Czy wiesz, ile masz czasu na zajście w ciążę?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
ile czasu I

Rosnące tempo życia, nastawienie na karierę, chęć wcześniejszego ustabilizowania finansowego to tylko kilka z powodów, dla których współczesne kobiety coraz później decydują się na zajście w  ciążę. Każda z nas ma prawo do takiej decyzji, ważne jednak, by była ona świadoma.

Niestety, nie zawsze taka jest. Choć świadomość społeczeństwa w tym zakresie zdecydowanie rośnie, nadal zdarza się, że kobiety odkładają macierzyńskie plany z myślą, że za kilka, a nawet kilkanaście lat ich starania o dziecko będą miały równą szansę powodzenia, co teraz. Niestety, w każdym z tych przypadków – to nieprawda.

Rezerwa – słowo klucz

Tak, powyższe stwierdzenie to nie pomyłka. Każda kobieta z każdym dniem ma coraz mniejsze szanse na zajście w ciążę – bez względu na stan zdrowia czy styl życia. „Winna” jest temu tzw. rezerwa jajnikowa, która obniża się wraz z wiekiem. Dziewczynka przychodzi na świat z określoną liczbą pęcherzyków, z których teoretycznie każdy może uwolnić kiedyś komórkę jajową – pula takich pęcherzyków to właśnie owa rezerwa. Jak łatwo się domyślić, zdecydowana większość pęcherzyków nie zostanie nigdy wykorzystana i ulega zniszczeniu podczas każdego cyklu miesięcznego.

Ostatecznie wyginą wszystkie, a taki stan nazywamy nie czym innym, jak menopauzą. Kiedy to nastąpi? Tego nie wiemy, ponieważ wspomniana pula u każdej z nas jest inna –  z tego też względu jedne kobiety „przekwitają” wcześniej, inne później. Dla kobiety, która chciałaby kiedykolwiek zostać matką, ważne jest, by „wstrzelić się” ze staraniami w okres, kiedy rezerwa jest jeszcze dość liczna. Im bowiem pęcherzyków jest mniej, tym starania o dziecko mogą trwać dłużej.

Rezerwę można sprawdzić!

Wielu kobietom może wydać się niezwykle brutalne, że nasze szanse na zapłodnienie są z góry określone, a my nie mamy dostępu do takich informacji. Otóż mamy. Rezerwę jajnikową można sprawdzić za pomocą zwykłego badania krwi. Tego, jaki zapas pęcherzyków nam jeszcze pozostał, możemy dowiedzieć się, określając w niej poziom tzw. hormonu anty-Müllerowskiego (w skrócie AMH). Stężenie AMH podaje nam prawdopodobieństwo zajścia w ciążę i sugeruje tym samym, ile czasu pozostało nam na podjęcie ostatecznej decyzji. W jaki sposób? Kiedy spada liczba komórek jajowych, obniża się automatycznie stężenie AMH.

Badanie można wykonać w każdym momencie cyklu i nie jest do niego wymagane żadne przygotowanie. Wynik powinien być dostępny w przeciągu dwóch tygodni. Prawidłowy wynik u kobiety w wieku rozrodczym mieści się w zakresie 1,0-3,0 ng/ml. U kobiet, które wkroczyły w okres przekwitania, poziom AMH nie przekracza wymienionego progu bądź jest zupełnie niewykrywalny. Z drugiej strony, kiedy wartość hormonu przekracza górną granicę, niekoniecznie oznacza to, że zajdziemy w ciążę w pierwszym cyklu – czasami podwyższone stężenie AMH może świadczyć o jakiejś nieprawidłowości, często o zespole policystycznych jajników.

ile czasu II

Kiedy warto się zbadać?

Na pewno w sytuacji, kiedy odkładamy macierzyńskie plany na dłużej (kilka najbliższych lat), ale jesteśmy przekonane, że w przyszłości chciałybyśmy mieć dziecko. Poziom rezerwy podpowie nam, czy możemy bez obaw odsunąć starania w czasie. Oczywiście 20-latka ma zdecydowanie mniejsze powody do wykonywania tego rodzaju badania, niż jej starsza o 10 lat koleżanka. Choć warto zauważyć, że na poziom rezerwy jajnikowej mają też wpływ geny – jeśli kobieta wie, że jej mama doświadczyła wczesnej menopauzy, a ona sama odkłada macierzyńskie plany, test z pewnością będzie w jej przypadku zasadny.

Wskazaniem do wykonania badania AMH jest na pewno chęć skorzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego – jak można się domyślić, im wyższe stężenie hormonu, tym większa szansa na sukces zabiegu. Warto je też wykonać w przypadku nagłego zatrzymania miesiączki. Wówczas test pozwoli nam sprawdzić, czy ustanie krwawienia może być spowodowane wejściem w okres klimakterium, a jeśli nie – będzie wskazaniem do dalszej diagnostyki.

Na sprawdzenie rezerwy jajnikowej powinny też zdecydować się kobiety, które muszą podjąć leczenie, mogące mieć negatywny wpływ na płodność. Jeśli rezerwa nie jest duża, a terapia może ją dodatkowo obniżyć, warto przemyśleć zamrożenie komórek jajowych.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Uncategorized

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki