Adopcja krok po kroku

Strona główna Forum Adopcja Procedury Adopcja krok po kroku

Temat zawiera 2 odpowiedzi, i ma 3 odpowiedzi, ostatnio zaktualizowany przez Profile photo of Agata Cygan-Kukla Agata Cygan-Kukla 10 lat, 2 miesięcy temu.

Oglądasz 3 posty - 1 z 3 (of 3 total)
  • Autor
    Posty
  • #1204
    Profile photo of Monika
    Monika
    Widz

    Czym jest adopcja?

    Adopcja w polskim prawie występuje pod nazwą przysposobienie. Polega na prawnym uznaniu biologicznie obcego dziecka za własne. Nowi rodzice i dziecko nabywają prawa i obowiązki takie same, jak w naturalnej rodzinie. Adopcja zostaje dokonana po wydaniu orzeczenia przez sąd rodzinny i jest procesem trwałym oraz, poza wyjątkowymi przypadkami – nieodwracalnym.

    Jakie dzieci można adoptować?

    Dzieci, które można adoptować nie przekraczają granicy pełnoletniości, czyli 18 lat. W przypadku osoby po ukończeniu 13. roku życia, do orzeczenia o adopcji potrzebna jest zgoda dziecka. Proces adopcyjny może przebiegać wówczas, gdy:

    biologiczni rodzice dziecka zostali pozbawieni praw rodzicielskich;

    rodzice sami zrzekli się praw, wyrazili zgodę na przysposobienie dziecka;

    rodzice są nieznani, a sytuacja prawna i dane dziecka zostały określone przez sąd.

    Dzieci przeznaczone do adopcji miały zwykle trudną sytuację rodzinną, były niechciane, porzucone bądź pozbawione podstawowych warunków prawidłowego rozwoju. Przyczyn takich sytuacji jest wiele, m.in.: alkoholizm, przestępczość, nieprzystosowanie społeczne, brak zatrudnienia i związana z tym trudna sytuacja materialna, a także psychiczne nieprzygotowane do macierzyństwa, związane głównie z bardzo młodym wiekiem rodziców.

    Na szczęście, dzięki adopcji dzieci pokrzywdzone przez los mogą dostać drugą szansę na normalną, kochającą i szanującą się rodzinę.

    Jak przebiega proces adopcyjny?

    Niestety, adopcja jest procesem długotrwałym. Wymaga przejścia przez wiele etapów i spełnienia ściśle określonych warunków:

    Etap I
    – osoby zdecydowane na adopcję muszą udać się do najbliższego Ośrodka Adopcyjnego, by umówić się na wstępną rozmowę informacyjną. Podczas takiego spotkania małżeństwo zostanie poinformowane o możliwości adopcji, jej warunkach oraz dokumentach, jakie należy w tym celu przygotować (życiorys, akt małżeństwa, zaświadczenie o stanie zdrowia i sytuacji materialnej).

    Etap II – obejmuje pierwsze spotkanie z psychologiem, które ma na celu określenie warunków i możliwości, jakie rodzina może zaoferować dziecku. Następnie odbywają się badania psychologiczne (rozmowa i testy), określające cechy charakteru i osobowość potencjalnych rodziców. Odbywa się także tzw. wywiad środowiskowy (wizyta w domu) w celu poznania ich warunków bytowych, zapoznania się z pozostałą częścią rodziny.

    Etap III – rozpoczyna się wraz z oceną Komisji Kwalifikacyjnej. Musi być ona jak najlepsza, by zagwarantować przyszłym rodzicom dalszy udział w procesie kwalifikacyjnym. Komisja podejmuje decyzję po zapoznaniu się z opiniami na temat kandydatów. W różnych placówkach stosuje się zróżnicowane metody. Następnym punktem zwrotnym w adopcji są szkolenia, które wpłyną na decyzję o zakwalifikowaniu rodziny do pełnej adopcji. Szkolenia polegają na przekazaniu wiedzy z zakresu postępowania, wychowywania, metod rozwiązywania problemów z dzieckiem, które trafi do nowej rodziny.

    Etap IV – obejmuje czas oczekiwania na wybrane dziecko. Jego długość zależy od płci i wieku dziecka, jakie chcą przyjąć rodzice. Kiedy zostanie wybrane, ośrodek przedstawia wszystkie informacje, jakie o nim posiada (wygląd, rodzina, sytuacja życiowa, zdrowie, predyspozycje). Para po skrupulatnym zapoznaniu się z historią dziecka może podjąć decyzję o ich pierwszym spotkaniu. Jeżeli dojdzie do takiego kontaktu, a potencjalni rodzice nadal podtrzymują swoją decyzję o adopcji, para może odwiedzać dziecko i czynnie uczestniczyć w jego życiu.

    Etap V
    – to złożenie wniosku do sądu o adopcję poznanego dziecka. Ośrodek adopcyjny pomaga przyszłym rodzicom złożyć wszelkie potrzebne dokumenty i czynnie uczestniczy w całym procesie. Po pewnym czasie dochodzi do pierwszej rozprawy. Wówczas sąd zwykle zgadza się na zabranie dziecka do nowej rodziny, co otwiera tzw. okres preadopcyjny. Druga rozprawa, uzupełniająca formalności prawne, staje się całkowitym dopełnieniem procesu adopcji.


    #1393
    Profile photo of Aneczka
    Aneczka
    Uczestnik

    Etap IV – obejmuje czas oczekiwania na wybrane dziecko. <– ale kiedy następuje wybór tego dziecka? Czy rodzice wcześniej mają okazję „obejrzeć” (jakkolwiek to brzmi…) różne dzieci i potem decydują się na jedno..?


    #1649
    Profile photo of Agata Cygan-Kukla
    Agata Cygan-Kukla
    Administrator

    Rodzice mogą podać kryteria, jakimi się kierują w pierwszej kolejności, np. płeć dziecka, wiek, kolor włosów itp. Dopiero po takich rozmowach pracownicy starają się „dobrać” do nich dziecko. Rodzice mają też prawo wiedzieć, w jakich warunkach dziecko to przebywało kiedyś i jakie są jego korzenie – ośrodek ma więc obowiązek przedstawić wszelkie informacje, jakie posiada na jego temat (zarówno te, dotyczące go bezpośrednio, jak i te, związane z jego biologiczną rodziną, powodem przekazania do ośrodka adopcyjnego itp).

    Para może spotkać się z wybranym dzieckiem, a następnie kontynuować spotkania, przez co ma możliwość lepszego poznania go, aktywnego uczestnictwa w jego życiu i codziennych problemach.


Oglądasz 3 posty - 1 z 3 (of 3 total)

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki