Smog i jego wpływ na płodność

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
smog 1

Smog stanowi w naszym kraju spory problem i choć podejmowane są różne działania zmierzające do zniwelowania go, Polskie miasta wciąż brylują w niechlubnych rankingach na te najbardziej zanieczyszczone w Europie, a nawet i na świecie. Oprócz negatywnego wpływu na układ oddechowy, krążenia czy zwiększenia ryzyka nowotworów, smog może także przyczynić się do obniżenia płodności.

Smog – nasz wróg

Smog od kilku dobrych lat jest problemem bardzo szeroko dyskutowanym w Polsce. Coraz częściej zwraca się uwagę, szczególnie w miejscach, które są bardziej narażone na jego wystąpienie, na pomiary zanieczyszczeń, budowanie świadomości czy podejmowanie konkretnych kroków zmierzających do jego ograniczenia (np. program wymiany pieców). Niestety, wszystkie te działania nie przynoszą jeszcze spektakularnych skutków, więc z problemem smogu przyjdzie nam się mierzyć jeszcze prze pewien czas.

Co to jest i jak wpływa na nasze zdrowie?

Czym jest smog? Typem zjawiska atmosferycznego polegającego na znacznym nasileniu zanieczyszczenia powietrza (nazwa pochodzi od dwóch angielskich słów – fog, czyli mgła, oraz smoke – dym). Dzieje się tak zwykle w konkretnych warunkach pogodowych (brak wiatru, mgła). Źródłem zanieczyszczeń w naszym kraju jest głównie niska emisja, czyli spaliny z domowych pieców, kotłów.

Wciąż często spotykane są kotły o bardzo złych parametrach emisyjnych (tzw. kopciuchy, o których wymianę na lepszej jakości sprzęt walczą i do czego namawiają niektóre samorządy). Niestety, wciąż żywy jest też proceder palenia śmieciami i niskiej jakości opałem. Czasem smog jest tak duży, że czuć w powietrzu nieprzyjemny, duszący zapach, a z wysokości widać, jak wisi nad miastem.

Jakie konsekwencje zdrowotne może mieć smog ?

  • większe ryzyko wystąpienia lub nasilenia chorób układu oddechowego, w tym astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc;
  • większe ryzyko wystąpienia lub nasilenia chorób układu krążenia, zawału, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia;
  • zwiększone ryzyko udaru;
  • zwiększone ryzyko raka płuc, szyjki macicy, mózgu;
  • podrażnienie układu oddechowego, kaszel, duszności.

smog 2

Smog a płodność

Pośród wszystkich negatywnych konsekwencji smogu trzeba niestety wymienić także problemy z zajściem w ciążę – przewlekła ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza szkodzi bowiem naszemu układowi rozrodczemu. Pokazują to przeprowadzone na ten temat badania. Według nich pary, które są długotrwale narażone na smog mają większą szansę na niepłodność. Z kolei kiedy zapłodnienie dojdzie już do skutku zwiększa się ryzyko obumarcia płodu oraz porodu przedwczesnego.

Chińskie badania, w których udział wzięło aż 18 tysięcy par wskazały, że te z nich, które żyły na terenach z poważnym zanieczyszczeniem powietrza były aż o 20% bardziej narażone na niepłodność. Podobne wnioski przedstawiły amerykańskie badania, w których uczestniczyło 600 kobiet.

Jak narażenie na smog wpływa na płodność?

  • smog może zaburzać gospodarkę hormonalną kobiet i mężczyzn – w przypadku panów chodzi o obniżenie poziomu testosteronu.
  • może przyczynić się do tak zwanej aspermii, czyli wydzielania zbyt małej ilości ejakulatu.
  • ma szkodliwy wpływ na jakość nasienia.
  • szkodzi plemnikom – wykazano, że długotrwały kontakt z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza może negatywnie wpływać na budowę plemników, a także ich morfologię, ruchliwość.

smog 3

Aby pogłębić nasze zrozumienie dotyczące wpływu smogu na płodność konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań. Obecny stan wiedzy pozwala jednak śmiało przypuszczać, że długotrwały kontakt ze smogiem może wiązać się z pewnymi szkodami w zakresie płodności zarówno kobiecej, jak i męskiej.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki