Refleksologia – najprzyjemniejsza metoda leczenia niepłodności?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
masaż na niepłodność

Czy to możliwe, że odpowiednim masażem dłoni i stóp można pobudzić płodność i przyspieszyć starania o dziecko? Przeczytaj koniecznie!

Refleksologia – na czym polega?

Refleksologia to znana od bardzo dawna (chociaż wciąż mało powszechna) niekonwencjonalna metoda leczenia. Polega ona na wykonywaniu specjalistycznego masażu, którego celem jest złagodzenie różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Nie chodzi tu jednak o „tradycyjny” masaż, ale o stymulację określonych punktów zlokalizowanych na dłoniach, stopach i twarzy. W myśl tej metody bowiem, wspomniane punkty odpowiadają poszczególnym narządom ludzkiego ciała. Praktycy mówią wręcz, że na naszych dłoniach i stopach znajdują się swego rodzaju mini mapy wnętrza organizmu. Niewiarygodne? Sprawdźmy, jak to działa.

Odpowiednia stymulacja określonych punktów zlokalizowanych na dłoniach, stopach i twarzy (tzw. refleksów) może pomóc odblokować ścieżki przepływu energii, a tym samym – odzyskać naturalną równowagę organizmu. Skutkuje wysyłaniem impulsu do układu nerwowego, a kolejno do danego narządu, z którym ów punkt jest powiązany. Dzięki temu właśnie możliwa jest zewnętrzna regulacja procesów, zachodzących wewnątrz organizmu. Refleksologia stosowana jest najczęściej w celu złagodzenia bólu pleców, stawów, zatok czy głowy. Poleca się ją także w przypadku silnych dolegliwości miesiączkowych.

problemy z płodnością

Refleksologia a starania o dziecko

Jak się okazuje, refleksologia może mieć także pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu hormonalnego, a tym samym – zwiększać skuteczność starań o dziecko. Jak twierdzi autorka metody – Lone Sorensen, nie tylko estrogeny czy testosteron, ale wszystkie hormony, jakie produkuje nasz organizm wpływają na płodność. Nasz układ hormonalny działa w sposób kaskadowy – zaburzenia wydzielania jednego hormonu wpływają na wytwarzanie następnego. Dysfunkcje któregokolwiek z gruczołów wydzielniczych mogą więc powodować niepłodność – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Regulując zaś wytwarzanie danego hormonu, podnosimy szansę na poczęcie.

Jak już zostało wspomniane, refleksologia oparta jest na przekonaniu, że narządy wewnętrzne znajdują swoje odzwierciedlenie na powierzchni stóp czy dłoni. Dotyczy to także jajników czy jajowodów. Uciskanie określonych partii stóp wpływa pozytywnie zarówno na jajniki (wspomaga produkcję pęcherzyków Graafa), jajowody, macicę, jak i przysadkę mózgową – wspomaga produkcję hormonu luteinizującego, koniecznego do prawidłowej owulacji.

masaż

Refleksologia – mapa drogowa do naszej płodności?

Czy refleksologia pomoże w staraniach o dziecko? Na pewno nie zaszkodzi. Bo choć działanie refleksologii na płodność nie zostało potwierdzone naukowo, to metoda ta – w przeciwieństwie do niektórych inwazyjnych metod leczenia – nie ma żadnych skutków ubocznych. Wręcz przeciwnie – niesie ze sobą swego rodzaju wartość dodaną, która już sama w sobie może się okazać pomocna w staraniach o dziecko. Trudno zaprzeczyć, że zabiegi z dziedziny refleksologii – poza konkretnym celem, jaki mają przynieść – są niezwykle przyjemne. Refleksologia to doskonała – i w tym akurat przypadku sprawdzona – metoda na odstresowanie i odreagowanie. Taki cotygodniowy rytuał może też stać się doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Pozwala się zrelaksować, wyciszyć i głęboko odprężyć. To bardzo ważny element starań o dziecko – zwłaszcza tych, które niepokojąco się przedłużają. Rozluźnienie i uspokojenie emocjonalne wspomaga krążenie krwi i usprawnia oddychanie, wpływa na poprawę wydolności narządów i układów. Czyli – mówiąc najprościej – przygotowuje organizm do zajścia w ciążę.

Przed poddaniem się zabiegom z zakresu refleksologii konieczne jest wykonanie specjalnego testu, który ma na celu zdiagnozować określone zaburzenia wydzielania hormonów. Jego wyniki są niezwykle cenną wskazówką dla terapeuty – dzięki nim może on zastosować najbardziej owocną metodę pracy z danym pacjentem. Zabiegom poddaje się zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Specjaliści zalecają seans refleksologiczny raz w tygodniu, a trwa on około godzinę. Na tę naturalną metodę może nie leczenia niepłodności, co raczej wspomagania płodności – zwrócić powinny w szczególności uwagę osoby, które:

  • borykają się z niepłodnością idiopatyczną, czyli taką, która wydaje się nie mieć konkretnej przyczyny,
  • mają za sobą nieudane próby zapłodnienia in vitro,
  • mają za sobą kilka poronień – często niewiadomego pochodzenia,
  • nie radzą sobie psychicznie z przedłużającymi się staraniami o dziecko – czują się przytłoczone, zmęczone i zestresowane.

—————–

Dzięki refleksologii zwiększają się szanse nie tylko na wyrównanie gospodarki hormonalnej, ale także uspokojenie psychiki, co może mieć nieoceniony wpływ na płodność. W każdym przypadku jest to więc doskonałe uzupełnienie konwencjonalnego leczenia.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki