Jak sprawdzić czy mam owulację?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
jak sprawdzić czy mam owulację 1

Owulacja to termin kluczowy i moment kulminacyjny w przypadku starań o dziecko. Bez niej, więcej – bez wiedzy – kiedy występuje – ani rusz. Jajeczkowanie ma miejsce zwykle około połowy cyklu, ale wyznaczenie tego okresu wcale nie jest tak proste, jak może się wydawać. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób rozpoznawać i sprawdzać – czy owulacja wystąpiła.

Wyznaczanie terminu owulacji

Owulacja to dla osób starających się o dziecko kluczowy moment w cyklu miesięcznym kobiety. Bez niej zapłodnienie nie jest możliwe. Jak przebiega owulacja? Otóż dojrzały pęcherzyk z komórką jajową w środku (Pęcherzyk Graafa) pęka, uwalniając ją, by mogła poruszać się w stronę macicy i oczekiwać na plemniki.

W cyklu o podręcznikowej długości i przebiegu, owulacja wypada dokładnie w połowie czyli w okolicy 14. Dnia cyklu. Jednak nie zawsze jest idealnie – kobiety mogą mieć różną długość cyklu, a wiele czynników może też przyczynić się do lekkich zmian jego długości, przy czym normalne jest, że raz ma długość 28, raz 29, a raz 27 dni (ważne, aby te wahania nie były duże). Do tego owulacja nie daje zwykle konkretnych i ewidentnych objawów, możliwych do zaobserwowania bez przygotowania. Aby mieć pewność co do wystąpienia owulacji, należy monitorować swój organizm. Jak? Podpowiadamy niżej!

Samodzielne monitorowanie owulacji

Rozpoznać moment owulacji można dzięki obserwacji swojego ciała i pewnych zmian w nim zachodzących, zależnych od fazy cyklu.

  • przede wszystkim należy mieć świadomość – ile trwa nasz cykl miesiączkowy. Nie musi to być 28 dni. Prawidłowa długość waha się od 21 do 35 dni. Ważne, że owulacja ma miejsce zwykle 14 dni przed kolejną miesiączką, a nie 14 dni po poprzedniej.
  • w przypadku monitorowania dni płodnych i owulacji ważne jest mierzenie temperatury, jednak najlepiej robić to codziennie, by zauważyć zmiany (najlepiej od razu po przebudzeniu, przed wstaniem z łóżka). Po uwolnieniu komórki jajowej temperatura ciała wzrasta o 0,2-0,6°.
  • kolejną ważną zmienną w wyznaczaniu owulacji jest śluz szyjkowy – w dni płodne będzie jak białko jajka – rozciągliwy, lepki, przejrzysty.
  • szyjka macicy jest miękka i odchylona do przodu – to można sprawdzić samodzielnie.

jak obliczyć dni płodne

Objawy owulacji

Istnieją też pewne „objawy” mogące wskazywać na owulację, jednak nie są bardzo charakterystyczne i nie ma także gwarancji, że wystąpią. Zaliczamy do nich:

  • wzrost libido
  • lekki ból (dyskomfort) brzucha w dole, lub po jednej stronie (ból jajnika)
  • nieco większa tkliwość piersi
  • plamienie owulacyjne

Testy owulacyjne

W wyznaczaniu owulacji bardzo przydatne są także specjalne testy owulacyjne, w które można zaopatrzyć się w aptece. Mamy do wyboru testy strumieniowe, płytkowe oraz paskowe. Mają one na celu wykrycie w moczu podwyższonego stężenia hormonu LH. Wzrasta ono na 24-36 godzin przed owulacją. W okresie spodziewanej owulacji najlepiej wykonać kilka testów – optymalną porą jest późny wieczór lub moment zaraz po przebudzeniu, ponieważ stężenie LH jest najwyższe w nocy.

Ustalanie owulacji w gabinecie ginekologicznym

Wyznaczanie czy też monitorowanie owulacji w gabinecie ginekologicznym to zazwyczaj standardowa procedura w przypadku diagnozowania przyczyn niepłodności.  W tym celu wykonywane jest badanie USG. Przeprowadza się je w okresie spodziewanej owulacji nawet 3-4 razy. Daje ono odpowiedź na pytanie o prawidłowy przebieg i występowanie owulacji. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości w temacie owulacji – warto zwrócić się do lekarza ginekologa.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki