Inseminacja, a może in vitro?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 1
InVitro

Pośród technik sztucznego zapłodnienia dwie są najbardziej powszechne – inseminacja i in vitro. Różnią się jednak stopniem złożoności zabiegu i, co za tym idzie, kosztami, jakie trzeba za nie ponieść. Inseminacja jest prostsza i o wiele tańsza od in vitro, które stosuje się tak naprawdę tylko w ostateczności, kiedy wszystkie inne metody zawiodą.

Najpierw inseminacja

Inseminacja jest jednym z prostszych zabiegów, dzięki którym można walczyć z niepłodnością. Polega, najprościej ujmując, na wprowadzeniu starannie wyselekcjonowanych i przygotowanych plemników do jamy macicy (tzw. inseminacja domaciczna, czyli IUI, ang. Intrauterine insemination). Odbywa się to za pomocą specjalnego cewnika i dzięki temu przezwycięża barierę, jaką dla zapłodnienia staje się nierzadko śluz szyjkowy. Często jest on zbyt gęsty i plemniki nie są w stanie dotrzeć do komórki jajowej. Zabiegu można dokonać zarówno za pomocą nasienia męża, jak i dawcy (AID, ang. artificial donor insemination). Przed zabiegiem pacjentkę poddaje się stymulacji hormonalnej w celu wytworzenia kilku dojrzałych pęcherzyków. Gdy osiągną odpowiednią wielkość, podaje się lek wywołujący owulację i po 24-36 godzinach przeprowadza inseminację. Wskazaniami do jej wykonania są m.in.: nieprawidłowe parametry nasienia, endometrioza, zaburzenia owulacji i obecność przeciwciał przeciwplemnikowych. Przeprowadza się kilka typów inseminacji. Oprócz opisanej powyżej, najpopularniejszej – domacicznej, także naszyjkową i dojajowodową. Ta pierwsza stosowana jest, gdy problemy anatomiczne uniemożliwiają parze odbycie stosunku. Z kolei inseminacja dojajowodowa jest jeszcze mało popularna, a przeprowadza się ją, gdy nie ma większych problemów z nasieniem partnera.

Gdy wszystko inne zawiedzie – In vitro

In vitro (ang. In vitro fertilization, IVF) to zespół technik prowadzących do zapłodnienia komórki jajowej pozaustrojowo, czyli poza organizmem kobiety. Cała procedura rozpoczyna się serią badań, dzięki którym lekarz otrzymuje informacje o stanie zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Przede wszystkim o hormonach, budowie narządów rodnych, a w przypadku partnera – o jakości jego nasienia. Następnie u kobiety stymuluje się owulację i pobiera komórki jajowe. Mężczyzna oddaje nasienie. Po laboratoryjnym przygotowaniu komórek dochodzi do pozaustrojowego zapłodnienia. Następnie dwa lub trzy zarodki przenoszone są do macicy, a 14 dni później można już zrobić test ciążowy, aby przekonać się, czy zapłodnienie się powiodło. Wskazaniami do zastosowania in vitro jest niepowodzenie innych metod zapłodnienia, a także endometrioza, niedrożność jajników lub ich brak.

Co jest lepsze?

Nie można jednoznacznie określić, która z tych dwóch metod jest lepsza, ponieważ stosuje się je na różnych etapach leczenia niepłodności. Inseminacja jest metodą o wiele prostszą i dlatego zazwyczaj zabiegowe leczenie niepłodności rozpoczyna się właśnie od niej. Jeśli po wykonaniu 6 zabiegów nie doszło jednak do zapłodnienia, dopiero wówczas można rozpocząć rozważania nad poddaniem się procedurze zapłodnienia pozaustrojowego (IVF). In vitro to tak naprawdę zabieg stosowany w ostateczności, gdy wszystkie inne metody zawiodą. Inseminacja i in vitro różnią się znacznie także pod względem ceny. Inseminacja jest o wiele tańsza, kosztuje od 700 do 1000 zł, przy czym ta z udziałem plemników partnera jest oczywiście mniej kosztowna. Z kolei cała procedura in vitro wymaga znacznych nakładów finansowych. Ceny wahają się od kilku do około 8 tys. złotych. Oczywiście należy jeszcze doliczyć koszt leków i wizyt kontrolnych, całość może więc wynieść mniej więcej 10-15 tys. złotych.

Aktualnie można również skorzystać z darmowej procedury in vitro.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki