Czym jest pregnezja?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0

Przyszłym mamom często podsuwa się ciążowe organizery – kalendarze stworzone z myślą o tych szczególnych dziewięciu miesiącach. Mówi się, że przyszła mama ma sporo na głowie, a poza tym takie zapiski to świetna pamiątka. A może argument jest zdecydowanie bardziej banalny…?

Być może słyszałaś, że przyszła mama miewa problemy z pamięcią i koncentracją? Jest roztargniona, zapominalska, rozkojarzona? Często coś gubi albo nie wie, gdzie co położyła? Ma coś zrobić, ale za nic nie jest w stanie sobie przypomnieć, co to właściwie miało być? To normalne, uspokajają wszyscy, w ciąży tak bywa. Ale czy wiesz, że zjawisko to doczekało się już swojej własnej nazwy?

Przyczyny amnezji ciążowej

Ciąża to naprawdę wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Hormonalna huśtawka – choć wielu próbuje ją bagatelizować, to zjawisko realne i poważne. W czasie ciąży w organizmie następuje nagły wzrost stężenia progesteronu i estrogenu – w połączeniu ze stresem (którego przyszła mama powinna się wystrzegać, ale jak wiadomo – nie jest w stanie), obawami o przyszłość oraz złym samopoczuciem i ciążowymi dolegliwościami daje istnie wybuchową mieszankę. Nic dziwnego, że wiele kobiet w ciąży zachowuje się zupełnie inaczej niż wcześniej. I nic dziwnego, że kiedy wszystkie myśli krążą wokół spraw okołociążowych, pamięć sobie nie radzi. Natłok informacji, emocji, wrażeń okazuje się dla niej zbyt dużym wyzwaniem.

Jak twierdzą specjaliści, amnezja ciążowa (tzw. pregnezja) nie jest spowodowana żadnymi drastycznymi zmianami w mózgu, ale właśnie: zmianami hormonalnymi, brakiem snu, odpoczynku i stresem. Tym bardziej, że wspomniane wyżej hormony – progesteron i estrogen (a właściwie ich nadmiar) nie pozostają bez wpływu na działanie ośrodkowego układu nerwowego. Stąd właśnie problemy z prawidłowym przetwarzaniem informacji, zapamiętywaniem czy skupieniem uwagi. Warto oczywiście podkreślić, że pregnezja w ciąży wcale nie musi się pojawić – podobnie jak inne ciążowe dolegliwości, typu wymioty czy problemy ze skórą. Objawy ciążowe to kwestia wyjątkowo indywidualna, która nie podchodzi pod żadne tabelki.

Czy to się leczy?

O ile przyszła mama nie zapomina o wizytach lekarskich, terminach badań i innych ważnych sprawach związanych z ciążą, nie ma powodów do obaw. Problemy są jedynie przejściowe i jeśli dotyczą błahych spraw – niegroźne. Cóż, jak widać mózg wybiera się na urlop macierzyński jeszcze przed porodem. Na szczęście po urodzeniu dziecka zacznie pracować na zwiększonych obrotach – z obserwacji wynika, że świeżo upieczona mama to osoba wyjątkowo zorganizowana, a wręcz wielozadaniowa. Oczywiście każdą wątpliwość najlepiej dla własnego spokoju i pewności konsultować z lekarzem prowadzącym lub położną, więc jeśli przyszła mama ma jakiekolwiek obawy dotyczące swojego stanu, powinna podzielić się nimi ze specjalistą. Szkoda, żeby niepotrzebne obawy spędzały jej sen z powiek – tego w ciąży zawsze jest zbyt mało.

Ewentualnym problemom z koncentracją i pamięcią można zaradzić – a przynajmniej nieco je ograniczyć. Jak łatwo się domyślić, mowa o ćwiczeniach pamięci – czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, po prostu próba skupienia na czymś innym maksymalnej uwagi (czymś innym niż dziecko). Dobrym sposobem jest także zaakceptowanie chwilowych zmian i „pomaganie” pamięci – robienie list, korzystanie z karteczek memo, przypomnień w telefonach czy wspomnianych już wyżej organizerów. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia dawka snu oraz zdrowa dieta – produkty, które służą szarym komórkom, to m.in. orzechy, borówki, zielone warzywa liściaste czy ryby morskie. Pamięci służy świeże powietrze, więc jeśli pogoda sprzyja, warto jak najwięcej czasu spęczać na dworze – dotleniony mózg działa znacznie sprawniej!

 —

I na koniec jedna ważna uwaga:  jak na razie nie istnieją badania mogące potwierdzić występowanie tego rodzaju przypadłości. Istnieją jedynie obserwacje, bo jeśli chodzi o te pierwsze, to okazują się być nad wyraz sprzeczne. Lekarze zastanawiają się, czy amnezja ciążowa to rzeczywista jednostka chorobowa, objaw ciąży, ciążowa dolegliwość czy może zjawisko występujące u ciężarnych pod wpływem „oczekiwań” społecznych (z socjologii tzw. samospełniająca się przepowiednia).

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki