Skala niepłodności wśród Polaków rośnie – ceny leczenia i zabiegów in vitro także

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
Niepłodność

Ostrożne szacunki pokazują, że w naszym kraju problem z posiadaniem dziecka ma już ponad 1,5 mln par, a liczba ta z każdym rokiem rośnie. Podobnie jak ceny leczenia niepłodności i zabiegów in vitro.

Szacuje się, że w naszym kraju problem niepłodności dotyka 15-20% par w wieku rozrodczym. Część z tych osób kiedyś zostanie rodzicami – w wyniku skutecznego leczenia niepłodności czy dzięki zapłodnieniu in vitro. Ale spora część nigdy nie doczeka się dziecka.

Dlaczego? Bo zwyczajnie nie stać ich na kosztowne terapie i procedury związane z zapłodnieniem pozaustrojowym – ceny leczenia przewyższają nie tylko ich możliwości finansowe, ale i wyobrażenia. To więc osoby bezdzietne przymusowo – w wyniku braku systemowego wsparcia metod leczenia niepłodności. Niepłodności, która przecież została wpisana do światowego rejestru chorób.

Polska na szarym końcu w kwestii in vitro

A więc niepłodność to choroba i – jak się okazuje – dotyczy aż 1/5 naszego społeczeństwa. Jest winna osobistych dramatów, przyczynia się do dramatu ogólnopaństwowego, powodując kryzys demograficzny. Czy w Polsce można ją leczyć? Można, ale na własną rękę. W naszym kraju program leczenia niepłodności nie istnieje.

Nasz kraj zajmuje na europejskiej mapie dostępu do leczenia niepłodności jedno z niechlubnych, ostatnich miejsc. Powody? To w pierwszej kolejności całkowity brak refundacji leczenia metodą in vitro, regulacje prawne wykluczające z możliwości leczenia pary jednopłciowe i singielki, a także prawo dopuszczające wyłącznie anonimowe dawstwo. Efekty? Jak podaje raport hiszpańskiej organizacji pozarządowej Civio.es, najwięcej dzieci z in vitro przychodzi na świat w Hiszpanii, najmniej natomiast – m.in. w Polsce – niespełna 1,5 proc.

Problemy z płodnością

In vitro w Polsce – cena zabiegu

Ceny w szaleńczym tempie idą w górę. Również koszty procedur medycznych na skutek skokowego wzrostu inflacji w ostatnim czasie wzrosły drastycznie. Nie inaczej jest z leczeniem niepłodności – w tym in vitro, które także i wcześniej do tanich nie należało. In vitro to przecież nie tylko sam zabieg – to cały proces, którego poszczególne etapy kosztują partnerów nie tylko sporo stresu, ale i pieniędzy.

Ceny różnią się w zależności od placówki, jej renomy czy lokalizacji, ale ostatecznie wszędzie liczą się w tysiącach złotych. Już sama kwalifikacja do leczenia to koszt od 900 do nawet 1500 zł. Cena zabiegu in vitro IVF wynosi od 5 do ponad 6 tys. zł. Koszt inseminacji domacicznej to kolejne 700 – 900 zł (w przypadku zabiegu z użyciem nasienia dawcy musimy się liczyć z kwotą rzędu 1300 – 1700 zł.) Istnieje także szereg usług dodatkowych, które powodują, że ostateczna cena zapłodnienia in vitro jeszcze bardziej szybuje w górę.

Ostateczne kwoty przerażają. Pytane o koszt leczenia niepłodności pary podają sumy, które zwalają z nóg: 25 tysięcy (i nadal bez efektu), 55 tysięcy, 180 tysięcy (sześć procedur, ostatnia udana). Niestety, nie każdego stać na uzbieranie takiej sumy, a kredyt w czasach szalejącej inflacji to ryzyko, na które nie każdy chce się decydować. Zwłaszcza, że zapłodnienie in vitro wcale nie daje gwarancji posiadania dziecka.

Co więc zostaje? Liczyć na cud

Być może w końcu się uda i in vitro wcale nie będzie potrzebne? A może państwo polskie w końcu się otrząśnie i śladem innych europejskich krajów wyciągnie do swoich obywateli pomocną dłoń? Trudno powiedzieć, które rozwiązanie wydaje się bardziej realne.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki