Jak rozpoznać symptomy depresji?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
depresja 2(1)

Depresja to choroba, która bezwzględnie wymaga leczenia. Jej objawów nie wolno bagatelizować – zarówno, kiedy sami je u siebie zauważamy, jak i gdy mamy podejrzenie, że osoby w naszym otoczeniu mogą się z nimi zmagać. Oto jak je rozpoznać.

Obecnie coraz częściej i więcej mówi się o depresji. Rośnie wrażliwość na nią, a także świadomość jej objawów i konsekwencji. Niestety, coraz częściej diagnozuje się tę chorobę, również wśród ludzi bardzo młodych, – nastolatków i dzieci. Warto wiedzieć, że może ona dotknąć osoby w każdym wieku.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że depresja to jedna z najczęściej występujących chorób na świecie, a do 2030 może nawet… zajmować w tym rankingu pierwsze miejsce. Nie uciekniemy od niej i musimy pogodzić się z faktem, że może realnie wystąpić u kogoś z naszego bliskiego otoczenia. Także dlatego warto się z nią zaznajomić – poznać charakterystykę czy symptomy po to, by zareagować, kiedy zauważymy je u drugiej osoby lub… u siebie.

Czytaj też: Depresja a starania o dziecko

Depresja to poważna choroba

U podłoża depresji leżeć mogą czynniki genetyczne, psychospołeczne (traumy, stresujące wydarzenia w życiu) lub uwarunkowania biologiczne. Te ostatnie wiążą się z zaburzeniem funkcjonowania układu nerwowego, a konkretnie – równowagi neuroprzekaźników takich, jak serotonina, dopamina, nadadrenalina. Niestety, wciąż wiemy relatywnie niewiele o mechanizmach powstawania depresji i jej źródłach.

Depresja powoduje dezorganizację życia. Sprawia, że osoba chora nie radzi sobie z codziennością, a jej funkcjonowanie jest zaburzone na wielu poziomach. Depresja może prowadzić nawet do autoagresji i prób samobójczych.

Depresja to nie smutek!

Zanim przejdziemy do konkretnych objawów warto wspomnieć o tym, czym ta choroba nie jest, a z czym czasem bywa mylona. Depresja to nie smutek, chwilowy dołek, chandra, spadek nastroju. Przygnębienie ogarniające nas w związku z codziennością i przykrymi wydarzeniami jest normalną reakcją organizmu, która przemija. Depresja wpływa na każdy aspekt naszego życia i nie przemija sama z siebie.

depresja 1(1)

Objawy depresji

  • utrata zainteresowania codziennością i radości życia – nic nie cieszy, nie sprawia przyjemności, następuje zobojętnienie, poczucie pustki;
  • zmniejszenie aktywności, utrata dotychczasowych zainteresowań, kontaktu z otoczeniem, izolacja od bliskich;
  • utrata energii, apatia;
  • trudności w codziennym funkcjonowaniu i podejmowaniu zwyczajnych, codziennych czynności;
  • zaniżona samoocena;
  • smutek, pogorszenie nastroju;
  • pesymistyczne myślenie, negatywne nastawienie do przyszłości, poczucie bezsensu;
  • lęki, poczucie wewnętrznego napięcia, niepokój, nerwice;
  • myśli samobójcze, myśli o śmierci.

Inne objawy, które mogą się pojawić, jednak nie są tak charakterystyczne, jak powyższe, to:

  • zaburzenie koncentracji;
  • spadek libido;
  • zaburzenia snu, bezsenność;
  • zaburzenia wagi;
  • bóle (mogą być nagłe, napadowe lub występować przewlekle) – np. pleców, głowy – są to objawy somatyczne.
  • zaburzenie rytmu dobowego;
  • nasilenie uzależnień, np. od używek, nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.

depresja 3

Do lekarza należy zgłosić się bezwzględnie jeśli objawy (umiarkowane, łagodne) trwają dłużej niż dwa tygodnie. Z kolei jeżeli są nasilone, wizyta powinna odbyć się jak najszybciej – szczególnie, kiedy pojawiają się myśli o śmierci i myśli samobójcze, nawet takie, nad którymi osoba chora, w swoim mniemaniu, panuje. Konsultacja jest także potrzebna, jeśli objawy pojawiają się co pewien czas, są nawracające i trwają kilka dni.

Czytaj też: Trauma poronienia

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki