Oncofertility – zabezpieczenie płodności dla chorych na raka będzie w Poznaniu finansowane przez miasto!

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
Husband kissing his wife

Poznań jest pierwszym miastem w Polsce, które wyszło z tak ważną inicjatywą. Miasto sfinansuje mrożenie komórek jajowych i nasienia pacjentów, u których zdiagnozowano nowotwór, a jego leczenie może istotnie zagrażać płodności.

Poznań niesie wsparcie chorym

„W poniedziałek miałam taką 32-letnią pacjentkę. Powiedziała mi, że bardzo by chciała skorzystać z takiej możliwości, ale jej nie stać – powiedziała dr Joanna Kufel-Grabowska, onkolożka ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, której słowa cytuje Wyborcza.

Często to właśnie kwestie finansowe stoją na przeszkodzie zabezpieczenia swojej płodności w ramach działań z zakresu oncofertility. Płodności, która w wyniku np. chemioterapii może zostać utracona. Jeśli jednak zaraz po diagnozie nowotworu, a przed rozpoczęciem intensywnego leczenia, pacjentka lub pacjent zamrozi swoje gamety, w kolejnych latach – gdy już wyzdrowieje – mimo wszystko będzie miał/a szansę na rodzicielstwo biologiczne. O ile u panów za badanie nasienia i jego mrożenie (plus dodatkowe czynności związane z oncoferility) zapłacimy zwykle kilkaset złotych, o tyle u kobiet koszty tego typu działań liczone są w tysiącach (nawet do 10 tys. zł).

Wielu osób na to nie stać, co ma wpływ nie tylko na późniejsze konsekwencje związane ze zdrowiem reprodukcyjnym – a raczej jego brakiem – lecz zapewne także na aspekt psychiczny. Sama już diagnoza nowotworu jest ogromnym ciężarem, jeśli do tego ktoś planował rodzicielstwo, a zderzy się z myślą, że może się to nie udać, niepotrzebnie zostanie dołożony mu dodatkowy trud.

Oncofertility – program w Poznaniu

Do tej pory procedura tego typu nie była refundowana. Poznań wyszedł jednak naprzeciw potrzebom swoich mieszkańców i idąc za pomysłem posłanki KO Joanny Jaśkowiak, stworzył „Program zabezpieczenia płodności na przyszłość u mieszkańców Poznania chorych onkologicznie”. Będzie on obejmował kobiety i mężczyzn w wieku 18-40 lat, u których zdiagnozowano nowotwory złośliwe w 2021-2023 roku – dokładnie na te lata zaplanowano w związku z opisywanym tu celem 350 tys. zł (z budżetu miasta). Co istotne, program zyskał już korzystną ocenę AOTMiT, czyli Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, a jego start rozpocznie się we wspomnianym 2021 roku.

W odniesieniu do programu pojawia się wiele pozytywnych komentarzy. W tym też tonie wypowiedział się dla Wyborczej m.in. ksiądz Wojciech Lemański: „Nawet Kościół jest w stanie to zaakceptować. Jest wiele szczęśliwych rodzin, które z błogosławieństwem tej metody stały się jeszcze pełniejszymi rodzinami”.

Warto również zauważyć, że nie jest to jedyna inicjatywa Poznania w tym zakresie. Od lat miasto wspiera swoich mieszkańców w leczeniu niepłodności poprzez oferowanie im dofinansowania do procedur in vitro, o czym nieraz już pisaliśmy (m.in. tutaj). W tym roku przedłużono program dofinansowania o kolejne lata, tym razem obejmuje on lata 2021-2024.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Warto wiedzieć

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki