Jak razem z partnerem poradzić sobie z niepłodnością?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
smutna kobieta

Niepłodność to jedna z największych prób, na jaką może zostać wystawiony związek. Najważniejsze, by para przeszła przez nią razem – od początku do końca.

Bądźcie siebie pewni

Grunt to poczucie, że możecie na siebie liczyć – na dobre i na złe. Nie może być tak, że kobieta zastanawia się, czy „on przypadkiem nie odejdzie do innej, która da mu dziecko”, a on obawia się, że „ona przestanie mnie uważać za prawdziwego faceta”.

Niepłodność to problem wspólny – zawsze i bez względu na to, po której stronie stoi problem medyczny. W tym przypadku nie ma liczb, procentów, szacunków – to problem po równo każdego z partnerów. Uświadomienie sobie tego to podstawa, która pozwoli uniknąć dodatkowych –  a zupełnie niepotrzebnych – wyrzutów, żali, oskarżeń, nieporozumień i wątpliwości. Ich nadmiar naprawdę nie jest wam teraz potrzebny.

Bądźcie razem

Nie udawajcie, że problemu nie ma. Jeśli masz wrażenie, że on/ona zupełnie się tym nie przejmuje, że ten problem zdaje się jego/jej nie dotyczyć, rozwiej wątpliwości u źródła. Może to jego sposób na poradzenie sobie z tym problemem? Może tak wydaje się mu lepiej, wygodniej, lżej…?

Każdy ma inny sposób radzenia sobie z kłopotami – zamiatanie ich pod dywan i udawanie, że ich nie ma, to niekoniecznie optymalne wyjście, ale często nie jest wybierane świadomie, a intuicyjnie, automatycznie. Powiedz głośno o swoich emocjach, o tym, co cię nurtuje, martwi, z czym masz największy kłopot. Zapewne okaże się, że macie podobne obawy, a dzielenie ich z pewnością da wam jakąś ulgę. Wsparcie i zrozumienie najbliższej osoby jest w tym przypadku kluczowe.

Ustalcie wspólną „strategię”

To słowo nieszczególnie pasuje do związku, ale potraktujmy je bardziej jako hasło. Chodzi o to, żebyście zawsze mieli wspólny front – nieważne, czy prawdziwy czy jedynie ustalony. Taki, który będziecie prezentować bliskim, rodzinie, dociekliwym znajomym. Pewnie, że najlepiej powiedzieć: To nasza sprawa, odczepcie się. Ale czy na pewno chcecie położyć na szali lata wspólnych doświadczeń i dobre relacje?

Nie każdy ma wystarczające wyczucie, takt, nie każdy musi wiedzieć, ile stresu i nerwów was kosztuje każdy kolejny cykl. Chcecie podzielić się z innymi swoimi emocjami czy wolicie zostawić je dla siebie? Chcecie mówić o planowanych badaniach czy zachować je w tajemnicy? Wy decydujecie i każdy wybór będzie dobry. Ważne jedynie, by każde z was miało podobne stanowisko w tej sprawie.

Ustalcie drogę do celu

Jeśli podejrzewacie, że macie problem z płodnością, ustalcie wspólnie, jak z nim walczyć. Umówcie się na wizytę do lekarza ginekologa, na którą pójdziecie razem. On wam podpowie, co dalej – gdzie skierować kolejne kroki, od jakich badań zacząć. Nie walczcie na oślep i na chybił trafił.

Świadomość, że od początku jesteście pod opieką lekarza da wam poczucie bezpieczeństwa, pewność, że jesteście na dobrej drodze. Pamiętajcie, że psychika odgrywa niezwykle ważną rolę w staraniach o dziecko. Niepewność, stres, strach – postarajcie się zminimalizować negatywne uczucia do zera.

Bądźcie cierpliwi

Na niepłodność nie ma jednego, uniwersalnego leku. Jest jednak „suplement”, bez którego z pewnością się nie obejdzie. To cierpliwość. Trzeba ją zażywać w ogromnych dawkach, a o przedawkowanie na pewno nie trzeba się martwić. Z niepłodnością nie jest jak z grypą, anginą czy ospą – nigdy nie wiesz, kiedy zwalczysz chorobę, nigdy nie masz pewności, że ta walka skończy się sukcesem.

Takie podejście jest szczególnie trudne do zaakceptowania przez mężczyznę. Mężczyźni zazwyczaj podchodzą do życia zadaniowo – jest problem, trzeba go rozwiązać. W tym przypadku trzeba zaakceptować fakt, że nie tylko gotowy schemat rozwiązania nie istnieje, ale także ten, że może nie istnieć w ogóle. Trudno to zaakceptować, trudno się z tym pogodzić, trudno wierzyć, że będzie dobrze, a jednocześnie nie robić sobie nadmiernych nadziei. By to przetrwać trzeba ogromnej dojrzałości, ale przede wszystkim – zdolności do wspierania się nawzajem.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność - aspekt emocjonalny

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki