
Rodzina zastępcza to forma opieki nad dzieckiem, której nie można mylić z adopcją. Rodzicielstwo zastępcze jest bowiem z zasady czasowe, a dziecko może docelowo wrócić do swojej rodziny biologicznej. Stworzenie rodziny zastępczej obwarowane jest konkretnymi zasadami i wymogami. Kto może zostać rodzicem zastępczym?
Rodzicielstwo zastępcze diametralnie różni się od adopcji dziecka – nie wolno mylić tych dwóch form opieki nad dzieckiem. Najważniejsza różnica jest taka, że rodzina zastępcza to czasowa forma pomocy dziecku, natomiast adopcja to zobowiązanie na całe życie. Oczywiście jedno może prowadzić do drugiego – zdarza się, że rodzice zastępczy po czasie adoptują dziecko, dla którego stworzyli dom. Inną ewentualnością jest jednak powrót dziecka do rodziny biologicznej. O innych różnicach między rodziną zastępczą a adopcyjną przeczytasz w tym artykule.
Czytaj także: Raport o adopcji w Polsce
Nie każdy może zostać rodzicem zastępczym. Aby stworzyć rodzinę zastępczą należy spełnić kilka ważnych warunków.
Rodzinę zastępczą może stworzyć osoba bez partnera lub osoby pozostające w związku. Oprócz powyższych, należy ukończyć szkolenie potwierdzone stosownym zaświadczeniem. Organizuje je np. centrum pomocy rodzinie, miejski ośrodek pomocy społecznej – są to najczęściej jednostki wyznaczone jako organizator rodzinnej pieczy zastępczej. Konieczna jest także pisemna kwalifikacja przyznawana przez te podmioty (PCPM, MOPS).
Istnieje kilka rodzajów rodzin zastępczych. Rodzina zastępcza spokrewniona to taka, którą tworzą najbliżsi krewni dziecka (dorosłe rodzeństwo, dziadkowie). Rodzinę zastępczą niezawodową tworzą osoby niespokrewnione z dzieckiem lub dalsi krewni. Określenie „niezawodowa” oznacza, że opiekunowie nie rezygnują z własnej pracy na rzecz opieki nad dzieckiem.
Ostatnia forma to Rodzina zastępcza zawodowa. Różni się ona od niezawodowej faktem, że rodzic, który rezygnuje z pracy zarobkowej na rzecz opieki otrzymuje wynagrodzenie w związku ze stworzeniem rodziny zastępczej. Taka rodzina zastępcza przyjmuje od dwójki do czwórki dzieci.
Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością
10 najdziwniejszych objawów ciąży
Na czym Polacy nie oszczędzają?
Jak go zniechęcić do pomocy? Są na to sposoby!
Płodność po chorobie nowotworowej- czy można ją zachować?
Czy chemioterapia powoduje niepłodność?
Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.