Ile kosztuje in vitro?

dodany: autor: Redakcja Portalu Komentarze 0
in vitro

Ponad 10 000 par z całej Polski skorzystało już z rządowego „Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016″. Program kończy się za rok, ale już teraz w większości klinik brakuje miejsc dla nowych osób, które chciałyby skorzystać z dofinansowania. Z jakimi kosztami powinna liczyć się para, która nie zakwalifikuje się do Programu?

Obecnie dzięki dofinansowaniu, pary, które zakwalifikowały się do „Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016″ mogą obniżyć koszty in vitro niemal do zera. Refundacji podlega zarówno leczenie (specjalistyczne badania, zabiegi i wizyty), jak i leki stosowane w procedurze in vitro (13 najczęściej stosowanych preparatów). – Główną barierą, którą stawiało przed pacjentami in vitro, były koszty. Jednak pragnienie posiadania dziecka bywa tak silne, że zanim został wdrożony program rządowy, wiele par zadłużało się, aby móc podjąć leczenie. Dziś, dzięki programowi, leczenie niepłodności stało się bardziej dostępne – bez względu na zasobność portfela pacjenta – wyjaśnia dr n. med. Wojciech Kolawa, ginekolog zajmujący się leczeniem niepłodności w Centrum Medycznym Macierzyństwo. Oto zestawienie kosztów związanych z in vitro.

Koszty przed kwalifikacją do in vitro

Koszty przed kwalifikacją do in vitro ponoszą wszyscy – nawet ci, którzy zakwalifikują się do rządowego Programu. Na podstawie tych trzech badań można bowiem wstępnie ocenić szanse na powodzenie metody in vitro. Przed kwalifikacją pacjentka wykonuje badania AMH i FSH, a pacjent badanie nasienia (seminogram). Może się jednak zdarzyć, że ze względu na indywidualną historię choroby lekarz zleci także dodatkowe badania laboratoryjne.

  • AMH – ok. 180zł
  • FSH – ok. 30zł
  • seminogram komputerowy ok. 150zł

Przygotowanie do in vitro (po kwalifikacji)

Jeśli para została zakwalifikowana do in vitro oznacza to, że przeprowadzenie zabiegu daje szansę na posiadanie potomstwa. Jednak na etapie przygotowań do zabiegu pacjentów czeka jeszcze wiele badań laboratoryjnych. – Badania na etapie przygotowania do in vitro muszą potwierdzić, że stymulacja hormonalna będzie nie tylko efektywna, ale przede wszystkim bezpieczna dla pacjentki. Dlatego niezbędne jest m.in. wykonanie badań wirusologicznych, posiewu bakteriologiczno-mykologicznego, wymazów z dróg rodnych, cytologii oraz badania piersi. Bywa, że ze względu na stan zdrowia pacjentki odraczamy stymulację hormonalną. Ciąża jest bowiem obciążeniem dla organizmu kobiety – aby przebiegała prawidłowo i nie była zagrożeniem dla pacjentki i dziecka, przyszła mama musi być zdrowa – wyjaśnia ginekolog, dr n. med. Wojciech Kolawa.

  • koszt wszystkich potrzebnych na tym etapie badań to ok. 800zł – 1000zł

Procedura in vitro

Największy koszt in vitro stanowią: punkcja jajników, zapłodnienie oraz transfer zarodków. Dawniej dużym obciążeniem finansowym były także leki. Obecnie preparaty umożliwiające stymulację hormonalną podlegają refundacji. Kryteria kwalifikacji są podobne, jak w przypadku rządowego programu leczenia niepłodności, ale program i refundacja leków działają niezależnie. Oznacza to, że pacjentka nie musi uczestniczyć w „Programie Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016”, a może mimo to mieć refundowane preparaty do stymulacji hormonalnej. Lekarz dobiera leki indywidulanie, biorąc pod uwagę wiek oraz historię choroby pacjentów.

Dodatkowe koszty, z jakimi należy się liczyć, to koszty wizyt u lekarza prowadzącego leczenie (na pewno będzie ich kilka).

  • punkcja jajników (pobranie komórek jajowych przy znieczuleniu ogólnym) – ok. 1500zł
  • zapłodnienie in vitro, hodowla, mrożenie (witryfikacja) zarodków – ok. 3500 zł
  • transfer zarodków – ok. 1000zł
  • wizyta kontrolna, konsultacja u specjalisty, USG – ok. 150zł
  • leki (bez refundacji mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych)

Ze względu na indywidualną historię choroby każdej z par, trudno przed podjęciem leczenia określić kwotę, jaka będzie konieczna na podjęcie procedur medycznych. Uśredniając cenniki różnych klinik zajmujących się leczeniem niepłodności, możemy przyjąć, że  koszt in vitro w Polsce to ok. 8 000 – 12 000zł. Dla przeciętnej rodziny to wysoka cena, jaką trzeba zapłacić za bycie rodzicem. Jednak pragnienie posiadania dziecka mieści się poza wszelkimi cennikami. Nic więc dziwnego, że na metodę in vitro decydują się nawet te pary, które do rządowego programu się nie zakwalifikowały.

Szczegółowe kryteria kwalifikacji do „Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016″ oraz adresy klinik, które dysponują jeszcze wolnymi miejscami dla par, które chcą przystąpić do Programu na stronie www.invitro.gov.pl.

 

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 2).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Warto wiedzieć

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki