Owulacja to termin kluczowy i moment kulminacyjny w przypadku starań o dziecko. Bez niej, więcej – bez wiedzy – kiedy występuje – ani rusz. Jajeczkowanie ma miejsce zwykle około połowy cyklu, ale wyznaczenie tego okresu wcale nie jest tak proste, jak może się wydawać. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób rozpoznawać i sprawdzać – czy owulacja wystąpiła.
Owulacja to dla osób starających się o dziecko kluczowy moment w cyklu miesięcznym kobiety. Bez niej zapłodnienie nie jest możliwe. Jak przebiega owulacja? Otóż dojrzały pęcherzyk z komórką jajową w środku (Pęcherzyk Graafa) pęka, uwalniając ją, by mogła poruszać się w stronę macicy i oczekiwać na plemniki.
W cyklu o podręcznikowej długości i przebiegu, owulacja wypada dokładnie w połowie czyli w okolicy 14. Dnia cyklu. Jednak nie zawsze jest idealnie – kobiety mogą mieć różną długość cyklu, a wiele czynników może też przyczynić się do lekkich zmian jego długości, przy czym normalne jest, że raz ma długość 28, raz 29, a raz 27 dni (ważne, aby te wahania nie były duże). Do tego owulacja nie daje zwykle konkretnych i ewidentnych objawów, możliwych do zaobserwowania bez przygotowania. Aby mieć pewność co do wystąpienia owulacji, należy monitorować swój organizm. Jak? Podpowiadamy niżej!
Rozpoznać moment owulacji można dzięki obserwacji swojego ciała i pewnych zmian w nim zachodzących, zależnych od fazy cyklu.
Istnieją też pewne „objawy” mogące wskazywać na owulację, jednak nie są bardzo charakterystyczne i nie ma także gwarancji, że wystąpią. Zaliczamy do nich:
W wyznaczaniu owulacji bardzo przydatne są także specjalne testy owulacyjne, w które można zaopatrzyć się w aptece. Mamy do wyboru testy strumieniowe, płytkowe oraz paskowe. Mają one na celu wykrycie w moczu podwyższonego stężenia hormonu LH. Wzrasta ono na 24-36 godzin przed owulacją. W okresie spodziewanej owulacji najlepiej wykonać kilka testów – optymalną porą jest późny wieczór lub moment zaraz po przebudzeniu, ponieważ stężenie LH jest najwyższe w nocy.
Wyznaczanie czy też monitorowanie owulacji w gabinecie ginekologicznym to zazwyczaj standardowa procedura w przypadku diagnozowania przyczyn niepłodności. W tym celu wykonywane jest badanie USG. Przeprowadza się je w okresie spodziewanej owulacji nawet 3-4 razy. Daje ono odpowiedź na pytanie o prawidłowy przebieg i występowanie owulacji. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości w temacie owulacji – warto zwrócić się do lekarza ginekologa.
Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności
Ćwicz, gdy starasz się o dziecko
Badanie cytologiczne – rób je regularnie!
Hormon rządzi – kobiety i ich humory
Konflikt serologiczny – kiedy występuje?
Przygotowania do ciąży – kwas foliowy
10 wskazówek, jak zwiększyć płodność u mężczyzn
Kosmetyki apteczne – czy rzeczywiście lepsze?
Kawa i dieta bogata w tłuszcze nasycone zmniejszają szanse na ciążę
Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.