Planowanie ciąży po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
antykoncepacja

Istnieje wiele obiegowych opinii na temat zachodzenia w ciążę po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Według jednej z nich płodność wraca bardzo szybko i dziecko można spłodzić praktycznie od razu. Inna mówi coś zgoła innego – że po tabletkach starania o malucha mogą się nieznośnie przedłużać. Jak jest naprawdę?

Antykoncepcja hormonalna

Tabletki antykoncepcyjne są, wraz z prezerwatywami, najpopularniejszymi metodami antykoncepcji.

Warto jednak wiedzieć, że hormony to nie tylko pigułki, ale też:

  • plastry antykoncepcyjne
  • wkładki domaciczne
  • krążki dopochwowe
  • zastrzyki antykoncepcyjne
  • implanty antykoncepcyjne

Ciąża po odstawieniu tabletek

Odstawieniu antykoncepcji polega, w przypadku pigułek, na wzięciu ostatniego opakowania w całości i nie kontynuowaniu kolejnego, a w przypadku innych metod czy to na wyjęciu wkładki, czy zaprzestaniu przyjmowania zastrzyków.

Teoretycznie, według badań, przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej w postaci tabletek nie powinno mieć żadnego negatywnego wpływu na płodność ani utrudniać zajścia w ciążę. Najlepiej jednak, gdy taka antykoncepcja jest dobrana odpowiednio, a kobieta pamięta o okresowych badaniach. Nie ma w większości przypadków żadnej potrzeby robienia dłuższej przerwy między przyjmowaniem hormonów a rozpoczęciem starań o dziecko.

Kiedy wraca płodność po rezygnacji z tabletek?

Normalna owulacja powinna wrócić już nawet w pierwszym cyklu po rezygnacji z tabletek antykoncepcyjnych. Uznaje się, za normę, że jajeczkowanie pojawia się do trzeciego cyklu po odstawieniu. Wszystko zależy jednak od danego organizmu i przypadku. Czasem nie ma żadnego problemu i owulacja pojawia się natychmiast, a czasem trzeba chwilę poczekać aż organizm „przejmie pałeczkę”, sam zacznie produkować niektóre hormony i wróci do naturalnego rytmu.

Zamyślona kobieta

Lepiej chwilę odczekać?

Strategią przyjmowaną przez niektóre pary jest odczekanie kilku miesięcy pomiędzy odstawieniem hormonów a rozpoczęciem starań. W tym czasie kobieta wykonuje podstawowe badania, zaczyna przyjmować kwas foliowy i, ewentualne, inne suplementy czy witaminy zalecone przez lekarza. Takie podejście na pewno nie zaszkodzi, jednak nie ma też przeciwwskazań, by chcieć począć dziecko od razu.

Czy można mieć problemy z poczęciem przez hormony?

Wiele kobiet obawia się, że po latach stosowaniu antykoncepcji hormonalnej będą miały problem z zajściem w ciążę . Trzeba jednak pamiętać, że dawki w tabletkach nie są duże i nie powoduję nieodwracalnych, trwałych zmian w organizmie. Mają działać „tu i teraz”, czyli w trakcie przyjmowania. Po odstawieniu ich wpływ się kończy.

A co z innymi metodami? Choć mniej popularne, są też wybierane przez wiele kobiet. W przypadku wkładki domacicznej z hormonami, po jej wyjęciu starania faktycznie mogą potrwać nieco dłużej. Podobnie sprawa ma się jeśli chodzi o zastrzyki (jeden zastrzyk przyjmuje się co trzy miesiące). Nie oznacza to jednak, że stosowanie ich grozi niepłodnością. Ciało potrzebuje po prostu nieco więcej czasu, by dojść do siebie.

Oczywiście bywają przypadki, że po wyeliminowaniu hormonów starania nie przynoszą efektów. Jednak ciężko zrzucić to na karb antykoncepcji. Niestety, niezależnie od tego, czy w grę wchodziła antykoncepcja hormonalna czy nie, część par boryka się z problemem niepłodności.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Uncategorized

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki