Wizyta u androloga to konieczność w sytuacji, kiedy starania o dziecko zaczynają się przedłużać. Podpowiadamy, jak przygotować się do wizyty u androloga i czego się po niej spodziewać.
Najbardziej obrazowo? Androlog to lekarz „pierwszego kontaktu” dla mężczyzn w przypadku problemów z poczęciem dziecka. Kiedy starania zaczynają się niepokojąco przedłużać, kobieta umawia się na wizytę do ginekologa. To on przeprowadza konieczne badania i w razie potrzeby zaleca niezbędną diagnostykę. Równocześnie mężczyzna powinien udać się do androloga, który oceni stan jego układu rozrodczego i skieruje na potrzebne badania.
Kobieta „umawia się”, a mężczyzna „powinien” – no cóż, taka jest właśnie rzeczywistość. Jeśli kolejne próby nie przynoszą upragnionego zapłodnienia, kobiety w większości nie mają żadnych oporów, by skorzystać z pomocy lekarza. Mężczyźni nadal odsuwają ewentualną diagnostykę w czasie. Tymczasem – podkreślmy raz jeszcze – oboje partnerów powinno rozpocząć ją jednocześnie. W innym przypadku ryzykujemy utratą cennego czasu, który można by przeznaczyć na wdrożenie ewentualnego leczenia.
Warto tu raz jeszcze podkreślić, że pierwsza wizyta u androloga nie ma na celu leczenia, ale właśnie diagnostykę. Specjalista musi sprawdzić i ocenić stan układu rozrodczego mężczyzny – jego budowę i funkcje oraz – na podstawie przekazanych przez pacjenta informacji – oszacować ewentualny wpływ różnorodnych czynników na ich stan. Dlatego też pierwsza wizyta u androloga w dużej mierze opiera się na rozmowie i nie wymaga specjalnego przygotowania – wystarczy zadbanie o higienę osobistą (Uwaga! Jeśli wizyta spowodowana jest problemami z poczęciem dziecka, warto wcześniej wykonać badanie nasienia).
W czasie szerokiego wywiadu lekarz będzie pytał o przebyte choroby, infekcje, urazy (nie tylko te, dotyczące układu rozrodczego!), zabiegi chirurgiczne czy operacje. Istotne mogą się okazać informacje na temat chorób w rodzinie – zarówno przypadków niepłodności, jak i ewentualnych zaburzeń genetycznych. Przed wizytą warto więc porozmawiać chociażby z rodzicami, którzy mogą przekazać w tej kwestii ważne informacje.
Lekarz zapyta też na pewno o aktualny tryb życia – dietę, używki, przyjmowane leki i suplementy , aktywność fizyczną, rodzaj pracy i obecność stresu w codziennym życiu. Można także spodziewać się pytań o życie seksualne. To ważna kwestia i nie należy krępować się, rozmawiając o niej z lekarzem. Nie należy też niczego ukrywać, ponieważ nieistotne z pozoru informacje mogą się okazać dla lekarza bardzo cenne pod kątem dalszej diagnostyki.
Po skończonym wywiadzie lekarz przeprowadzi badanie. Na początku będzie to ocena podstawowych czynności życiowych, a więc pomiar tętna i ciśnienia krwi. Potem to, czego każdy mężczyzna obawia się najbardziej, czyli badanie narządów płciowych: ocena i badanie prącia, jąder, najądrzy, powrózków nasiennych oraz ujścia zewnętrznego cewki moczowej. Nieprawidłowości w działaniu tych narządów mogą bowiem skutkować zaburzeniami nasienia, a w dalszej kolejności – problemami z płodnością.
Możemy tłumaczyć, że nie należy się ich krępować, że to dla lekarza naturalne, ale zdajemy sobie sprawę, że do takiego badania trudno podejść zupełnie „na luzie”. Zauważmy, że także nam, kobietom – choć odwiedzamy ginekologa regularnie – do badania trudno podejść bez żadnych emocji. Co więc możemy doradzić panom? Skupić się na celu, nie na środkach. Ta wizyta i to badanie to nie wybór – to konieczność. Bez niej trudno ruszyć dalej. Zamiast więc zastanawiać się i analizować, jak to będzie i dlaczego, trzeba się zmobilizować i podejść do sprawy zwyczajnie po męsku.
Lekarz przekaże pacjentowi swoje uwagi i wnioski z przeprowadzonego badania, a potem najprawdopodobniej zleci dodatkowe badania. To m.in. morfologia, badanie moczu, pomiar cukru, cholesterolu oraz określonych hormonów. Można też spodziewać się zlecenia biopsji prostaty czy USG narządów płciowych – w zależności od danego przypadku.
Jeśli pacjent nie wykonał jej wcześniej, lekarz zapewne zaleci badanie nasienia . A jeżeli wynik analizy mężczyzna ma ze sobą, ale obrazuje on zaburzenia w jakości nasienia, konieczne będą badania, które pomogą określić ich przyczynę (to np. testy hormonalne, bakteriologiczne, badania obrazowe czy genetyczne). Lista badań nie będzie jednakowa w przypadku każdego pacjenta, ale uzależniona od jego indywidualnej sytuacji.
W czasie wizyty u androloga potrzebna jest szczerość i otwartość. Im więcej informacji zdobędzie lekarz, tym łatwiej będzie mu postawić właściwe wnioski i zlecić dalszą diagnostykę.
Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością
10 najdziwniejszych objawów ciąży
Na czym Polacy nie oszczędzają?
Jak go zniechęcić do pomocy? Są na to sposoby!
Płodność po chorobie nowotworowej- czy można ją zachować?
Czy chemioterapia powoduje niepłodność?
Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.