Poroniłam – kiedy mogę znów rozpocząć starania o dziecko?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
po poronieniu

Kiedy można rozpocząć starania o dziecko po poronieniu? Odpowiedź na to pytanie będzie inna w zależności od kilku czynników. Ostatecznie zielone światło jeśli chodzi o rozpoczęcie kolejnych starań o dziecko po wcześniejszym poronieniu powinien dać lekarz. Ile może potrwać taka przerwa? Od czego zależy jej długość?

Utrata ciąży, niezależnie od tego, na jakim etapie wystąpiła (według definicji poronienie to utrata ciąży przed 22. tygodniem, później jest to już klasyfikowane jako poród przedwczesny) to nieprawdopodobnie ciężkie przeżycie dla każdej pary. Na wystąpienie poronienia wpływa wiele czynników, przy czym najczęściej są to wady genetyczne płodu. Innymi możliwymi przyczynami są zaburzenia hormonalne, anatomiczne (np. PCOS), czy immunologiczne.

Czytaj także: Poronienie – ból, strach, nadzieja…

Ważne okoliczności poronienia

Lekarz, wskazując, kiedy można rozpocząć kolejne starania o dziecko po poronieniu, musi wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników. Jakie to czynniki?

  • ogólny stan zdrowia kobiety (także stan psychiczny!);
  • przyczyny poronienia (jeśli są znane);
  • badania, jakie ewentualnie należy wykonać (np. genetyczne);
  • w którym tygodniu doszło do poronienia;
  • jakie konsekwencje zdrowotne po utracie ciąży odczuwa kobieta.

Ogólne rekomendacje po poronieniu

Choć teoretycznie zajście w ponowną ciążę po poronieniu może być już możliwe kolejnym cyklu, podczas owulacji (czyli nawet dwa tygodnie do miesiąca po utracie ciąży), absolutnie nie jest to zalecane! Zwykle warto zaczekać ze staraniami o kolejną ciążę nieco dłużej. Każdy organizm, niezależnie od zdrowia czy ogólnej kondycji, potrzebuje czasu na regenerację.

po poronieniu 2

Ogólne rekomendacje po poronieniu wyglądają następująco:

  • po poronieniu wczesnym (takim, które wystąpiło w pierwszym trymestrze) zaleca się odczekanie minimum 3. miesięcy przed ponownym rozpoczęciem starań;
  • po poronieniu późnym (od końca I. trymestru do 22. tygodnia ciąży) zaleca się odczekanie minimum 6. miesięcy przed kolejnym rozpoczęciem starań.

Mimo, iż czas jest tu określony konkretnie, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który wyda swoją rekomendację.

Nie tylko względy medyczne…

Myśląc o czasie, jaki powinien upłynąć od poronienia do kolejnych starań, warto brać pod uwagę nie tylko względy i wskazania medyczne, ale też – psychiczną i emocjonalną gotowość pary. Wiele kobiet po pierwszym poronieniu ma ogromne obawy dotyczące kolejnych starań. Boją się, że sytuacja się powtórzy, że znów będą musiały przeżyć coś tak bolesnego. Dlatego wiele z nich nie spieszy się z kolejną ciążą.

Czas to mądra decyzja – przecież poronienie to ogromna strata, na której przepracowanie warto dać sobie tyle, ile potrzeba w danym przypadku. Dla każdej pary może to oznaczać co innego. Jedni mogą być gotowi za kilka miesięcy, inni za pół roku, jeszcze innym zajmie to rok.

O tym, jak przeżyć żałobę po utracie ciąży pisaliśmy więcej między innymi w tym artykule .

Co zbadać po poronieniu?

Po poronieniu zwykle naturalna jest chęć wykrycia jego przyczyny, co nie zawsze jest możliwe. Nie wszyscy lekarze zalecają też, by badać się od razu po pierwszej utracie ciąży, a dopiero kiedy nastąpi do drugi raz. Szczególnie, jeśli przed ciążą nie było żadnych przesłanek, że mogą wystąpić trudności z jej utrzymaniem, kobieta jest zdrowa. Ostateczną decyzję o tym, czy warto się zbadać, a jeśli tak – jakie konkretnie badania wykonać, podejmie lekarz.

Badania wykonywane po poronieniu (niekoniecznie wszystkie) to:

  • badania genetyczne;
  • badania hormonalne;
  • badania anatomiczne;
  • badania immunologiczne;
  • badania w kierunku infekcji;
  • badania nasienia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat badań po poronieniu, w tym artykule znajdziesz wiedzę w pigułce.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki