Jakie uprawnienia rodzicielskie mają rodzice adopcyjni?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
adopcja

Temat adopcji jest bardzo rozległy i wielowymiarowy. Tym razem przyglądamy się jego czysto prawnej stronie i sprawdzamy, jakie konkretne uprawnienia mają rodzice adopcyjni. Czy różnią się od uprawnień rodziców biologicznych?

Równe prawa

Najważniejsza informacja jest taka, że prawa rodziców adopcyjnych są w zasadzie równe tym, jakie mają rodzice biologiczni. Obowiązują takie same prawa i obowiązki, jak w każdej rodzinie – identyczne zasady dotyczące władzy rodzicielskiej, reprezentowania dziecka na zewnątrz, opieki i pieczy nad dzieckiem i jego majątkiem, a także dziedziczenia.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że adoptowane dziecko w świetle prawa tworzy nowe więzi rodzinne – staje się nie tylko pełnoprawnym „dzieckiem” rodziców, ale także – bratem czy siostrą, wnukiem, kuzynem, bratankiem, później wujkiem… 

adopcja 1

Prawa pracownicze rodziców adopcyjnych

Niemalże identyczne, jak w przypadku rodziców biologicznych, są także prawa pracownicze przysługujące rodzicom adopcyjnym. Właśnie im przyjrzymy się nieco bliżej.

  • Urlop macierzyński

Kobieta która adoptowała („przysposobiła”) dziecko ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Co ważne, można wykorzystać przysługującą pulę urlopu nie później niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. Wyjątkiem jest sytuacja odroczenia obowiązku szkolnego – wtedy czas na to wydłuża się do ukończenia 10. roku życia. Wymiar urlopu to w przypadku jednego dziecka 20 tygodni (dwójki – 31. tygodni, trójki – 33).

  • Urlop rodzicielski

Podobnie, jak w przypadku urlopu macierzyńskiego, urlop rodzicielski jako jego kontynuacja przysługuje także rodzicom adopcyjnym. Jego wymiar to 32 tygodnie w przypadku adopcji jednego dziecka (dwójki lub więcej – 34 tygodnie) lub 29 tygodni gdy korzysta się z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

  • Urlop wychowawczy

Przysługuje w wymiarze 36. miesięcy do ukończenia przez dziecko 6. roku życia (lub 18. roku życia jeśli ma orzeczenie o niepełnosprawności lub wymaga osobistej opieki). 

  • Urlop ojcowski

Urlop ojcowski przysługuje każdemu mężczyźnie, któremu urodziło się dziecko – jego wymiar to dwa tygodnie, które można wykorzystać do drugich urodzin pociechy. W przypadku adopcji wymiar się nie zmienia, jednak można wykorzystać go do dwóch lat od uprawomocnienia się postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, ale granicą jest ukończenie przez nie 7. lub 10. roku życia.

  • Dwa dni opieki

Pracownik będący rodzicem adopcyjnym ma w każdym roku (do ukończenia przez dziecko 14. roku życia) prawo do dwóch dodatkowych (i płatnych) wolnych dni opieki nad dzieckiem.

adopcja2

Prawo do becikowego

Co ważne, rodzice adopcyjni mają także prawo do uzyskania jednorazowe zapomogi z tytułu urodzenia dziecka żywego (czyli popularnego becikowego). Świadczenie to wynosi 1000 zł i przysługuje jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1922 zł netto. W przypadku adopcji wniosek należy złożyć do roku od przysposobienia (ale maksymalnie do ukończenia przez dziecko 18 lat).

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki