
Utrata ciąży jest zawsze dramatem, niezależnie od tego, w którym tygodniu ciąży nastąpiło poronienie. Poronienie, choć trudne, może być jednak informacją o potrzebie dokładnej diagnostyki zdrowia i płodności. Szczególnie, jeśli zdarza się nie pierwszy, ale drugi czy kolejny raz. Jakie badania najlepiej wykonać po pierwszym i kolejnym poronieniu? Co mogą oznaczać nawracające poronienia?
Poronienie to niezaprzeczalnie przeżycie bardzo bolesne, po którym cierpi nie tylko ciało, ale także psychika. Utrata ciąży, oprócz tego, że traumatyczna, może być w wielu przypadkach także informacją, że w naszym organizmie nie wszystko działa tak, jak być powinno. Przede wszystkim, gdy poronienie zdarza się kolejny raz! Utrata ciąży to powód do wykonania badań i konsultacji ze specjalistą.
Czytaj także: Poroniłam w domu… i co teraz?
Czy badania po pierwszym poronieniu są potrzebne? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie – wszystko zależy od konkretnego przypadku, historii zdrowia, dolegliwości, z jakimi się borykamy i opinii, jaką na tej podstawie wyda lekarz. To specjalista powinien zdecydować, czy pierwsze poronienie powinno zaniepokoić i czy konieczna jest dalsza diagnostyka.
Kobiety po pierwszej utracie ciąży słyszą jednak często, że po prostu tak się czasem zdarza. W wielu przypadkach to faktycznie prawda, jednak nie zaszkodzi wykonać podstawowe badania – szczególnie, jeśli ma nam to zapewnić większy spokój i sprzyjać regeneracji psychicznej po poronieniu. Badania które warto wykonać po pierwszej utracie ciąży to podstawowe badania ginekologiczne – USG, cytologia, a także morfologia, badanie poziomu hormonów, ewentualnie badania antyinfekcyjne oraz badania nasienia u mężczyzny. Wiele zależy od sugestii lekarza, który powinien wskazać, nawet jeśli tylko prewencyjnie, jaką diagnostykę warto wykonać.
Po drugim i kolejnym poronieniu warto wykonać kompleksowe badania mające wskazać możliwą przyczynę utraty ciąży. Jeśli poronienie zdarzyło się już wcześniej, możemy mieć do czynienia z przypadłością: poronienia nawykowe. Jakie badania warto wykonać w takiej sytuacji?
Badanie histopatologiczne płodu, choć wiele par ma nadzieję na inny jego wynik, zwykle nie wnosi wiele do wiedzy na temat przyczyny poronienia. Może stwierdzić obecność stanu zapalnego w jamie macicy. O wiele ważniejsze jest badanie genetyczne tkanek płodu, które pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy był dotknięty wadą genetyczną. Obecność wady nie musi świadczyć o tym, że została ona przekazana przez rodziców.
Badania anatomiczne kobiety mają na celu wskazanie ewentualnych wad anatomicznych w obrębie narządów rodnych. Do tych badań zalicza się USG, a także HSG (histerosalpingografia), HSC (histeroskopia). Czasem stosuje się także tomografię, rezonans, laparoskopię.
Jeśli rodzice są „nosicielami” zaburzeń genetycznych, te przechodzą na zarodek. Zaś zarodek z wadami bardzo często zostaje „odrzucony” przez organizm kobiety, co oczywiście skutkuje poronieniem. Aby wykryć ewentualne wady genetyczne u rodziców wykonuje się badanie kariotypu , a także badanie w kierunku trombofilii wrodzonej. Co ważne, badanie w kierunku trombofilii wykonuje się niedługo po poronieniu, natomiast kariotyp – warto wykonać, gdy organizm już się zregeneruje.
Badania hormonalne warto wykonać dopiero wtedy, gdy organizm dojdzie już do siebie po poronieniu. Te badania to: TSH, ft3, ft4 (tarczyca), FSH, LH, prolaktyna, progesteron, estrogeny, testosteron, estradiol, DHEA, DHEA-s.
Kolejne z badań, jakie należy wykonać po utracie ciąży (maksymalnie do 6. tygodni) to badania immulogiczne. Termin badań ma związek z przeciwciałami, które wykrywane są tylko w ciąży i niedługo po jej zakończeniu. Do tych badań zliczyć można: badanie w kierunku zespołu antyfosfolipidowego – IgG, IgM, przeciwciała przeciwko antygenom łożyska, tyreoglobulinie (anty-TG), peroksydazie tarczycowej (anty-TPO) oraz przeciwjądrowe (ANA), przeciwplemnikowe (ASA).
Ponieważ utrata ciąży może być także następstwem infekcji – wykonuje się badania m.in. na cytomegalię, toksoplazmozę, chlamydiozę i różyczkę, a także inne – w zależności od tego, co zleci specjalista.
Po poronieniu warto w diagnostykę włączyć też partnera, ponieważ utrata ciąży może być również spowodowana zaburzeniami nasienia!
Czytaj też: Przyczyną poronień może być niskiej jakości sperma?
Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością
10 najdziwniejszych objawów ciąży
Na czym Polacy nie oszczędzają?
Jak go zniechęcić do pomocy? Są na to sposoby!
Płodność po chorobie nowotworowej- czy można ją zachować?
Czy chemioterapia powoduje niepłodność?
Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.