Profilaktyka niepłodności – kiedy i od czego zacząć?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
profilaktyka nieplodnosci 1

O problemach z płodnością i poczęciem dziecka zaczynamy myśleć zwykle dopiero wtedy, kiedy się pojawią. Nie jesteśmy i nigdy nie byliśmy przyzwyczajeni do myśli o profilaktyce niepłodności, jednak niestety obecnie, w związku z coraz częstszym jej pojawianiem się, warto zacząć zmieniać myślenie. Jak powinna wyglądać taka profilaktyka i kiedy ją zacząć?

Plaga niepłodności

Niepłodność to, niestety, coraz częstsza diagnoza i rzeczywistość wielu par – szacuje się, że już około jedna na pięć spotka się z tym problemem. To więc bardzo realne zagrożenie, jednak wciąż ciężko oswoić się z tą myślą i przyjąć do wiadomości, że i nas czy nasze dzieci może to w przyszłości dotknąć.

O niepłodności myślimy zwykle dopiero kiedy już stanie się faktem – wtedy rozpoczynamy diagnostykę, przechodzimy masę badań i staramy się ją leczyć. Profilaktyka i wczesne zadbanie o swoją płodność to jeszcze tematy marginalne, którym nie poświęcamy tyle uwagi jak choćby profilaktyce chorób krążenia. Być może będzie się to powoli zmieniać, razem ze wzrostem świadomości skali problemu niepłodności oraz jej konsekwencji.

Zadbać o swoją płodność, wprowadzić w życie profilaktykę niepłodności, zbadać się – można zawsze. Na każdym etapie życia jest coś do zrobienia w tym kierunku. Podpowiadamy od czego i kiedy zacząć.

profilaktyka nieplodnosci 2

Zadbać o płodność… dziecka

Jeśli jesteśmy już rodzicami, możemy zadbać o przyszłą płodność naszych pociech. Nie ma na to jednak specjalnych, magicznych sposobów. Najważniejsze jest wpajanie im zdrowego stylu życia, nawyku aktywności fizycznej, dbałości o odpowiednie odżywianie. To absolutnie kluczowe w kontekście ogólnego stanu zdrowia, ale także – płodności. Ważne także, by podkreślać wagę okresowych badań, w przypadku dziewczynek – także tych ginekologicznych. Jeśli chodzi o chłopców – warto zwracać uwagę na temat przegrzewania jąder i uczulać, by dziecko nie trzymało laptopa na kolanach, czy telefonu w przedniej kieszeni, oraz by jego bielizna była przewiewna.

Profilaktyka niepłodności u dorosłych – podstawy

Oto, w jaki sposób możemy zadbać o swoją płodność, a także wprowadzić profilaktykę niepłodności. Poniższe punkty można wcielić w życie zawsze, ale warto zadbać o nie jak najwcześniej.

  • Dbać o zdrowy styl życia – odpowiednią dietę, regularną aktywność fizyczną, a także unikanie stresu i staranie się o ograniczenie jego negatywnych efektów. To może wydawać się nieznaczące albo nie do końca związane z płodnością, ale w rzeczywistości prawda jest inna.
  • Dbać o prawidłowe BMI. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą prowadzić do problemów z zajściem w ciążę.
  • Każda kobieta powinna regularnie badać się ginekologicznie – dzięki temu ewentualne nieprawidłowości, które mogłyby wpłynąć na niemożność zajścia w ciążę zostaną wykryte odpowiednio wcześnie. Dotyczy to także infekcji intymnych i ich leczenia oraz profilaktyki.
  • Należy dbać także o inne badania, w przypadku kobiet ważne jest choćby sprawdzenie stanu tarczycy. Jej choroby nie muszą dawać na początku żadnych objawów, ale mogą doprowadzić do problemów z poczęciem. Profilaktycznie warto więc przyjrzeć się temu narządowi.
  • Mężczyźni muszą uważać na przegrzewanie jąder. Nie powinni brać długich, gorących kąpieli, przesiadywać w jacuzzi czy saunie, unikać pracy z laptopem na kolanach.

profilaktyka nieplodnosci 3

Oto, co jeszcze można zrobić – badania

Jakie, bardziej szczegółowe i konkretne badania możemy wykonać, jeśli chcemy dowiedzieć się jaki jest stan naszej płodności? W przypadku mężczyzn będzie to oczywiście badanie nasienia, które można wykonać w ramach profilaktyki. Jest proste i szybkie, nie kosztuje wiele i nie nastręcza raczej żadnych trudności, a może odpowiedzieć na pytanie o ewentualne problemy z poczęciem po męskiej stronie. Badanie nasienia można wykonać w każdej chwili i w każdym wieku.

Dla kobiet istotne będzie z kolei badanie rezerwy jajnikowej, czyli tak zwane AMH (ang. Anti-Mullerian Hormone). Określa ono, najkrócej mówiąc, ile komórek jajowych mamy jeszcze do dyspozycji. Częściowo odpowiada także na pytanie o ich jakość. Rezerwa jajnikowa naturalnie obniża się z wiekiem, ale różne czynniki mogą wpłynąć na to, iż stanie się to wcześniej. AMH to świetne badanie jeśli bierzemy pod uwagę profilaktykę niepłodności. Można je wykonać pierwszy raz już po 20. roku życia. Oprócz niego możemy także zdecydować się na oznaczenie poziomu FSH, LH czy estradiolu.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki