Co orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji oznacza w praktyce?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
orzeczenie TK

2 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodny z Konstytucją RP jest przepis dopuszczający aborcję w przypadku ciężkich i nieodwracalnych uszkodzeń i chorób płodu zagrażających jego życiu. Co to oznacza w praktyce? Co z procedurami przerywania ciąży i badaniami prenatalnymi? Odpowiadamy!

Orzeczenie TK – fakty

Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przybłęskiej, większością głosów, orzekł, że z Konstytucją naszego kraju niezgodny jest przepis ustawy „antyaborcyjnej” mówiący o możliwości i dopuszczalności przerywania ciąży, kiedy ma miejsce „duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.

Sędziowie uznali, iż konieczna jest ochrona życia w każdej jego fazie oraz prawo do życia i godności także w okresie poprzedzającym narodzenie. Według większości z nich (dwójka sędziów była przeciwnych) nieodwracalne wady i choroby śmiertelne płodu nie są wystarczającą przesłanką do zakończenia ciąży.

Co to oznacza w kwestii legalnych aborcji?

Od momentu, kiedy orzeczenie wejdzie w życie i zacznie obowiązywać (stanie się to w momencie opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw), aborcja w Polsce będzie legalna tylko w dwóch przypadkach:

  1. Kiedy ciąża będzie stanowić zagrożenie dla życia albo zdrowia kobiety.
  2. Kiedy zaistnieje podejrzenie, iż ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (współżycia z osobą nieletnią, gwałtu).

Dotychczas legalna aborcja  możliwa była jeszcze (i do momentu opublikowania wyroku – w teorii nadal jest!) w przypadku, kiedy badania wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych, zagrażających życiu chorób i wad płodu.

orzeczenie tk2

Co to oznacza dla ciężarnych?

Dla kobiet w ciąży wyrok TK oznacza, że będą musiały  urodzić dzieci z bardzo ciężkimi wadami, w tym
– takimi, które spowodują śmierć dziecka niedługo po urodzeniu, czyli tak zwanymi – letalnymi. Są to między innymi:

  • Zespół Edwardsa
  • Zespół Patau
  • Bezmózgowie, bezczaszkowie
  • Rozszczepienie rdzenia
  • Rozszczep czaszki
  • Nieuleczalne wady serca

Do wad umożliwiających aborcję zaliczał się także m.in. Zespół Downa – występujący samodzielnie oraz wraz z innymi wadami współistniejącymi. Jednak znaczna większość (75%) przerwanych ciąż w roku 2019 dotyczyła innych wad.

Co z badaniami prenatalnymi?

Orzeczenia TK nie można wiązać z badaniami prenatalnymi i wysuwać pochopnych wniosków, że wraz z wyrokiem straciły one sens lub nie będą wykonywane prze lekarzy. Badania prenatalne pozwalają przede wszystkim na weryfikację potencjalnych chorób, które można leczyć, kiedy dziecko przyjdzie już na świat. Wiedza wyniesiona z tych badań i rozpoznanie nieprawidłowości wpływa zarówno na sposób postępowania z kobietą w czasie ciąży, jak i choćby na wybór szpitala do porodu. Warto pamiętać także, że badania prenatalne dotyczą także wad i nieprawidłowości, które nie są śmiertelne i mogą być leczone – niektóre z nich jeszcze w łonie matki. Wykrycie nieprawidłowości w rozwoju ciąży to dla pacjentki również czas, by przygotować się na ewentualną chorobę dziecka.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki