Jaka jest rola położnej w leczeniu niepłodności?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
położna 1

Położna nie jest specjalistą oczywistym kiedy myślimy o niepłodności. Zwykle diagnostykę i leczenie tej choroby kojarzymy z ginekologami, endokrynologami, czy nawet wsparciem psychologicznym. Mało która para w tej sytuacji ma świadomość, że położna może odgrywać ważną rolę w procesie leczenia: jest doskonałym źródłem wiedzy, wsparciem i pomocą.

Diagnoza – niepłodność

Niepłodność to nie to samo co bezpłodność. Bezpłodność to stan stały, trwała niemożność poczęcia dziecka. O niepłodności możemy zaś mówić, kiedy ciąża nie pojawia się po roku regularnego (3-4 razy w tygodniu) współżycia bez zabezpieczenia. Obecnie częściej stosowane jest rozgraniczenie pod względem wieku kobiety – paniom po 30., 35. roku życia zaleca się wizytę u specjalisty już po pół roku problemów z poczęciem.

Niepłodność może mieć bardzo różne przyczyny – hormonalne, anatomiczne, immunologiczne… jednak jest to choroba wyleczalna. Najważniejsza jest odpowiednia diagnoza, pozwalająca na wdrożenie konkretnych rozwiązań i leczenia.

Niestety, obecnie skala problemu wzrasta – według szacunków już nawet 15-20% par w wieku prokreacyjnym może mieć mniejsze lub większe problemy z poczęciem. Światowa Organizacja Zdrowia określiła niepłodność jako chorobę cywilizacyjną i społeczną. Jej świadomość jest coraz wyższa, pojawia się też więcej ośrodków mających ją diagnozować i leczyć.

położna 2

Położna w leczeniu niepłodności

W kontekście leczenia niepłodności znacznie więcej mówi się o klinikach, lekarzach różnych specjalizacji – m.in. ginekologach, endokrynologach, psychologach – niż o… położnych. Nie przychodzą nam z pewnością do głowy jako pierwsze jeśli myślimy o leczeniu niepłodności, a tymczasem ich rola może okazać się niebagatelna. Na czym polega?

  • Edukowanie

To bardzo ważna kwestia. Położna przede wszystkim przedstawia podstawy, które niektórym być może wydają się oczywiste, ale dla innych to kluczowe tematy. Chodzi o cykl miesiączkowy, jego przebieg, fazy, charakterystykę dni płodnych i ich objawy. Dzięki temu kobieta może lepiej poznać swoje ciało
i zaobserwować pewne zmiany.

Będzie też bardziej świadoma zarówno tego, kiedy jest najlepsza pora na starania, ale także wszelkich niepokojących sygnałów. Położna może też prowadzić edukację m.in. w zakresie stylu życia i zdrowych nawyków, co też jest kwestią bardzo ważną w przypadku starań o dziecko.

  • Przeprowadzenie przez badania i procedury leczenia

Przeprowadzenie przez gąszcz badań i procedur, nierzadko towarzyszących diagnostyce i leczeniu niepłodności, to kolejna rola położnej. Ich ilość i złożoność może powodować zagubienie, dlatego wybrana położna, która będzie stanowiła wsparcie i źródło wiedzy jest nieoceniona. Także podczas większości badań i zabiegów, przy których jest obecna. Dla wielu par kwestie techniczne i proceduralne okazują się przytłaczające i niezrozumiałe. Położna pomoże je zrozumieć i usystematyzować.

  • Zaufanie

Poczucie bezpieczeństwa w trakcie diagnostyki i leczenia niepłodności jest bardzo ważne. W tym aspekcie dobra, zaufana położna jest na wagę złota. Dlatego wiele par wybiera jedną położną, która będzie towarzyszyć im w całym tym procesie. Staje się ona nierzadko pierwszą instancją, do której para zwraca się ze wstydliwym pytaniem, którego być może nie zadałaby lekarzowi, a także prawdziwą opoką w trudnych chwilach.

Oczywiście warto tu zaznaczyć, że wszystko to powinno odbywać się w ranach relacji profesjonalnej. Położna nie staje się naszą przyjaciółką i powierniczką wszystkich problemów – nie taka jej rola. Natomiast z pewnością zaufana, profesjonalna i przy tym empatyczna osoba sprawi, że leczenie niepłodności będzie choć odrobinę lżejsze.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki