym pomysłem. A już na pewno nie kolejna, która ma powetować utratę poprzedniej. Żałobę trzeba przeżyć, trzeba pozwolić sobie na przebolenie tej straty, niezależnie od tego, na jakim etapie miała ona miejsce.

Profesjonalna pomoc

Czasem, aby poradzić sobie ze stratą, poczuciem winy, smutkiem, niezbędna będzie profesjonalna pomoc psychologa, psychoterapeuty. To nic złego, ani nic, czego trzeba się wstydzić lub obawiać. Chęć skorzystania z profesjonalnej pomocy nie świadczy o słabości, a wręcz przeciwnie – o dbałości o swoje zdrowie psychiczne.

Tak, jak udajemy się do specjalisty, gdy boli nas ząb, albo żołądek, tak samo kiedy czujemy, że nie potrafimy sobie dać samodzielnie rady z sytuacją, która nas dotknęła – zwracamy się do psychologa.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki