Fit mamy – czy wszystko podąża w dobrym kierunku?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 1
fit mama

Coraz więcej kobiet zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że aktywność fizyczna i odpowiednie odżywianie to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Coraz więcej przekonuje się też, że podczas ciąży również można ćwiczyć – o ile nie ma przeciwwskazań, a wszystko przebiega prawidłowo. Istnieją jednak pewne zagrożenia dla „fit mam”. Jakie?

Moda na bycie fit…

Bycie „fit” chyba nigdy nie było tak bardzo na topie. Ilość klubów fitness rośnie, coraz większy odsetek naszych rodaków deklaruje, że uprawia regularnie sport. Tak samo sprawa ma się z odżywianiem. Chętniej czytamy etykiety i dokonujemy świadomych wyborów. To zdecydowanie taka moda, której efekty są w większości pozytywne.

… i jej ciemna strona

Jednak, jak wszystko, tak i moda na „fit” ma swoją ciemniejszą stronę. Robienie wszystkiego na pokaz, każdy posiłek uwieczniony na zdjęciu w serwisie społecznościowym, dbanie o strój bardziej niż o poprawność wykonywanych ćwiczeń, decydowanie się na daną dyscyplinę tylko dlatego, że jest aktualnie w modzie… Oprócz tego – doprowadzanie zdrowego stylu życia do przesady. Do momentu, w którym staje się on centralnym punktem każdego dnia, niemalże przymusem, a każde najmniejsze odstępstwo powoduje ogromne wyrzuty sumienia.

Fit mamy

Kobiety w ciąży coraz częściej przestają postrzegać swój odmienny stan jak chorobę. Zaczynają natomiast rozumieć, że ruch jest bardzo potrzebny także w trakcie tych dziewięciu miesięcy, a odpowiednie odżywianie to coś więcej niż unikanie słodyczy i fast foodów. To wszystko fantastyczne zmiany! Warto jednak zadbać o to, aby zarówno sport, jak i jedzenie były czymś przyjemnym i nie doprowadzać dbałości o siebie do skrajności.

Okazuje się bowiem, że w ciąży można przesadzić i z aktywnością i z podejściem do odżywiania. Niektóre przyszłe mamy większą wagę przywiązują do tego, aby absolutnie nie przytyć za bardzo i jak najszybciej po porodzie wrócić do formy niż do zdrowia własnego i dziecka. Dotyczy to w szczególności tych pań (oczywiście nie wszystkich, ale niektórych), które przed zajściem w ciążę były bardzo aktywne. Często boją się, że stracą wszystkie wypracowane efekty. Tymczasem trzeba pamiętać, że forsowne treningi i restrykcyjna dieta (nawet, jeśli do takiego stylu jesteśmy przyzwyczajeni) mogą czasem bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeśli dodać do tego niewiele czasu na odpoczynek – mamy gotowy bardzo zły scenariusz.

Ortoreksja – co to takiego?

Niestety, czasem chęć bycia fit doprowadzona jest do absolutnych granic zdrowego rozsądku. Można wtedy mówić o tzw. ortoreksji. Ortoreksja to obsesja na punkcie zdrowego jedzenia, jest jednym
z zaburzeń odżywiania.

Osoba chora na ortoreksję to zazwyczaj perfekcjonistka, która nie godzi się na kompromisy. Jej nie wystarczy 90%, to musi być 100. Ktoś taki  nigdy, pod żadnym pozorem nie zje niczego, co w jego opinii nie jest zdrowe. Zazwyczaj z jadłospisu wyrzuca się coraz większą ilość „złych” produktów, a planowanie i przyrządzanie jedzenia oraz myślenie o nim zajmuje niemalże cały czas. Osoby chore, jeśli zdarzy im się odstępstwo, czują ogromne wyrzuty sumienia, potrafią się za to karać. Nie czują satysfakcji z jedzenia, nie sprawia im to przyjemności. Każda osoba, która prowadzi zdrowy tryb życia powinna uważać, aby nie przesadzić także i w tę stronę. Ortoreksja w ciąży może skończyć się bardzo źle, ponieważ najczęściej organizm nie otrzymuje odpowiedniej dawki składników odżywczych.

Sport w ciąży – czy to zawsze dobry pomysł?

Sport w ciąży jest jak najbardziej wskazany jeśli przebiega ona bezproblemowo. Kobiety, które były aktywne wcześniej mogą tę aktywność kontynuować z małymi modyfikacjami – szczególnie, jeśli trenowały sporty siłowe, crossfit czy inne bardziej wymagające dyscypliny. Zawsze warto skonsultować się z trenerem czy też inną kompetentną w tym zakresie osobą. Jeśli natomiast nie byłaś wcześniej aktywna – ciąża to nie jest najlepszy czas na rozpoczynanie przygody ze sportem. Poczekaj trochę lub zacznij od najlżejszych form, jak choćby spacery.

Jakie sporty będą najlepsze na aktywne dziewięć miesięcy?

  • Pływanie.
  • Bieganie
  • Spacery
  • Joga
  • Fitness dla ciężarnych.
  • Trening siłowy.

Pierwszą zasadą treningu podczas ciąży jest słuchanie swojego ciała i reagowanie na wszelki ból, czy dyskomfort albo inne zmiany w oddechu, rytmie serca itp. Tutaj nie ma miejsca na „przepracowanie bólu”. Choć ambicja będzie może mówiła co innego, dla bezpieczeństwa trzeba powiedzieć sobie „stop”. To nie jest czas na bicie życiowych rekordów, na udowadnianie sobie innym, że jesteś twardą fit mamą. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez aktywności musisz pogodzić się z myślą, że w trakcie ciąży będziesz musiała nieco odpuścić.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki