Dzieci z in vitro, dzieci z miłości

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 1
dziecko

Dzieci z in vitro traktowane są przez wielu jako osobnicy „innej kategorii”. Przeciwnicy metody sztucznego zapłodnienia prześcigają się w szukaniu dowodów na to, że poczęte przy jej pomocy osoby są gorsze, niepełnowartościowe, „wadliwe”. Podkreślają, że nie są one rezultatem uczucia partnerów, ale sztucznej ingerencji w organizm. Tymczasem to, że dzieci te nie powstały w wyniku aktu miłosnego wcale nie oznacza, że nie zostały poczęte z miłości.

In vitro – ono nigdy nie jest wpadką

Warto zwrócić uwagę na swego rodzaju paradoks: dziecko z in vitro – w przeciwieństwie do tego, spłodzonego naturalnie, praktycznie zawsze jest wynikiem miłości. „Efektem” niezliczonych prób, lat oczekiwania, łez bezsilności. Dziecko z in vitro nigdy nie jest „wpadką”, „pomyłką”, „błędem młodości”. Nie jest też próbą ratowania związku, sposobem na odmłodzenie ani szansą na 500 plus. Tak, to bardzo śmiałe twierdzenia. Tyle, że w pełni uprawnione – bo przeciwnicy in vitro w swoich wypowiedziach także nie szczędzą odważnych, często wręcz oburzających słów.

Dziecko z in vitro zawsze jest „rezultatem” świadomej, przemyślanej do głębi, często bardzo trudnej decyzji, a wielokrotnie także – poświęcenia wcześniejszych ideałów. Dziecko z in vitro rodzi się w odpowiedzi na dojrzewające latami uczucie rodzicielskiej miłości i pragnienie przekazania życia. Szczególnie silne właśnie w tych parach, w których pojawia się problem z płodnością. Dlaczego? Ponieważ jako ludzie jesteśmy zdolni docenić coś w pełni dopiero w momencie, kiedy to utracimy. O tym, jak ważne jest przekazanie życia, wiedzą więc najlepiej właśnie te pary, którym nie jest ono dane.

Wychowane miłością                                                                                                                             

Dziecko z in vitro nie tylko „pochodzi” z miłości – ono się w tej miłości wychowuje. Rodzice maluchów poczętych metodą sztucznego zapłodnienia zewsząd słyszą o tym, że ich dzieci są inne, gorsze, że nie mają prawa istnieć. Co robi człowiek w momencie, kiedy atakują kogoś, kogo kocha? Kocha jeszcze mocniej, próbując tą miłością obronić go przez bezzasadnymi atakami. Rodzice dziecka z in vitro kochają wyjątkowo silnie, bo wiedzą, że ten mały człowiek powstał wyłącznie z ich pragnienia, woli, decyzji. To oni wybrali moment, kiedy pojawi się na świecie, to oni sprzeciwili się losowi, który wyraźnie na nich nie postawił, zwyczajnie w nich nie uwierzył – są więc w pełni odpowiedzialni za to życie, które zdecydowali się dać.

Żadne para nie „przegadała” kwestii rodzicielstwa tak dogłębnie jak ta, które czekała na dziecko latami. Żadna jej bardziej nie przemyślała, żadna się na nią lepiej nie przygotowała. To dlatego dzieci poczęte metodą in vitro są bezwzględnie kochane i doceniane przez swoich rodziców. Rodzice podświadomie chcą im udowodnić, że kochają je dokładnie tak samo, jak kochaliby, gdyby zostały poczęte naturalnie. Robią wszystko, by dziecko w żaden sposób nie odczuło swojej rzekomej inności.

Akt seksualny to rzeczywiście najlepszy, idealny wręcz sposób na stworzenie życia. Przytulna sypialnia, nastrojowa muzyka, delikatne światło świec – o takiej atmosferze z pewnością marzy  każda para, której dziecko „powstaje” w gabinecie lekarskim. Sterylne warunki, szklane probówki, lateksowe rękawiczki – nie tak to miało wyglądać, chciałoby się powiedzieć. A jednak fakt, że maleństwo nie zostało poczęte w domowym zaciszu nie oznacza jeszcze, że nie zrodziło się z uczucia. Wręcz przeciwnie – wspomniany fakt jest jego dobitnym dowodem. Głębokiego, silnego uczucia – zarówno partnerów do siebie nawzajem, jak i do dziecka, którego pragnęli tak bardzo, że zdecydowali się sprzeniewierzyć naturze. Nie ma więc wątpliwości, że dzieci z in vitro to dzieci z miłości – czasami znacznie większej i  bardziej świadomej niż ta, która pozwala na naturalne poczęcie.

Średnia ocena: 12345 4,22/5 (głosów: 9).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność - aspekt emocjonalny

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki