Jak pozbyć się zmęczenia?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 1
3891875835_257a7f5e99_z

Od razu po wstaniu z łóżka marzysz tylko o tym, żeby do niego wrócić. Najchętniej nie rozstawałabyś się z poduszką, a w pracy często łapiesz się na tym, że powieki powoli ci się zamykają i szybko musisz otrząsać się z letargu. Brzmi znajomo? Zmęczenie odczuwane codziennie może być bardzo… męczące. Spada produktywność, koncentracja i chęć na jakiekolwiek czynności poza, oczywiście, snem. Skąd ten problem?  Jak wrócić do żywych?

Ach, śpij kochanie

Ciągłe zmęczenie może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest ciąża. Wiele przyszłych mam skarży się, że w pierwszych miesiącach ogarnia je wręcz obezwładniające znużenie. Innym możliwym źródłem jest zmora współczesnego społeczeństwa – stres. Ciągłą senność odczuwają też anemicy, cukrzycy, osoby z niedoczynnością tarczycy lub chorobami układu moczowego, a także takie, które źle się odżywiają czy też ludzie mający problemy natury psychologicznej. Może być też oczywiście niegroźnym, zwykłym sezonowym spadkiem nastroju – np. popularną jesienną chandrą.

Nie bagatelizuj!

Ciągła senność to nic przyjemnego. Mimo szczerych chęci skoncentrować można się jedynie przez krótką chwilę, a od rana do wieczora myśli krążą jedynie wokół wygodnego łóżka. Na nic nie ma ochoty, wszelkie działania wymagające nawet niewielkiej aktywności fizycznej wydają się ponad siłę, a najważniejszym punktem każdego dnia jest ten, kiedy wreszcie można się położyć.
Mimo, że zmęczenie samo w sobie nie jest groźne, tego objawu nie wolno bagatelizować. Szczególnie, jeśli utrudnia codzienne funkcjonowanie i występuje przez dłuższy czas. Wtedy nie ma wyboru – trzeba udać się do lekarza, który spróbuje wykryć przyczynę takiego stanu rzeczy.

Doładuj się

Jeśli zmęczenie nie jest wywołane chorobą, nie stanowi też żadnego zagrożenia, a jedynie stan przejściowy, można spróbować pobudzić się do działania na kilka sposobów. Nie są zbyt drastyczne, a zastosowanie kilku z nich może nieco poprawić sytuację.

  • Słuchaj energetycznej muzyki – żadne ballady, muzyka klasyczna czy jazz nie wchodzą w grę! Stwórz playlistę z piosenkami, które sprawiają, że chce ci się tańczyć.
  • Spójrz na swoje menu i włącz do niego takie składniki, które dodadzą ci energii. Są to m.in.: ryby, jajka, owoce, warzywa strączkowe, dobre węglowodany, czy olej kokosowy. Zadbaj też o to, aby twoje śniadanie było bogate w białko. Zrezygnuj ze słodyczy. Tabliczka czekolady być może pobudzi cię, ale to efekt krótkotrwały i… zabójczy dla bioder.
  • Nawodnij się – gdy pijesz zbyt mało wody (czystej, nie smakowej!), twój organizm nie może optymalnie funkcjonować, co objawia się m.in. zmęczeniem. Łap więc za butelkę i pamiętaj, żeby pić małymi łykami wielokrotnie w ciągu dnia. Wypijaj minimum 1,5 litra dziennie.
  • Bądź aktywna – i nie chodzi tu tylko o ćwiczenia, choć one bardzo skutecznie zwalczają zmęczenie, ale także o aktywność… łóżkową. Seks orzeźwia, a orgazm to wręcz zastrzyk energii. Pobudzi cię jednak w zasadzie każda aktywność – spacery, pływanie, fitness… Wybierz tę, która zadziała najlepiej, może to być np. Zumba®, czyli połączenie aerobiku
    i tańca w rytm latynoskich hitów.
  • Poczuj magię kolorów – odłóż czarne, brązowe, bure ubrania, otaczaj się jasnymi, energetycznymi kolorami, jak żółć i pomarańcz. Kup szalik w szalonych kolorach, powieś jaskrawe zasłony i zobacz, jak taka zmiana zadziała.
  • Pobudź zmysł powonienia – nie tylko kolory mogą pobudzić, ale także… smaki i zapachy. Te znane z działania orzeźwiającego to cytrusy i mięta. Możesz włączyć je do menu i zaopatrzyć się w specjalne olejki eteryczne – za pomocą kominka zapach rozejdzie się po całym domu.
  • Zadbaj o jakość swojego snu – bo spać można lepiej bądź gorzej zupełnie niezależnie od tego, jak długo ów sen trwa. Zwróć uwagę na temperaturę i oświetlenie w pokoju, pościel (materiał, z jakiego jest wykonana). Ważne jest wyciszenie się przed pójściem spać. Pamiętaj też, żeby ostatni posiłek zjeść 2-3 godziny przed zaśnięciem. Wieczorne podjadanie zmniejsza jakość snu.

Zespół chronicznego zmęczenia?

Zespół chronicznego zmęczenia (określany też Zespołem przewlekłego zmęczenia, ang. Chronic Fatigue Syndrome, w skrócie CFS) to choroba o nieznanym dokładnie pochodzeniu. Walka z nią jest nierówna – obecnie nie ma żadnych jednoznacznie skutecznych metod jej leczenia. Jednak bez paniki – jeśli jesteś ostatnio zmęczona nie oznacza to automatycznie, że powinnaś martwić się CFS. Objawy, które powinny niepokoić to zmęczenie o nieznanym pochodzeniu utrzymujące się ponad pół roku, a także występujące u części chorych bóle mięśniowe, zaburzenia snu, bóle głowy, osłabienie, kłopoty z pamięcią czy mdłości. Jeśli zaobserwujesz niepokojące sygnały, musisz udać się do lekarza

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki