Nowe standardy okołoporodowe

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0

Specjaliści pracują obecnie nad nowymi standardami opieki okołoporodowej, które mają wejść w życie w 2019 roku. Wagę tych prac podkreśliły słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który w swoim exposé stwierdził, że kobieta będąca w czasie ciąży i porodu powinna być otoczona troskliwą opieką. Na czym polegać będą zmiany? Co je zainicjowało?

Skąd ta zmiana?

Nowe standardy opieki okołoporodowej, nad którymi obecnie pracują specjaliści są m.in. odpowiedzią na szeroko krytykowaną działalność byłego ministra zdrowia – Konstantego Radziwiłła, który w 2016 roku wprowadził, bez wcześniejszych konsultacji i zapowiedzi, istotne zmiany do ustawy o działalności leczniczej. Owe zmiany uderzały także w standardy opieki okołoporodowej.

Ówczesny minister uważał, że standardy takie powinny być określane przez towarzystwa naukowe. Krytycy tego pomysłu punktowali jego pomysł zauważając, że zmiana dokumentu na niższy rangą (od dokumentu ministerstwa do dokumentu wydawanego przez towarzystwa naukowe) wpłynie negatywnie na sytuację kobiet rodzących. Pod petycją przeciwko temu pomysłowi podpisało się ponad 100 tysięcy osób.

Kolejny minister – nowy pomysł

Wydaje się, że następca Konstantego Radziwiłła nie chce powtarzać jego błędów. Utrzymał dotychczasowe standardy i ma zamiar wprowadzić do nich także pewne zmiany. Co więcej, sam szef rządu – Mateusz Morawiecki – w swoim exposé powiedział m.in.:

Dodatkowo,  tak ważne wydarzenia jak ciąża i poród muszą być otoczone troskliwą opieką. Dlatego wypracujemy takie standardy opieki, takie standardy opieki okołoporodowej, które będą skutecznie chronić życie i zdrowie matki i dziecka a także a także łagodzenie bólu podczas porodu. Każda kobieta zasługuje na to żeby rodzić w godnych warunkach.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, aby wypracować nowe standardy, powołał zespół zewnętrznych ekspertów. Nowe zasady, nad którymi się pochylają, mają obowiązywać od 2019 roku.

Nowe zasady opieki okołoporodowej

Jakie zmiany mają zajść w standardach opieki okołoporodowej od 2019 roku?

  1. Depresja na celowniku

Jedną z zapowiadanych zmian będzie wymóg bacznego przyglądania się psychice kobiet w ciąży i po porodzie. Specjaliści pracujący nad nowymi standardami rekomendują, aby lekarz prowadzący ocenił stan psychiczny kobiety trzy razy: w pierwszym trymestrze ciąży, zaraz po porodzie oraz miesiąc po porodzie. Wynik obserwacji (w ich celu powinna zostać wykorzystana tzw. Skala Becka, dzięki której można wyłapać ewentualne zagrożenie) należy zapisać w karcie przebiegu ciąży. Jeśli wynik nie będzie satysfakcjonujący trzeba kobietę skierować do specjalisty.

  1. Karmienie piersią jako priorytet

Zespół ekspertów kładzie nacisk także na karmienie piersią. Mleko modyfikowane ma być podawane wyłącznie na zalecenie lekarza. Jedną z propozycji specjalistów jest także wymóg dostępności laktatora lub innego sprzętu do odciągania mleka. Karmienie pokarmem matki ma być priorytetem, a sytuacje, w których podaje się sztuczne mleko z wygody, nie powinny mieć miejsca (np. kiedy maluszek ma problemy ze ssaniem). Te zmiany nie oznaczają oczywiście, że po porodzie kobieta będzie zmuszona do karmienia piersią. W dalszym ciągu młoda mama będzie mieć wybór i może odmówić przystawiania dziecka do piersi.

  1. Przesunięcie USG połówkowego

Tak zwane USG połówkowe, wykonywane zwyczajowo między 21. a 26. tygodniem ciąży ma zostać przesunięte na wcześniejszy termin, między 18. a 21. tygodniem.

  1. Zakaz przekazywania reklam

W nowych wytycznych ma znaleźć się zakaz przekazywania kobietom po porodzie gadżetów reklamowych (np. pieluszek, próbek kosmetyków). Wśród nich często znajdują się m.in. reklamy mleka modyfikowanego.

  1. Ból porodowy

Eksperci muszą zmierzyć się także z tematem łagodzenia bólu porodowego. Ta kwestia z pewnością będzie dyskutowana, natomiast na razie nie są znane żadne szczegóły jej dotyczące.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki