Cukrzyca a przygotowania do ciąży

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
15190582106_709156c683_z

Ciąża u kobiety chorej na cukrzycę to ciąża wysokiego ryzyka. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jednak ta choroba nie wyklucza starań o dziecko! Fakt, będą wymagające, a sama ciąża – z pewnością nieco bardziej stresująca. Żeby przebiegła prawidłowo trzeba się do niej dobrze przygotować, mieć świadomość zagrożeń i być pod stałą opieką lekarzy. Jednak gdy wszystkie te założenia zostaną spełnione, nie będzie zagrożenia ani dla mamy, ani dla dziecka.

Kobiety z cukrzycą mogą starać się o dziecko!

Cukrzyca nie jest wyrokiem. Absolutnie nie wyklucza starań o malucha. Kobiety borykające się z tą chorobą nie powinny jednak długo odkładać decyzji o dziecku. Po wielu latach leczenia zajście w ciążę i jej donoszenie bywa trudniejsze.

Jednak jest coś, o czym trzeba pamiętać – mając cukrzycę nie powinno „zdawać się na los” i planować malucha zapominając kompletnie o swoim stanie zdrowia. Osoby zdrowe mogą po prostu przestać się zabezpieczać i stwierdzić, że co będzie, to będzie. Niestety, kobiety z cukrzycą nie mogą sobie pozwolić na ten luksus. W takiej sytuacji ciążę trzeba zaplanować.

Najpierw lekarz, później starania

Jeśli masz cukrzycę i chcesz mieć dziecko, powinnaś znaleźć się pod opieką lekarzy najpóźniej 3 miesiące przed rozpoczęciem starań. Idealnie byłoby, gdybyś na pierwszą wizytę wybrała się pół roku wcześniej. Dwóch lekarzy jest w tym wypadku najważniejszych. To oczywiście diabetolog i ginekolog. Diabetologa powinnaś odwiedzić na początku. To on dobierze odpowiednie metody, które przygotują cię do ciąży i zagwarantują, że przebiegnie bez większych problemów. Następne kroki skieruj do ginekologa. Najlepiej byłoby, gdyby specjalizował się w prowadzeniu ciąż kobiet z cukrzycą. Jeśli dobrze poszukasz, w Internecie z pewnością trafisz na informacje o takich specjalistach. Czy będzie potrzebny jeszcze jakiś specjalista? Nie jest to absolutnie konieczne, ale może przydać się neonatolog czy dietetyk.

Najważniejsze – wyrównać poziom cukru

W przygotowaniu do ciąży najważniejsze jest, by wyrównać stężenie glukozy we krwi. Proces ten musi się zacząć 3-6 miesięcy przed zapłodnieniem. Gdy będziesz zachodziła w ciążę, twoje wyniki powinny być takie, jak u osoby zdrowej. Ważne jest, abyś sama nauczyła się kontrolować stan glikemii oraz podawać odpowiednie dawki insuliny. Obecnie tę kwestię znacznie ułatwiają pompy insulinowe. Absolutnie nie możesz doprowadzić do stanu hipoglikemii. Żeby nauczyć się tego wszystkiego, warto poddać się specjalnemu szkoleniu, dzięki któremu samokontrola będzie o wiele łatwiejsza. Samodzielność nie znaczy, że wizyty u lekarza są nieważne – swój stan trzeba z nim konsultować co 1-2 miesiące. Jego stała opieka jest ważna nie tylko podczas planowania ciąży, ale także przez cały okres jej trwania.

Prawidłowe wartości glikemii

Podstawową wiedzą, jaką powinnaś posiadać, by skutecznie monitorować swój stan zdrowia jest ta dotycząca prawidłowych wartości glikemii. Są to:

mniej niż 90 mg/dl – na czczo,

120-130 mg/dl – godzinę po jedzeniu,

120 mg/dl – dwie godziny po jedzeniu

60-90 mg/dl – w nocy.

Nie tylko cukier

Nie wszystko kończy się jednak na monitorowaniu glikemii. Co jeszcze jest istotne?

  • Zdrowa dieta.
  • Aktywność fizyczna.
  • Eliminacja stresu.
  • Przyjmowanie kwasu foliowego
  • Badania identyfikujące ewentualne powikłania cukrzycy: m.in. badanie okulistyczne, pomiar ciśnienia, badanie kardiologiczne, badanie nerek.
  • Ogólnie dobry stan zdrowia, brak infekcji.

Nieleczona cukrzyca zagraża dziecku

Czym grozi nieopanowana cukrzyca u kobiety w ciąży? Przede wszystkim wyższym ryzykiem wystąpienia powikłań i u dziecka i u mamy. Istnieje zagrożenie m.in. poronieniem, przedwczesnym porodem, stanem przedrzucawkowym, zatruciem ciążowym. U dziecka mogą zaś wystąpić choroby oczu czy nerek, a także wady wrodzone  układu krwionośnego, nerwowego, serca, mózgu, rdzenia kręgowego. Dziecko może mieć także hipoglikemię.

Cukrzyca ciążowa

Choroba opisywana wyżej to tzw. cukrzyca przedciążowa, jednak istnieje także cukrzyca ciążowa. Jej przyczyną są zmiany zachodzące w organizmie na początku ciąży. Chodzi o zwiększone w tym okresie wytwarzanie insuliny i mniejszą zdolność organizmu do radzenia sobie z tym stanem. Jeśli to twój przypadek, powinnaś oddać się pod opiekę lekarza diabetologa i rozpocząć leczenie, w którego skład wchodzi odpowiednia dieta, przyjmowanie dużych ilości wody oraz zastrzyki z insuliny.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki